Již tento víkend zahájí Rožnov pod Radhoštěm letní část skokanské sezony. Na úvodní závod Českého poháru v sobotu navážou následující víkend mladé naděje v rámci Beskydského turné. Dějištěm vrcholu tuzemské scény v podobě domácího šampionátu bude po třech letech frenštátský areál na Horečkách. Na mezinárodní scéně se o start sezony postará začátkem srpna polská Wisła.
Start léta v Beskydech
V rámci 68. ročníku závodu O pohár starosty se na rožnovském můstku představí od mládežnických po dospělé kategorie závodníků. Jedná se o vůbec první možnost vidět naživo domácí naděje v soutěžním klání v rámci sezony 2026/27. Během loňského ročníku se z vítězství radovali David Rygl, který nechybí mezi přihlášenými závodníky ani letos, s Klárou Ulrichovou. Pro fanoušky, kteří plánují na místo vyrazit, jen doplníme, že závod startuje tuto sobotu ve 14 hodin. Hodinu před tím proběhne tréninkové kolo.
Tím ale skokanský program v podhůří Beskyd ještě nekončí. Nadcházející víkend se rozjede neméně tradiční Beskydské turné, které zahájí svůj 38. ročník. Potřetí v řadě nahrazuje zastávku v Nýdku polská Wisła, jež se postará i o zahájení celého podniku příští čtvrtek (18. června). Dějiště u našich východních sousedů doplní můstky v Rožnově, Kozlovicích a celou akci uzavře areál ve Frenštátu.
Poté se na nějakou dobu závodní tempo lehce utlumí, aby následně vygradovalo na sklonku léta. Předposlední srpnový týden (21. a 22.) se představí mládežnické kategorie v Lomnici nad Popelkou, víkend poté na ně čeká klání v harrachovském areálu Kaml a v Machově.
Po třech letech mistrovství ve Frenštátu
První víkend v září bude ve znamení frenštátského Memoriálu Jiřího Rašky, jehož program v podobě dvou „fiscupových“ závodů rozšíří nedělní republikové mistrovství. Po dvou ročnících na libereckém Ještědu se česká elita vrací zpět na Moravu, kde se v roce 2023 utkala i s mezinárodní konkurencí polských, slovenských či ukrajinských závodníků. Tehdy se republikovým mistrem stal, dnes již bývalý závodník, Radek Rýdl. Stříbrný byl Roman Koudelka. Ve výsledkové listině byl tehdy na 24. místě držitel dvou olympijských medailí Polák Kacper Tomasiak.
Rychlý spád závodů nepoleví ani v dalších zářijových týdnech, kdy program bude pokračovat zastávkami na můstcích v Desné a Oseku. Na počátku října na mladé talenty čeká mistrovství žactva v Rožnově, které doplní Český pohár ve Frenštátu. Letní sezona se uzavře dvěma závody v Novém Městě na Moravě.
Na mezinárodní scéně vše odstartuje Wisła
Oproti dřívějším plánům Mezinárodní lyžařské federace (FIS) letní kalendář závodů doznal pouze dílčí změny. Norský Trondheim, dějiště mistrovství světa v klasickém lyžování z před dvou let, vypadává z kalendáře Kontinentálního poháru. Jeho místo zaujme francouzská zastávka, jejíž přesná lokalita bude ještě upřesněna.
Harmonogram letní Grand Prix žádných změn nedoznal a nic tak nebrání jejímu startu první srpnový víkend v polské Wisłe, odkud skokani a skokanky zamíří do francouzského Courchevelu. Zbylými potvrzenými zastávkami budou v září rumunský Râșnov a na konci října německý Klingenthal. Vypadl tedy (oproti loňskému létu) tradiční podnik v Hinzenbachu, což je zřejmě dáno konáním netradičně listopadového Světového poháru žen.
Propozice – Závod O pohár starosty města Rožnova
Propozice – Beskydské turné
Foto: Můstek v Rožnově pod Radhoštěm (autor: Jiří Korbel)

