Do posledního závodu před ZOH v německém Willingenu se kvalifikovali všichni čeští reprezentanti. Jak Jakub Janda, jenž měl jako lídr světového poháru účast jistou, tak i Jan Matura, Borek Sedlák a Ondřej Vaculík. Již zkušební kola potvrzovala letecký charakter můstku, kdy se skákalo daleko za 140 metrů. Při neúčasti polského týmu bylo startovní pole poněkud prořídlé a do kvalifikace nastoupilo pouhých 54 skokanů.
Kvalifikaci vyhrál bezkonkurenčně nejdelším skokem dlouhým 146 metrů Thomas Morgenstern. Morgi se těší velmi dobré předolympijské formě, a tak nebude o drama na skokanské soutěži nouze. Navrátivší formu potvrdil Jakub Janda, který sice skočil až čtvrtý nejdelší skok (zaostal o 5,5 metru za vítězem), ale díky dobré technice obdržel dobré známky a obsadil druhé místo. Největší rival Jandy v SP, Janne Ahonen, kvalifikaci vynechal. Díky již zmíněnému nízkému počtu startujích postoupili do závodu i skokané, jimž se jejich pokusy moc nepovedly jak délkou skoku tak technicky. Za všechny můžeme jmenovat našeho Ondru Vaculíka.
Na poslední závod si posvítili nejen bookmakeři, kteří podle něj vypíší kurzy na olympijské závody, ale také komisaři FIS. Díky tomu byl diskvalifikován Andy Widhoelzl. Jeho lyže měly příliš vyrýpanou skluznici, což mění aerodynamiku a zvyšuje rychlost při nájezdu. Nic hrozného to ovšem pro Andyho neznamenalo, protože jako skokan elitní patnáctky má účast v závodě jistou (určitě si dobře pamatuje diskvalifikaci Jakuba na Turné čtyř můstků).
Hlavní závod byl odpočátku silně ovlivněn větrem, který se točil jak se mu zachtělo. Po 25 skocích se jury rozhodla, že sníží nájezd a začalo se skákat odzačátku. Toho dokázal využít Andy Kofler, kterému foukl silný protivítr a ulétl všem až na 143 metrů. Po prvním kole měl na druhého Morgensterna luxusní náskok 13,6 bodu. Později se ukázalo, že se mu více než hodil.
Z Čechů si nejlépe vedl Jandys, i když jsme si o dobrém umístění mohli nechat jen zdát. Technicky byl skok zvládnutý dobře, odraz jak sám Kuba poznamenal také dobře načasovaný, ale chyběly tomu metry zapříčiněné větrem foukajícím do zad. Po prvním skoku 125 metrů byl na 14. pozici. Na rivala Ahonena v tu dobu ztrácel šest pozic. Do druhého kola postoupili ještě Jan Matura ze 17. místa (124,5 m) a dobře skákající Ondra Vaculík ze 28. místa. Borku Sedlákovi skok moc nevyšel a jeho 100 metrů na druhé kolo nestačilo.
Druhé kolo se zdálo být regulérnější a také se to hned odrazilo na výsledcích. Jakub předvedl nádherný skok dlouhý 140 metrů (třetí nejlepší skok druhého kola), což znamenalo okamžitý posun o několik příček dopředu. Stáhl tak náskok Janne Ahonena na pouhé dvě příčky a tím zabránil většímu zmenšení náskoku v žebříčku SP. Bodový rozdíl činí před posledními pěti závody 43 bodů.
Závod nakonec dotáhl do vítězného konce Andy Kofler. I když jeho bodový náskok klesl na pouhé 3,3 bodu, mohl se Andy radovat ze svého prvního vítězství ve Světovém poháru. Výborně finišující Morgenstern nedokázal mohutný náskok zlikvidovat, i když předvedl nejdelší skok dne měřící 145 metrů. Třetí skončil Andy Kuettel, který ani jednou neuletěl za 140 metrů, ale předvedl dva vyrovnané skoky, což se ve větrné loterii cení.
Druhým nejlepším Čechem byl Jan Matura na dvacáté příčce, Ondra Vaculík si připsal bod za třicátou pozici. V neděli je na programu ještě závod družstev a pak už držme palce v Turíně :wink:.
1. Andreas Kofler, 273,7b (143+138,5m)
2. Thomas Morgenstern, 270,4b (135,5+145m)
3. Andreas Kuettel, 257,2b (135,5+138,5m)
…
6. Janne Ahonen, 246,5b (130+140m)
…
8. Jakub Janda, 241b (125+140m)
…
20. Jan Matura, 200,2b (124,5+122m)
30. Ondřej Vaculík, 125,1b (109,5+100m)