Vikersund-Největší letec. můstek na světě?

Norský Vikersund bude v roce 2012 hostit mistrovství světa v letech na lyžích. Skokanský areál se tedy potřeboval obléci do nového. „Starý“ můstek je již stržen a projekt na rekonstrukci můstku, který probíhá od roku 2009, nabírá na obrátkách.

O tom, jak velký bude skutečně jeden ze šesti leteckých můstků na světě, není definitivně rozhodnuto. V současné době plánuje Vikersund můstek s HS 207m, mohl by být však ještě větší. Bude tak planický mýtus svržen novým Vikersundem? Vše záleží na rozhodnutí FIS na kongresu v turecké Antalyi. Nový můstek by měl pohltit náklady ve výši osmdesát milionů norských korun (tj. € 10 000 000). Rozpočet je určen pro stavbu můstku, včetně nové věže pro rozhodčí, výtahu a protivětrnných opatření.

Nový můstek by měl být tak daleko bezpečnější, než ten původní. Problémy s větrem pronásledují skokany v každé sezóně, proto zde byla zavedena protivětrnná opatření. Technický vývoj se posunul o několik obrátek dopředu, a to i ve skocích na lyžích. Nový můstek vyroste o několik metrů níže, než je u leteckých můstků zvyklé, je to dané tím, že bude můstek prakticky několik metrů v zemi. V konečném výsledku se bude můstek nacházet asi ve stejné výšce jako malé můstky. Dalším významným přispěním k bezpečnosti jsou přírodní protivětrnné štíty.


Budoucí letecký můstek ve Vikersundu

První letecké závody se ve Vikersundu konaly již v roce 1966, kdy Björn Wirkola vytvořil nový světový rekord (146m). Později byl můstek ještě několikrát přestavován, naposledy na mistrovství světa v roce 2000, kdy byl rozšířen na můstek s K185. Oficiální rekord můstku ustanovil Fin Harri Olli, jenž doletěl v roce 2009 na 219m.

Zdroj: fis-ski.com, vikersund.no
Foto: současný skokanský areál ve Vikersundu (zdroj: vikersund.no)