Viktor Polášek: „Největší bodlina je technika na odraze“

Na Kontinentálním poháru ve Frenštátě pod Radhoštěm jsme mimo jiné zpovídali také Viktora Poláška. Tomu se dařilo na polské části Beskydského turné, závodní skok ve Frenštátě mu však nevyšel. I na to jsme se ho v obsáhlém rozhovoru zeptali.

[b]Trochu jsme se podivovali, že jsi nestartoval ani v jednom závodě Grand Prix, v čem to bylo? [/b]
Nebylo proč skákat, nebyla forma. Nemělo by to moc cenu, ty skoky byly ze začátku hodně nevyrovnané. Zlepšilo se to vlastně až ve Szczyrku do závodu, kde jsem udělal úplně jiný skok. V podstatě se to udrželo do Wisly, dneska do tréninků, ale do závodu se to nepovedlo.

[b]Co se tam pokazilo?[/b]
Skok se pokazil (smích). Z hrany jsem tam udělal nějakou věc, kterou jsem tam dělával předtím. Bylo to podobné, jak když jsem neskákal dobře ze začátku sezóny. Ale pozitivní pro mě je, že ve Szczyrku a ve Wisle jsem dokázal skočit na body a byl jsem v desítce, to je docela dobrý.

[b]Takže problémem je přesnost na hraně, nebo něco ještě jiného?[/b]
Ne, technika je největší problém, přesnost se pak váže na ty ostatní problémy, ale největší teďka taková bodlina je prostě technika na odraze.

[b]Beskydy Tour jsi loni neskákal, jak je náročné tohle turné?[/b]
Je to těžký, ve Szczyrku bylo teplo, foukalo tam a bylo to dlouhý. Ve Wisle to bylo příjemný, jak to bylo večer, tak už to bylo bez sluníčka. Ale tady to bylo zase teda hrozný, s tím větrem to bylo dlouhý.

[b]Předpokládám, že když jsi přežil Raw Air, tak to už je proti tomu asi skoro nic.[/b]
Jo, to jako jo, ale závody to byly hezký. Škoda toho dneška, ale závody to byly hezký.

[b]Co plánuješ skokansky dál? Jaké závody ještě navštívíš? [/b]
Určitě asi Konťák, dál ještě moc nevíme, ale asi zatím Konťák no.

[b]Ty sis zkusil už i lety na lyžích ve Vikersundu, tam jsi létal i 220 metrů, nechybělo ti to v loňské sezóně?[/b]
Ani ne. Já to mám tak, že když neskáču stabilně, tak nějak dobře a furt stejně, tak mě to neláká a přijde mi to akorát nebezpečný, abych tam vůbec chodil.

[b]Davida Jiroutka jsi taky nezažil, tak jak se ti s ním spolupracuje? [/b]
Jo, zatím v pohodě. Teďka jsem byl většinu času s Kubou Jiroutkem, protože David jezdil na svěťáky, ale jinak asi dobrý.

[b]Takže myslíš, že zvládne obě části? Jak veterány, tak ty mladší skokany?[/b]
Asi jo, já myslím, že jsme trošku už vyrostli, než tomu bylo před čtyřma rokama, že už teďka trošku taky víme co a jak sami, takže já myslím, že to bude v pohodě.

[b]Jeden z tvých problémů, které tě trochu brzdily, byly takzvané žiletky (pokládání lyží v letu málo na plochy, pozn. red.). Jak to vypadá s nimi?[/b]
Když se povede skok, tak už je to mnohem lepší, ale když to vypadá jak dneska, tak tam jsou.

[b]Jak tě lákají smíšená družstva, která se zase, zdá se, ve větším počtu objeví? [/b]
(zamyslí se) Nějak extra mě to neláká. Láká, neláká, to je takový blbý slovo, ale je to další závod, další možnost na mistrovství světa, na olympiádě. Na tohle je to asi dobrý, ale že bych si řekl: „Jo super, smíšený družstva“, to asi ne.

[b]Jak to teď vypadá s vašimi tréninkovými podmínkami? Holky říkaly, že v podstatě nemají peníze moc kam jezdit do zahraničí, jak to vypadá u vás?[/b]
Já se o tohle moc nezajímám, já jenom čekám, až dostanu e-mail: jedeme tam a tam, nejedeme tam a tam, takže mě to nějak netrápí, ale asi se to zlepšilo pod novým vedením, takže si myslím, že jsou na dobré cestě.

[b]Takže vnímáš nějaké pozitivní změny?[/b]
Jo určitě, myslím, že negativnější to být nemůže. (smích)

[i] [b] Foto: Viktor Polášek [/b] (autor: Jana Zuzaňáková) [/i]