W.Hofer: Český tým,to není jen Jakub Janda

ROZHOVOR: Za sebou má třiapadesát let života, nespočet oddirigovaných závodů, pár vrásek a několik kritik. To když se mu rozhodnutí zrovna nezdaří. Ale Walter Hofer, který se však na rakouském venkově narodil jako Johann, se na skokanské scéně drží již od roku 1992 a zdá se, že jeho šestnáctiletá kariéra jen tak konce nenabere. Sám prohlašuje, že jej práce stále baví, s chutí zavádí novinky a nyní si splnil další touhu – za sponzoringu Adidasu byly na úvod letošní sezony spuštěny nové skokanské stránky, který by měly údajně zatáhnout fanoušky zase o něco blíž skokanskému dění. A pro server Berkutschi.com poskytl také rozhovor.

Pane Hofere, jak byste shrnul první závody v Kuusamo z minulého víkendu?
Přes panující podmínky jsme byli schopni splnit naplánovaný program a nyní věříme, že totéž zvládneme zase. Se sportovní částí jsem spokojený, zvláště vzhledem k těžkým přírodním podmínkám i technickým problémům.

Právě začala nová sezona. S jakými inovacemi se budou muset fanoušci seznámit?
Kostra závodního programu a zvláště pak kontroly vybavení byly zavedeny v předchozích letech, takže momentálně žádné velké změny nehrozí. Nyní se soustředíme na náš další vytyčený cíl, kterým je zlepšit podmínky pro plány kalendáře akcí. Máme tu zejména dvě novinky. Protože se v průběhu zimy odehraje více leteckých soutěží, chceme znovu udělovat malý Křišťálový glóbus celkovému vítězi individuálních závodů v letech na lyžích. Druhou novotou je zavedení nové týmové soutěže, která se uskuteční během jediného týdne. Uskuteční se pět závodů, tři na velkých můstcích a finále na leteckém, a v součtu nejlepší národní tým získá jako zvláštní odměnu kromě obvyklých price-money ještě sto tisíc eur.

Jako byste neměl dost práce, letos jste ještě odpovědný za sekci severské kombinace. Jak vlastně vaše práce vypadá, když se závody severské kombinace často odehrávají na jiných místech než ty skokanské a ředitelem závodů je Ulrich Wehling?
Naše práce je jasně vymezená. Ulrich Wehling sám je určen jako závodní ředitel pro severskou kombinaci a pouze v období, kdy se tvoří předběžné plány, se pokoušíme společně zkoordinovat dvě disciplíny. Dohled nad touto prací leží na mých bedrech. Ovšem samotné provádění těchto plánů probíhá už odděleně.

Skoky na lyžích byly jednou označeny za Formuli 1 zimních měsíců. Aby si formule udržela zajímavou image, hledá nová místa pro pořádání závodů v Asii. Ve skocích se objevily podobné plány. Jaká ta strategie ale vlastně bude? Skoky v Číně, Jižní Koreji, Kazachstán nebo snad Turecku?
Vlastně toto přirovnání nemám rád, protože si nemyslím, že je příliš vhodné. Náš sport, skoky na lyžích, je malý, ale krásný a v pozadí nestojí žádný průmysl jako ve formulích. To není ten případ. Kvůli vývoji Východní Evropy se objevilo téměř dvacet nových států, ve kterých se skáče. A jsou to tradiční skokanské země. Jestliže je to třeba Estonsko nebo Kazachstán, vlastně se jen vracíme k některým kořenům.

Musí lokality jako Pragelato, Val di Fiemme, Trondheim nebo Engelberg počítat s tím, že by jednou nemusel být součástí kalendáře Světového poháru?
Nezmiňuji žádná jména, kalendář je tvořen organizátory. Myslím, že ti nejlepší se vždy na seznamu najdou. Jsou místa jako Willingen či Zakopane, jejichž pozice jsou tak neotřesitelné, že se o své místo v SP nemusí bát. Ale jsme svědky přibývajících závodů a premiér nových můstků, třeba těch v kanadském Vancouveru, ruském Soči ale také v Alma Ata v Kazachstánu. Aktivní podíl na skoku mají také Čína, Jižní Korea, Turecko, Rumunsko, Bulharsko a Estonsko, kde nejsou pouze sportovní programy, ale stavějí se také nová zázemí.

Mistrovství světa se tuto zimu koná v České republice. Naneštěstí prožil nejlepší domácí skokan Jakub Janda vrchol před dvěma lety. Je pro takovou událost důležité, aby měla hostitelská země svého zástupce ve světové špičce?
Z emocionálního hlediska to samozřejmě důležité je. Ale český tým, to není jen Jakub Janda. Mají více silných skokanů a celý tým letos v létě ukázal, že je velmi schopný. To ukazuje, že jsou na dobré cestě a nemusí se bát.

Jak moc důležité jsou pro Světový pohár dobré výkony německých skokanů, když uvážíme fakt, že SP má také mnoho německých sponzorů?
Závodí mnoho zemí, ve kterých skoky sledují spousty diváků. Před televizí nebo přímo pod můstkem. Německo je jednou z nich. Pro nás je důležité, že skoky jsou schopné být na marketingové scéně konkurencí ostatním sportům. A kvůli tomu potřebujeme mnoho dobrých zemí. Významné jsou všechny, ne jen jeden. Ale národní hrdinové v tom hrají důležitou roli.

Teď z jiného soudku. Je to už léta, co jste naposledy vynechal nějaký skokanský závod. Nacházíte v nich stále něco vzrušujícího, nebo už jste ze všeho toho cestování unavený?
Ne, my jsme privilegované osoby. Můžeme sledovat tento fascinující sport z různých úhlů, mnoha pozic. Dáváme pozor na všechno, takže je to vždy výzva, nikdy ne nuda. Myslím si, že máme skvělou úlohu, když se pokoušíme pracovat s excelentními odborníky.

To znamená, že budete pokračovat až do důchodu? Nebo snad Walter Hofer nikdy na odpočinek nepůjde?
To nezáleží jen na mě. Od toho je tu výbor, aby rozhodoval a analyzoval práci za celý rok. Nepřemýšlím navíc tak moc do budoucnosti. Mé plány jsou spíš krátkodobé.

V posledních letech býval na startu zimy vždy jeden „high-flyer“, suverén, který však nedokázal udržet svou úžasnou formu až do konce sezony. Jak se něco podobného může stát, jaká za tím stojí tréninková strategie?
To je velmi těžké, existuje mnoho různých variací tréninkových plánů. Ale je skutečně těžké něco podobného naplánovat, protože skoky na lyžích jsou vysoce technický sport. Krom toho, sezona je velmi dlouhá, trvá přes tři měsíce. Dostat se pokaždé na špici je extrémně těžké.

Co myslíte, bude letos na začátku opět jeden suverén a který by to podle vás tak mohl být?
Přirozeně hrají roli obvyklá jména, ale já počítám také se skokany ze širší špičky, jakými jsou Slovinci, Poláci, Rusové i Češi.

Zdroj: berkutschi.com
Foto: Walter Hofer (zdroj: skijumping.pl, skoky.net)