Jako jednu z nejúspěšnějších sezon v historii označil Walter Hofer v rozhovoru pro FIS tu právě skončenou. Ve Světovém poháru jsme mohli vidět 13 různých vítězů, odskákaly se všechny závody kromě jednoho a o celkovém vítězi se rozhodovalo až do samotného konce. Černou kaňkou bylo celkem velké množství pádů a na tom je podle ředitele závodů Světového poháru třeba pracovat.
Už jste se vzpamatoval z dramatického finále?
Dojmy samozřejmě stále zůstávají, protože to byl výjimečný a vzrušující zážitek, který nám skokani připravili. Byla to konstelace, která obvykle potřebuje scénář. Bylo to dost dobré.
Je tato situace se vzrušením až do posledního skoku tím, v co ředitel závodů doufá?
Je to samozřejmě ideální koncepce, která není vždycky možná. Ale je zde spojení s naším cílem, o který usilujeme. Chceme co nejvíc různých vítězů, velkou variabilitu výsledků na stupních vítězů se skokany z co nejvíce rozdílných zemí. Takový cíl jsme dříve nastavili a je skvělé, že to vychází tak jako teď.
Zhodnoťme uplynulou sezonu. Jste spokojen?
Tato sezona Světového poháru byla určitě jednou z nejúspěšnějších. Měli jsme 13 různých vítězů a dalšího na Mistrovství světa. To bude pravděpodobně potvrzeno klíčovými faktory jako je hodnocení, které dosud nemáme. Byla to jedna z nejzajímavějších, ale zároveň i nejtěžších zim, protože jsme hodně bojovali s počasím. Ale díky našim technickým systémům jsme byli schopní uskutečnit závody, i když to nebylo vždy lehké.
Když se zamyslíte nad obtížnými podmínkami, tak který závod si pamatujete nejvíc?
Na Mistrovství světa ve Falunu bychom nebyli schopní udělat ani jeden skok bez větrných sítí. Byl tam konstantní vítr mezi 8 a 9 m/s. Také dalších 14 dní ve Skandinávii. Můstek v Lahti, možná jeden z nejvíce notoricky známých, nabídl vlastně jeden z nejklidnějších závodů. Ale v Kuopiu, Trondheimu a Oslu to bylo velmi obtížné. Jednoduché to nebylo také na Turné čtyř můstku V Oberstdorfu a Innsbrucku. Na Kulmu jsme museli zrušit jeden závod. Byli jsme hodně ovlivněni podmínkami a většina závodů se mohla odskákat jen díky našim pomocným systémům.
Severin Freund je po dlouhé době prvním německým vítězem. Jako ředitel závodů musíte být neutrální, ale z čistě pragmatických důvodů, jak důležitý je pro skoky na lyžích silný německý tým?
Je to důležité pro národní lyžařskou asociaci. Je třeba vědět, že FIS nemá marketingová a televizní práva pro závody Světového poháru. Drží je národní asociace. Takže pro nás je skvělé mít tolik vítězů z různých zemí. Pro Německou lyžařskou asociaci (DSV) je to perfektní. Ale samozřejmě je každá další národní asociace, která bude mít celkového vítěze, více než vítaná. Naší filozofíí je zaměřit se nejen na samotné skokany, ale na skoky na lyžích jako produkt, na prezentaci prostředí sportovců. Pak je na skokanech, aby tomu dali třešínku na dort. To je důvodem toho, že můžeme mít tak velkou škálu špičkových skokanů od Freunda k Prevcovi, od Kasaie k Ahonenovi, od Stocha k Ammannovi. Musíte to vytvořit. Nefunguje to, když se soustředíte na skokany individuálně, ale když vytvoříte prostředí, kde můžou skokani předvést své výkony. Posledních více než 20 let jsme to byli schopní zvládat velmi dobře.
Mluvili jsme o krásných zážitcích, ale v uplynulé zimě jich bylo pár i hořkých. Na mysl přichází hlavně Bischofshofen s dvěma vážnmi pády Nicholase Fairalla a Simona Ammanna. Jakou roli to bude hrát v analýze sezony? Zajímáte se o to, jak udělat skoky bezpečenější nebo je tu zkrátka riziko, se kterým musíte ve sportu počítat?
Nechceme se s tím spokojit. Samozřejmě víme, že skoky na lyžích jsou stále velmi riskantní sport. Také víme, že jsme schopni udělat skoky bezpečnější díky různým opatřením. Ale i jeden pád je příliš. Musíme pracovat každý den na tom, abychom i tomu jednomu pádu zabránili. Proto se tím neustále zabýváme a snažíme se zlepšovat naše systémy. Jsme na dobré cestě, jak v případě nájezdu, tak ve vzduchu. Problémy stále někdy způsobuje dopad a odjezd. S předpisy ohledně vybavení jsme byli v minulém roce schopní redukovat počet zranění, hlavně kolene.
Dalším velkým tématem byly v loňské sezoně lety na lyžích. Anders Fannemel stanovil nový světový rekord. Myslíte si, že bylo dosaženo limitu? Také s ohledem na fyzické možnosti skokanů?
Limitu nedosáhly fyzické možnosti skokanů, ale velikost objektů. Skokanská komise limitovala velikost můstků. Můstky ve Vikersundu a Planici tohoto limitu dosáhly, takže vzdálenosti skoků zůstanou v oblasti, kterou jsme viděli tuto sezonu. Ostatní letecké můstky jsou menší. Neumím si představit, že by standardy konstrukce můstků byly v další letech rozšířeny tak, aby byla možná další rekonstrukce. Ale to nemusí být nutně v našich rukou.
Takže nečekáte, že v příštích měsících vyjedou ve Vikersundu a v Planici znovu bagry, aby bylo možné létat třeba o pět metrů dál?
Jestli vyjedou bagry, tak proto, aby rozšířily prostor pro diváky. Skoky závisí na nadšení a emocích. Byli bychom nerozumní, kdybych stavili větší můstky a diváky posunovali dál. Musí to být naopak. Divák potřebuje být blíž. To je ta správná cesta.
Podívejme se trochu dopředu. V nadcházející sezoně nebudou olympijské hry ani mistrovství světa. Na co se můžou fanoušci těšit?
Jsme jediná disciplína FIS, která bude mít v příštím roce Mistrovství světa, v letech na lyžích. Světový pohár ale samozřejmě nabídne víc. Máme hodně vrcholů, Turné čtyř můstků, dále závody v Zakopanem, Vikersundu a Planici. Vrátíme se do Ruska a premiéra čeká Kazachstán. Vrcholů bude spousta.
Čekají nás změny v pravidlech?
Jsme spokojení se současnou podobou skoků na lyžích, zejména od doby, co jsme udělali malý krok zpět odhledně kombinéz v porovnání s rokem předtím. To mělo velmi pozitivní efekt. Uděláme nějaké malé modifikace, aby to měli skokani jednodušší. Ale kromě toho nechystáme žádné změny, které se přímo dotknou závodníků.
Následuje letní Grand Prix. Jaké změny proběhnou v kalendáři?
Chceme mít kompaktnější program. Proto bude na úvod evropská série. Začínáme v Polsku, přesuneme se do Klingenthalu a Hinterzartenu, pak do Courchevelu a Einsiedelnu. Po těchto závodech v Evropě pokračujeme v Asii, v Rusku a Kazachstánu. Finále se bude konat v Hinzenbachu.
Na závěr osobní otázka. Vždycky říkáte, že to pro Vás není práce, ale hobby. Bere si Walter Hofer nějaké volno?
Když jsem doma, tak se permanentně zotavuji. Připravuji kalendáře a plánuji inspekce. Samozřejmě je skvělé, když se jednou nemusíte strachovat o počasí. Předpověď počasí obvykle přes víkend visí jako meč Damoklův. Teď budeme mít setkání komise, kalendářní konference, plánujeme inspekce. Pracujeme již také na Olympijských hrách 2018 v Jižní Korey. V Lahti a Seefeldu bude inspekce před nadcházejícími Mistrovství světa. Je to neustálý cyklus. Takže je to v podstatě jen změna z mobilní práce na stálou.
Zdroj: fis-ski.com
Foto: Walter Hofer (autor: Michaela Vondrášková)