Simon Ammann svlékal po několikatýdenním opatrování ceněný žlutý trikot. A minutku po skončení sobotního závodu do něj oblékal nového světového lídra – vítěze poledního závodu z olympijského můstku Gregora Schlierenzauera. Devatenáctiletý Rakušan obhájil po rekordu můstku vedení dalším suverénním skokem a spolu s parťákem Wolfgangem Loitlem potřetí v řadě získává rakouský double. Za „předplacenou“ dvojkou skončil Fin Matti Hautamaeki. Roman Koudelka po nadějných pokusech před závodem doplachtil na 16. příčku, Martin Cikl jako druhý Čech na bodech s 21. pozicí.
Koudelka přistál na zem předčasně
Nabuzen dvojnásobným proniknutím mezi elitní desítku a dvěma tituly Muže dne, přímo ve Whistleru pak solidní kvalifikací a parádním zkušebním kole vlétl Roman Koudelka do sobotního závodu. A nic. Nevyšlo to. Šestnácté místo uhájil v podmračeném kanadském poledni i ve druhém kole, ale 128,5m a 126m patří spíše k ústupu ze slávy. Jen se potvrzuje, že velké z velkých můstků nejsou stavěny Koudelkovi na tělo.
Bodový příděl si odnášel Martin Cikl, nadějné 18. místo za výkon 127m po snížení nájezdu o dvě okna pustil zkrácením měřícím 121m. 21. příčka pro české barvy. Do závodu se probojovala celá česká čtveřice, jak ale bylo zřejmé, polovina v prvním kole odpadla. Borek Sedlák (112,5m) s uctivým odstupem od konstrukčního bodu můstku zabral 40. místo, sedmnáctiletý Čestmír Kožíšek (110m) při debutu ve Světovém poháru zaznamenal 43. příčku.
Mužem dne velikán z Polska. Ale dva se najdou i mezi Japonci.
Ne, vancouverská kvalifikace nebyla náhodou. Japonská dvojka zasloužilých skokanů skutečně školí o generaci mladší závodníky. Noriaki Kasai (132m a 132m) prosazoval své umění už v první polovině této sezony a výtečný rozmar potvrzuje 9. místem ve vysokohorském středisku Whistler. Druhá míza ale koluje krví i o dva roky staršímu Takanobu Okabemu. Vyrovnaná výkonnost vynesla Okabeho, skokanského dědečka, na 17. příčku.
Titulem Man of the Day se ale pyšní jiný navrátilec do skokanského života. Že dokáže ještě ožít, Adam Malysz na velkém olympijském můstku předvedl více než názorně. 132m z prvního kola vyšperkoval 133,5m dlouhou obhajobou elitní pozice. Léčba Lepistö funguje. A Kateřina Neumannová si může mnout ruce, polští fanoušci mají zase důvod přijet do Liberce.
Japonsko-polskou radost vyrovnal neštěstím Anders Jacobsen. Byl jediným, kdo mohl reálně ohrozit lídra Schlierenzauera. Ale jen pár minut po druhém nejdelším pokusu kola, 139m, byl nad ním vynesen temný verdikt: DSQ. Jacobsenovi neprošly lyže a norský tým se musel spokojit s oficiálními výkony 13. Toma Hildeho (127m a 131,5m) a 14. Anderse Bardala (131m a 126m).
Magická trojka rozdělena na čele pouze Hautamaekim
Už zase se svými skočkami. Už zase s nijakým prvním kolem. Thomas Morgenstern se zkrátka pódia jen tak nedočká. 130,5m stačilo v prvním kole na chvost první desítky a záchrana v podobě 137,5m ve finálovém kole přišla jako obvykle pozdě. Ve výsledku obral o 5. příčku šestého Dimitrije Vassilieva (135,5m a 136,5m).
Stupně vítězů jsou totiž téměř bez vyjímky předplaceny jinými. Světovou hierarchii porušil jen Matti Hautamaeki. Do sezony vlétl s úžasnou formou, její využití se však ukázalo jako kamenem úrazu. S občasnými top výkony poskakoval nahoru a dolů, ve Whistleru ale zase důrazně udeřil do stolu a rádně se soupeřům připomnenul. 136,5m a 135,5m rozhodlo o bronzovém nádechu předolympijské zatěžkávací zkoušky můstku HS 140. Navíc s nadmíru cenným skalpem, s „hlavou“ sesazeného krále SP Simona Ammanna. Švýcarský lídr převzal od diskvalifikovaného Jacobsena druhou příčku, 138,5m z prvního kola ale znehodnotil krátkým pokusem 132m a připravil se o šanci konkurovat Finovi i Rakušanům.
A právě Pointnerovi svěřenci se opět ukázali jako nepřekonatelná konkurence. „Wuff“ se „Schlierim“ obsadili při zakopanském víkendu skokanské vody a vlády nad nimi se nevzdávají ani na pobřeží Tichého oceánu. Wolfgang Loitzl (136,5m a 135,5m) vyinkasoval nadprůměrné stylové ohodnocení a postavil se na druhý nejvyšší stupínek, Gregor Schlierenzauer si splnil tři povinnosti ze svého zápisníčku. Pěkně všechno najednou, ve dvou skocích oplývajících suverenitou. Nový oficiální rekord můstku – 142m, a maximum finálového kola – 139,5m. Odškrtnou si fajfkou může:
1) zvítězit v sobotní závodě
2) sebrat Simimu žlutý trikot
3) zajistit babičce dárek k narozeninám.
Narychlo nadepsal na papír před kamerou „Happy Birthday Oma“ (Všechno nejlepší, babi) a speciálně pro babičku dolétl pro výhru. A pak už jen pod můstkem zvedal ruce, aby mu mohl Ammann osobně navléknout žluté tílko…
Průběžné výsledky prvního kola
Kompletní výsledky sobotního závodu
Hodnocení Světového poháru 2008/09
SP VANCOUVER/Whistler – Whistler Olympic Park – HS 140
Neděle 25.1.
18.00h – kvalifikace
19.30h – druhý závod LIVE Eurosport
Všechny časy pro středoevropské pásmo (SEČ).
Program ve vancouverských časech zde.
Rekord můstku: 140,5 m – Guido Landert – 29.2.2008 (CoC)
Více informací na skijump-vancouver.com.
– on-line výsledky na – fis-ski.com –
– TV program –
Foto: Gregor Schlierenzauer (zdroj: skijumping.pl)