Zakopanská sklizeň po Česku – 2 Češi v TOP6. Vítězí Loitzl.

Forma po Vánocích mírně strnula, přesto se čeští borci nevzdali. A v prvním zakopanském závodě posbírala dvojice Roman Koudelka, Jakub Janda nejlepší výsledky letošní sezony. Koudelka po průběžném bronzovém stupni na vysněné pódium nedosáhl, ale konečné 4. místo a titul Man of the Day, to je taky bohatá úroda. Po Bajcově rychlokurzu se do výšin probíjí Jakub Janda, na HS 134 zaznamenal 6. příčku. Klání bylo zejména v prvním kole výrazně ovlivněno nevyzpytatelným větrem a svou daň musel zaplatit třetí z Čechů, Martin Cikl. Po restartu už na obstojný první pokus nenavázal a skončil bez bodů na 31. místě, stejně jako 38. Ondřej Vaculík. Vítězství si po domácím, mitterndorfském půstu užíval Wolfgang Loitzl, lídr závodu před sebe nepustil ani 2. Gregora Schlierenzauera a 3. Martina Schmitta.

První kolo s pohádkovým průběhem, Koudelka 3. před Jandou

Červený praporek se po úvodu závodu zmítal v pesimisticky vypadajícím větru. Pomalu na zabalení, zauvažovalo by se. Ale ještěže se podmínky pod Tatrami umoudřili, český skok by byl totiž ochuzen o zatím nejúspěšnější závod letošní zimy. Zasloužili se o to dva kamarádi do nepohody Roman Koudelka a Jakub Janda. Přestáli neshody se Svazem i stagnující výkonnost a do přípravy na domácí MS vlétli s nadějnou formou. Roman Koudelka po vynechaných letech zadělal na senzační umístění délkou 125,5m a mezi padajícím sněhem prolétl v sebevědomém postoji na průběžnou 3. příčku. Jakub Janda, skákající hned po Koudelkovi, na mladšího kolegu nestačil, ale utkal se v boji na dálku s Adamem Malyszem a později i Martinem Schmittem. Shodou okolností se zralí skokani trefili na značku 121m a na průběžné 4. místo.

Šanci na vysoké postavení si tvořil také Martin Cikl. 116,5m jej dokonce drželo ve vedení. Po jedenácti skokanech však zaúřadoval sílící vítr a po dvacetiminutovém přerušení se první kolo restartovalo. Následně se rozjelo z nájezdu o dvě okna nižšího a v opakovačce už Cikl metry poztrácel. 111,5m ještě stačilo na postup a 25. místo, ve druhém kole ale Martin ještě ubral na vzdálenosti a 106m znamenalo v početnějším druhém kole až nebodované 31. místo. Ondřej Vaculík, který skákal nedlouho po restartu, doplachtil na 107m a připsal si 38. pozici. Sčítání utržených bodů se netýkalo ani smolaře Toma Hildeho, který v ostře sledovaných podmínkách zvládl svých 110m, ale při telemarku si pravou lyží podrazil druhou nohu a ve velké rychlosti se podřel o sníh.

Domácí prostředí s hlučnými fanoušky naopak jakoby nakoplo polský skomírající skok. Po nadmíru vydařené kvalifikaci se v příznivém světle uvedli 13. Rafal Sliz (118,5m a 115m) či 22. Krzysztof Mietus (116m a 108m) a spolu s Malyszem v desítce a 11. Kamilem Stochem také naši sousedé mohou mluvit o nejlepším závodě zimy. Komu však vychází sezona naprosto famózně, to je rakouský vítěz Turné Wolfgang Loitzl. Loitzl po všelijakých letech opět dokázal, že jeho vítězství nebylo náhodou. V prvním kole uzmul vedení za výkon 129,5m a za sebou nechal jak druhého Gregora Schlierenzauera (127,5m), který ovládl se 133 metry zkušební kolo, ale také prozatímního lídra SP Simona Ammanna (118m), který po prvním kole uzavíral první desítku.

Loitzl nepřemožen, „Muž dne“ Koudelka z pódia svržen Schmittem

Zdvíhající se vítr se okolo můstku Wielka Krokiew s druhým kolem začal tišit a vyrovnané podmínky přinesly další zajímavé souboje, zejména mezi několika dělenými příčkami. Mezi dvaatřiceti startujícími ve finálovém kole se výrazněji blýsknul Dimitrij Vassiliev (116m), který na 15. místě nasadil ke steči vedení a 125,5m jej vyneslo na konečné 7. místo. Do elitní dekády se po kvalitním druhém pokusu probil také 9. Markus Eggenhofer (116,5m a 121m). Kdo však zavelel k velkému nástupu? Simon Ammann vycítil ohrožení svého žlutého trikotu a z 10. příčky vylétl na záchrannou 5. pozici. 127m mu vedení v SP zachránilo minimálně na jeden další den.

S druhým pokusem Adama Malysz začalo jít do tuhého. Rozbouřené tribuny donesly Malysze do vzdálenosti 118m na celkové 8. místo. A pak zbystřili Češi. Jakub Janda za to pořádně vzal, až nekontrolovatelně vylétl k pravé straně bubnu. Ale žádná škoda, délka 120m stačila na aktuální druhou příčku a tedy konečné 6. místo – a to se počítá. Z tria vracejících se třicátníků prošplhal nejvíce Martin Schmitt. Bohužel na úkor Romana Koudelky. Roman (124m) neudržel slibný osmibodový náskok a Martin (129,5m) jej v boji o bednu přestyloval. Tak snad příště. O výhru v pátečním polském závodě se utkala rakouská dvojice. Favorizovaný Gregor Schlierenzauer, kterému Krokiew sedí, však na svého o deset let staršího parťáka neměl. Loitzl plachtil o dva metry dál než Schlierenzauer – na 132m, a užil si čtvrté světové vavříny.

Kompletní výsledky pátečního závodu
Výsledky zkušebního kola
Hodnocení Světového poháru 2008/09

ZAKOPANE – Wielka Krokiew – HS 134

Sobota 17.1.

15:30h – kvalifikace
16:30h – druhý závod LIVE

Rekord můstku: 140,0 m – Sven Hannawald – 18.1.2003
Více informací na tzn.com.pl.
– on-line výsledky na – fis-ski.com
TV program

Foto: Roman Koudelka (zdroj: skoky.net)