Zatím jsem tu udělal dobré skoky, míní Cikl

Může to znít nadneseně. Nicméně Martin Cikl se v sobotním závodě stal dvojnásobnou českou záchranou. Nahradil v engelberském kádru tápající jedničku Romana Koudelku a hladce prošel do závodu. Ve kterém dosáhl na 19. místo, nejlepší český výsledek dne. „Byl jsem rád, že jsem dostal šanci odjet závod,“ napsal pak Martin přes internet pro skoky.net.

„To, že nastoupím ke kvalifikaci, jsem se dozvěděl včera po závodě, kdy mně David řekl, že jsem skákal jako předskokan dobře a že mě zkusí na sobotní závod.“ Dlouho držel vedoucí pozici po úvodním závodním pokusu. 120,5 metru vyneslo Martina na průběžné 18. místo.

Hrozilo však, že jury přistoupí po problémech s větrem na restart kola. Tak jako v pátek. „Určitě by mě restartování kola “naštvalo“, ale byl jsem připraven skočit ještě jednou,“ popisoval po závodě, v němž poprvé v letošní sezoně sáhl na světové body. V Lillehammeru utekly o jedno místo, skončil jedenatřicátý. A na chvíli se vzdálilo i místo v týmu pro Světový pohár.

Nedělalo ti problém zkoncentrovat se na závod během necelého dne od chvíle, kdy ti trenér oznámil nominaci na sobotní závod?
David nám říkal, ať jsme i na tuto variantu připraveni, tak jsem se v pátek připravoval, jako kdybych závodil, i když jsem dělal předskokana. Myslím, že se to v pátek vyplatilo.

Bylo těžké skákat v prvním kole v těch měnících se podmínkách?
My jsme měli lepší podmínky než kluci ve středu startovního pole, tak se to nezdržovalo a jezdilo se. Začalo se to měnit až někdy po mně, takže pro mě to nebyl problém. Jen jsem dlouhou dobu nevěděl, jestli se to první kolo anuluje nebo ne…

Jak vidíš své skoky co do stylu a techniky?
Myslím, že jsou v obou případech ještě rezervy, které by se daly odstranit, ale hodně mi pomohlo po nevydařeném severu soustředění v Ramsau, kde jsme udělali s klukama čtyři kvalitní tréninky a zlepšili se.

Měli jste v Rakousku dost sněhu? Narážím spíš na zrušený Harrachov – ten zamrzel, co?
Když jsme přijížděli, tak sněžilo, a sněžilo po celou dobu, co jsme tam byli, naštěstí vždycky v noci, takže můstek byl připravený dobře a měli jsme dobré podmínky. Harrachov samozřejmě mrzí, chtěli jsme se ukázat v domácím prostředí a našim fanouškům, ale počasí evidentně nepřálo.

Což ale v Engelbergu platí taky. Nejprve prý byla velká zima až minus 20, dnes vítr…
Je to tak. Nikdy tady problém s větrem nebyl, letos snad poprvé, co pamatuji. Vždy je do 12. hodiny klid a pak se pomalu, ale jistě začnou fáborky pohybovat. (smích)

V Engelbergu se ti daří, před dvěma lety jsi tu zajel životní výsledek, 9. místo. Navíc dnes jsi metrově zaostal jen o jeden metr za Janne Ahonenem. Je Engelberg tvé „místo zaslíbené“?
Skáče se mi tady dobře, věřím si… Ale není to každý rok, loni se mi tady nedařilo ani na Kontinentálním poháru. Dost se odvíjí podle aktuální formy.

Můžeš říct, že ta teď je?
Myslím, že jsem tady zatím udělal dobré skoky.

Foto: Martin Cikl (zdroj: skijumping.pl)