Získají Koudelka s Jandou placku? Podle bookmakerů jsou šance 1:6

Výhoda domácího prostředí mění barvu a dělá domácím spíš vrásky, ani větrný Ještěd nezaručuje ten správný domácí větřík, hezky do protivky. Proti srsti teď českým skokanům jezdí (zase) i vedení, třeba Roman Koudelka lamentuje nad neochotou udělat něco navíc pro jeho blízké i pro něho osobně. Bojí se, že po ztrátě jednolůžkových pokojů, které jim byly slíbeny, ztratí na vícelůžkových cimrách klid a soukromí. Ke sportu však patří víra a není od věci věřit v domácí zázrak – ve skokanskou medaili pro české barvy.

5. Tak neuvěřitelně malý je počet skoků aktuálně nejvýše postaveného Čecha v SP Romana Koudelky na domácím Ještědu. O výhodě domácího prostředí se v tomto směru opravdu nedá mluvit. Naopak už skokané tuší tlak ze strany médií i fanoušků. „Myslím, že to bude malinko spíš nevýhoda, protože na nás bude větší tlak než jinde,“ hodnotil pro ČTK sám Koudelka. Na druhou stranou, čeští fandové zřejmě nebudou tlačit skokany svou přítomností přímo pod můstkem, „tlak“ budou kvůli cenám vstupenek dělat před televizními obrazovkami. Vždyť Česká televize na přípravě přenosů pracovala dlouhých pět let.

Vytvořit si pod můstky aspoň malý osobní fan klub, sestavený z milých a příbuzných, to se skokanům taky příliš nepodaří. Každý reprezentant dostal po pěti volných vstupenkách pro své rodiny a tím ochota vedení skončila. Ani větší zainteresování nepřineslo ovoce. „Byl jsem i sám osobně na organizačním výboru, ale vyhověno mi nebylo,“ vyprávěl Koudelka. „Strašně mě to mrzí. Chtěl jsem akreditace pro rodiče a pro přítelkyni, ale taky mi nebylo vyhověno.“ Podobné trable s akreditací prožil i člen Rady Úseku Pavel Mikeska. Bývalý trenér ženské reprezentace, který chtěl jako zapálený fotograf získat akreditaci pro vstup do míst vhodných k pořizování snímků, pochodil stejně úspěšně jako Koudelka. K přístupu mu dopomůže leda spolupráce s ČT, pro kterou nakonec slíbil účast v televizním studiu při pátečním závodu žen.

Čáry s reprezentačním bydlením

Paradox číslo nekonečno je i bydlení. Před rokem spolu Roman Koudelka s Jakubem Jandou dostali přímo nakázáno, aby při závodech nebydleli na jednom pokoji. Na MS ale Janda zřejmě Koudelku „kazit“ tak jako tak bude, přes původní sliby skokané nedostanou jednolůžkové pokoje, ale budou ubytování v jednom troj- a ve třech dvoulůžkových. Jak ještě úseková matematika zafunguje, se teprve uvidí. Zatím i přes změnu vychází 4 pokoje na 6 skokanů. Tj. minimálně Koudelka s Jandou by měli mít každý svůj vlastní klid a prostor pro předzávodovou relaxaci.

„Oba chceme mít svůj klid a oba máme své rituály. Tohle je mistrovství světa a chceme se každý soustředit jenom sám na sebe,“ argumentoval Koudelka. Na druhou stranu se však Roman vytasil s jednou spekulativní poznámkou: „Pan Škoda slíbil, že tam budeme mít každý svůj pokoj, že tam budeme moci mít přítelkyně a podobně, ale nakonec z toho malinko sešlo.“ Pokud sešlo z přítelkyň na pokoji, pak je to v pořádku.

Janda s medailí na 12,5%, Koudelkovi bookmakeři věří na 17%

Zdolají-li se všechny útrapy novodobých hrdinů, nic nestojí v cestě za úspěchem. Třeba na menším z libereckých můstků. „Vkládám větší naděje do malého můstku, je většinou stavěný pro lidi, jako jsem já, kteří mají lepší odraz a horší techniku,“ tvrdí Koudelka. Přitakávají i bookmakeři jednotlivých sázecích kanceláří. V nabídce se objevila třeba sázka na Koudelkovu medaili – kurz 1:6. Když medaili vybojuje Janda, vítěz vyinkasuje osminásobek vkladu.

O vítězství už je u sázkařů rozhodnuto, jasnou „převahu“ přiklepli bookmakeři Gregoru Schlierenzauerovi. Pro zajímavost Synot tip věří Rakušanovi pro střední můstek natolik, že mu udělují kurz 1:2,6, jen nepatrně se liší další velký kůň na trhu, Bwin.com. Kancelář Tipsport, ne zrovna náhodný jmenovec arény, kde se ve středu večer odehraje slavnostní zahájení MS, hlavní nabídku teprve připravuje. A má být bohatá.

Sázky mohou mít často zajímavou dohru. Ne na tiket, ale při předávání cen nejlepším sportovcům Jilemnicka se Roman Koudelka vsadil o svou „hřívu“. Pokud získá medaili, jde Koudy dohola. Ale ničeho se Roman bát nemusí – když ta medaile vyjde, fanoušci se rádi složí na paruku.

Zdroj citací: ČTK
Foto: Jakub Janda (zdroj: skijumping.pl)