Zkušeb. kolo i závod pro vítr a déšť odloženy

Příšerné počasí, které odrovnalo druhý zakopanský závod během zimního Světového poháru, se po více než půl roce vrátilo a nabouralo program také letní Grand Prix. Již zkušební kolo, které se mělo konat po sedmé hodině večerní, provázel sílící vítr a stahovala se mračna přinášející déšť. Prodlevy mezi skokany se protahovaly a jury se rozhodla o jeho zrušení. Pokusy za sebou měly skokani po číslo 33. Do prvního kola se však zahryzla vydatná průtrž a jury nechala promoknout pouze 11 závodníků. Spolu s nimi promrzly tisíce zklamaných fanoušků, kteří se pomalu z areálu vytrousili po závěrečném rozhodnutí jury – závod se přesouvá na sobotní odpoledne.

Páteční závod se tedy dle dohody jury odehraje v sobotu odpoledne. Zkušební kolo začne v 15:30h, první závodní kolo by mělo odstartovat v 16:20h. Poté by měla následovat druhý soutěž a to už podle plánu, tedy v 20:20h druhý závod.

Závod odsouzený k mučení příšerným počasím

Již probuzení v hlavním městě polského skoku nevypadalo dobře. Oproti čtvrtku se znatelně ochladilo, oblohu pokryly takřka neproniknutelné mraky a ani předpověď nezněla pozitivně. Na závod FIS Youth Cupu však prostrčilo skrz mraky svou tvář slunce a zdálo se, že je nebezpečí ošklivého počasí zažehnáno. Ovšem s příchodem prvních návštěvníků pod velký můstek se podmínky začaly měnit v cosi nepříznivého.

Mraky, které se nad můstky v Zakopanem začaly stahovat, vypouštěly první ledové spršky a vítr si pohrával s kontrolními praporky i vlajkami bouřících fanoušků. Prsty mrzly a v době, kdy již mělo být zkušební kolo odskákáno, mělo za sebou své pokusy pouze třiatřicet startujících. A neustále se prodlužující prodlevy mezi skokany donutily jury k rozhodnutí: zkušební kolo je zrušeno, závod začne prvním kolem za 20 minut. Za hodinu pokusů o dokončení zkušebního kola nejdále dolétli Rus Dimtrij Vassiliev (128m) a Rakušan Wolfgang Loitzl (131,5m). Jan Matura, jediný český skokan, který se z můstku mohl spustit, doplachtil na značku 123m.

Jen co bylo první kolo odstartováno, strhl se prudký a velmi vydatný déšť, který zastavil skokany již u čísla 11. Konečné rozhodnutí jury stále oddalovala a pak, v půl desáté, vyřkla svůj verdikt: závod se přeloží na 16:20h, přičemž zkušební kolo na 15:30h, druhý závod se odehraje podle původního plánu v 20:20h.

Foto: V koutli polský barev se našla také červeno-modro-bílá vlaječka. Čeští fanoušci, kteří se pod Wielkou Krokiew sešli však ani neměli možnost pořádně fandit, jediným českým pokusem byl zkušební skok Jana Matury.

Hlavní foto: polské vlajky ve větru (zdroj: HaT)