Zografski je novým juniorským mistrem

Už z tréninku bylo patrné, že Vladimir Zografski ve Světovém poháru nabral sebevědomí a přivezl si ho s sebou na mistrovství juniorů do Otepää. Po prvním kole měl Zografski před soupeři slušný náskok, který se skokanům ve druhém kole málem podařilo dohnat, avšak neúspěšně. Druhý, čtyři body za Zografskim, skončil rakušan Stefan Kraft. Poslední pódiový stupínek urval pro domácí Kaarl Nurmsalu. Čeští reprezentanti vložili do závodu všechny síly a jejich nevydařený trénink takřka smazali. Nejlepší pozici si vybojoval Miloš Kadlec, pro kterého je 12. místo prozatím nejlepším úspěchem jeho skokanské kariéry.

Zografskiho náskok po prvním byl poměrně veliký, na tehdy druhého Alexandra Mabboux měl Bulhar k dobru 6,5 bodu, a to díky dlouhému a povedenému skoku (98m). Na třetím místě se možná překvapivě objevil domácí závodník Kaarel Nurmsalu, který ve čtvrtečním tréninku nestartoval. Nurmsalu předvedl skok dlouhý 93,5 metru a za druhým Mabboux zaostával pouze o dva body. Ve druhém kole se však pořadí skokanů výrazně měnilo. Po prvním kole desátý Rakušan Kraft skočil až k neuvěřitelné hranici 100 metrů, zatímco Francouz Mabboux, svůj skok pokazil (86m). A tak si tito dva závodníci vyměnili místa, Mabboux se propadl na desátou příčku a na Krafta čekal po vydařeném skoku stříbro z MSJ.

První a třetí pódiové místo nicméně zůstalo stejné. Vladimir Zografski sice svůj druhý skok o něco zkrátil (95m), ale v součtu obou kol, byl Bulhar nejlepší. Třetí Nurmsalu třetí příčku potvrdil skokem dlouhým 96 metrů a Estonci se tak mohou radovat z domácího bronzového stupínku.

Po čtvrtečním nevydařeném tréninku, nabrali Češi síly a šli do závodu s čistým štítem. Do druhého kola se podařilo proklouznout dvěma českým skokanům. Nejvýše byl po prvním kole nejmladší z českého týmu, Miloš Kadlec, který za skok 88,5 metru obsadil průběžnou 20. pozici. Na konci postupové třicítky se objevil Čestmír Kožíšek, jehož skok měl délku 86 metrů. Kožíšek držel po prvním kole 29. pozici, kterou nakonec svým druhým skokem (77,5m) potvrdil.

Kadlec své postavení ve výsledkové listině oproti Kožíškovi svým druhým skokem vylepšil. Za skok do vzdálenosti 91,5 metru se Miloš Kadlec vyšplhal až na 12.místo a připsal si prozatímní nejlepší výsledek své kariéry.

Robert Kubáň a Pavel Farkaš své výkony ze včerejšího tréninku bohužel nevylepšili. Průměrný skok Roberta Kubáně (77,5m) znamenal 51. místo. Pokus, který skončil pádem, stál českého závodníka Pavla Farkaše poslední 69. pozici. Podrobnosti o pádu pro skoky.net popsal sám Pavel Farkaš:

„Celý den jsem měl nízký tlak a to se taky ukázalo v závodním skoku. Zatočila se mi hlava na lavičce a když jsem viděl, že trenér Michal Doležal mi mávl, tak jsem si říkal, že se to nějak srovná na nájezdu, protože jsem věděl, že tam mam dobré podmínky. Rozjel jsem se na nájezdu a od 10 m před hranou nic nevím. Ale trenéři říkají, že na bubnu byl zaďák a trochu šlo z boku, vzalo mi to levou lyži, letěl jsem na bok. Nic si nepamatuji. Akorát doktory, ptali se mě, jestli jsem v pořádku. Měl jsem vyražený dech a trochu mě bolela hlava a cítím ještě teď pískání v uších. Do teď nevím, jestli to byla moje chyba nebo ne, ale jsem rád že se mi nic nestalo.“

Z pádu je pochopitelně Farkaš nešťastný a dodává: „Snad se mi nic takového v budoucnu už nestane. Věřím si na další závod i když asi teď po takovém pádu budu mít strach.“ I přes všechnu smůlu, to Pavel bere s úsměvem a je rád, že je v pořádku.

MSJ Otepää: Průběžné výsledky závodu mužů po 1. kole
MSJ Otepää: Kompletní výsledky závodu mužů

Hlavní foto: Vladimir Zografski (zdroj: skijumping.pl)