Zraněná Atsuko Tanaka: Skoky asi v říjnu

ROZHOVOR z Ladies-skijumping.com. Japonský tatínek koketoval se skoky, japonská maminka běhávala na lyžích. Z dcery, kanadské reprezentantky, se stává jedna z nadějí skokanské budoucnosti. Solidně rozjetou kariéru ale brzdí pekelně smolné zranění kolene. Atsuko Tanaka si k sedmnáctým narozeninám „nadělila“ během MS juniorů stopku na historicky prvním závodě žen na MS seniorů. Půl roku staré zranění navíc nadále brzdí její trénink, přiznala v rozhovoru pro specializovaný server o skocích žen ladies-skijumping.com.

Jak vůbec ke zranění přišla?
„Během zkušebního kola na Mistrovství světa juniorů na Štrbském Plese jsem zahranila lyží při telemarku a poranila si přitom přední křížový vaz v koleni. Zpočátku doktor tvrdil, že bych měla jet domů a tam si nechat zranění vyšetřit, a já byla vážně naštvaná a zklamná, že nemůžu závodit. Ale taky mi doktor v Zakopanem (pozn. během následujích závodů CoC) řekl, že jsem si nezranila přímo přední křížový vaz a můj kouč i já jsme si mysleli, že bude lepší zůstat v Evropě pro případ, že bych přece jen mohla nastoupit,“ popisovala Atsuko. Jenže doktor se mýlil a Tanaka se na premiérový mistrovský závod žen dívala jen z pod můstku.

Pořád ji zranění limituje?
„S normálním tréninkem jsem už začala – běhání, posilování apod. Ale pořád ještě nejsem schopná trénovat naplno,“ říká a připouští, že na letní skokanskou sezonu může zapomenout. „Snad začnu skákat v říjnu,“ doufá Atsuko.

Jaké spřádá mimoskokanské plány do budoucna?
„Dokončila jsem střední školu. A teď je těžké rozhodnout se, co dál, ale určitě chci zůstat u skákání. A taky doufám, že se dostanu na univerzitu,“ sní o vysoké. Naneštěstí – Tanaka si nemůže zažádat o stipendijní program, podporující sportovce. „Skoky na lyžích nejsou v Kanadě tak populární jako v Evropě a je hodně těžké najít lidi, kteří by nás – skokanky a skokany podpořili,“ posteskla si dvojnásobná vítězka závodu Kontinentálního poháru žen.

Kdy začala skákat? A jaký je její oblíbený můstek?
„Se skoky jsem začala v deseti letech, v roce 2001,“ vypráví rodačka z Calgary. Ale že by byl právě „rodný můstek“ jejím nejoblíbenějším? „Myslím, že mým favoritem je můstek K 95 ve Vancouveru a K 90 v Park City. Můstek v Calgary je ok, ale ne ten nejlepší,“ směje se Atsuko. Směje se, protože v tu chvíli ještě nezná zamítavý postoj soudu k případu skokanky versus olympijský výbor.

Zdroj: ladies-skijumping.com
Foto: Atsuko Tanaka s berlemi (zdroj: skijumping.pl)