V naší další sérii medailonků nahlédneme tak trochu zpět do minulosti. Zrekapitulujeme sportovce, kteří svou slibnou kariéru pustili k vodě. Někteří museli, jiní chtěli. Hned první zastávkou v našem poohlédnutí je severské Finsko. Země, jež ironicky talenty nyní potřebuje víc, než kdy dříve.
Původně jsme se chtěli věnovat dvěma skokanům. Harri Olli ale udělal fanouškům radost a rozhodl se, že „ztraceným talentem“ už být nechce a vyslal do světa zvěst o svém návratu na můstky. Proto se dnes vydáme pouze po stopách Arttu Lappiho.
Arttu Lappi
Arttu Lappi, celým jménem Arttu Ville Eemeli Lappi, se narodil 11. května 1984 v Kuopiu. Bývalý skokan ze země tisíce jezer, slavící přesně dnes své osmadvacáté narozeniny, byl mnohými finskými odborníky považován za jeden z největších talentů tamního skoku na lyžích. A opravdu sklízel úspěchy, jenže jen na domácí půdě. Ve světových soutěžích tolik nezazářil, přidala se smůla v podobě zranění, a tak se mladý Fin rozhodl v roce 2010 pověsit skočky na hřebík a věnovat se oboru, který vystudoval – právu.
Začátky talentovaného skokana
Arttu začal skákat v roce 1995. O dva roky později byl povolán do „Hopeasompa-team“ – týmu, který sdružoval nejnadanější finské skokany ve věku 12 až 16 let. V sezoně 2001/02 byl součástí juniorského týmu, který na MS juniorů v Schonachu získal zlatou medaili. Mistrovský tým kromě Lappiho tvořili Janne Happonen, Harri Olli a Akseli Kokkonen. Objevoval se i v Kontinentálním poháru, ale výsledky nebyly valné, ale pak přišla zastávka v Iron Mountain a vítězství. Úspěch v nižší soutěži zajistil Lappimu okamžitý start ve Světovém poháru, kde si premiéru odbyl 1. března 2002 v Lahti osmým místem.
Týmové zlato na MS a nejúspěšnější sezona
V A-týmu už Arttu zůstal, ale dosahoval spíše průměrných výsledků. Čas od času se dokázal dostat na hranice první desítky nejlepších. Pak přišlo MS v klasickém lyžování ve Val di Fiemme 2003. Odtud Lappi a jeho finští kolegové Janne Ahonen, Tami Kiuru a Matti Hautamäki přivezli ze soutěže družstev na můstku K 120 domů do Finska nejcennější kov. Individuálně zde dosáhl na velkém můstku na 12. příčku a na středním si polepšil na 6. pozici. Poté zapadl opět do šedi spíše neslaných nemastných výsledků ve Světovém poháru. V sezoně 2004/05 prodělal operaci kolene, které si ošklivě zranil a vše se pak neslo v duchu návratu na můstky a sbírání bodů v Kontinentálním poháru. Na sezonu 2006/07 může Lappi vzpomínat jako na tu nejlepší. První, ale bohužel také poslední vítězství ve Světovém poháru přišlo 24. listopadu při zahajovacím závodě v Kuusamu. Arttu se pak při dalších kláních vezl na vlně úspěchu a získal mnoho skvělých umístění v TOP 10. Z této parádní zimy si pak odnesl 15. místo v celkovém pořadí.
Nemoc, propad a definitivní konec kariéry
Hned následující sezona 2007/08 začala poměrně dobře, jenže pak přišla vleklá nemoc a výsledky šly rapidně dolů. Mnohé závody končily pro Lappiho již prvním kolem. Přesto, že na domácí půdě během národních mistrovství posbíral v průběhu kariéry nesčetné množství medailí, za hranicemi to nešlo a tak ta úplně poslední možnost pro fanoušky, shlédnout svého oblíbence, přišla 15. ledna 2010 během kvalifikace do závodu Světového poháru v japonském Sapporu, kde skončil na nepostupovém 44. místě. Následovalo už jen definitivní rozhodnutí o zakončení sportovní kariéry.
Arttu vystudoval Laplandskou universitu v Rovaniemi, obor právo. Právě na svou další kariéru právníka se po ukončení té sportovní soustředí nejvíce. Pracuje jako právník v hlavním městě Helsinkách. Krátce po jeho odchodu se také stal členem rady, která se stará o rozvoj finského skoku.
Zdroj: arttulappi.fi, skijumping.pl, fis-ski.com
Foto: Arttu Lappi (zdroj: skijumping.pl)