A. Hájek: Skoky jsou zase na první místě.

Už třetí měsíc vylehává, kuríruje se a nabírá síly. Autonehoda z konce dubna jej sice připravila o letní sezonu a přichystala pro něj dokonce operaci, ale Antonín Hájek se nevzdává a znovu s nadějí vzhlíží k můstkům. O návratu sice mluví opatrně, nechce nic zakřiknout, ale touha po skocích je z jeho slov patrná.

Od nehody uplynuly dva měsíce. Cítíš se už lépe?
Ano, vše je podstatně lepší. Zatím chodím o berlích, aby se pánev ještě tolik nezatěžovala, a v nejbližších dnech začnu s intenzivní rehabilitací. Vše se hojí dobře, tak věřím, že budu co nejdříve v pořádku.

Na řadu tedy přichází další léčba a rehabilitace. Co všechno jsi vůbec musel podstoupit? A jak vypadá léčba v této fázi uzdravování?
Podstoupit jsem toho musel hodně… Dny v nemocnici opravdu nebyly moc příjemné, ale jsem rád za to, jak to dopadlo. V těchto dnech jsem doma a mám od fyzioterapeutů napsaná cvičení zaměřená na nohy, břicho, záda, boky apod., která provádím. A taky za mnou přijede léčitel, takže dělám co se dá.

Zdlouhavé marodění není jistě nijak příjemné na psychiku. Kdo ti pomáhá toto období překonat? Kdo je tvou oporou?
Samozřejmě to bylo a je hodně těžké, člověka napadají různé myšlenky. Ale snažím se být pozitivní a věřím, že v zimě budu zpět. Hodně mi pomohla rodina, máma za mnou jezdila do nemocnice každý den. A také moje přítelkyně Ivana, která to zvládla skvěle a taky mi moc pomohla a pomáhá. Dál Kuba Jiroutek, který mi právě sehnal toho léčitele a spoustu jiných věcí. Vážím si toho, protože mít kolem sebe dobré lidi je strašně moc důležité!

Nepřišla ale naopak i nějaká negativní reakce? Ne, že bych to ráda viděla, ale vždy se najde někdo, kdo řekne. „Dobře mu tak.“…
Přímo mi to nikdo neřekl, ale vím, že si to někdo myslí… Jasně, že jsem udělal blbost, ale málokdo si může říct ,,To mě by se nikdy nemohlo stát.“ Já jsem se poučil a nikomu neberu jeho názor. Jen mě takoví lidé nezajímají.

Co kluci z týmu, chodí tě podpořit a trošku tě zabavit?
Ano, byli za mnou, nebo mi napíšou. S klukama z Harrachova se vídám častěji, s Lukášem Hlavou chodím na tréninky (zatím se jen dívat a natáčet kamerou:o)) Takže jim děkuju a přeju úspěchy v letní sezoně.

Volného času máš ale jistě přemíru. Čím se zabavuješ, čím odháníš pozornost od zdlouhavého odpočívání?
Nějaký čas zabere cvičení. Hodně času trávím s přítelkyní, občas televize, počítač. Není to tak hrozné.

Jako profesionální sportovec, který svou práci miluje, jistě postrádáš skákání a chybí ti můstky. Nebo je tomu jinak?
Opravdu mi skoky chybí…Když vím, že kluci jedou na soustředění, tak je mi trochu smutno. Rád bych hned skákal ale to nejde, tak nezbývá, než udělat maximum, abych byl na můstku co nejdřív.

Jak to vůbec se skákáním vypadá? Kdy se podle lékařů dostaneš k tréninku?
Všechno jsou pouze odhady, ale v listopadu bych měl být schopný zvládat plnou zátěž.

Věřím, že stihneš alespoň domácí šampionát v Liberci…
Nechci nic vykřikovat nahlas, ale věřím, že v Liberci skákat budu. Slíbit můžu jen to, že udělám všechno co budu moci.

Když ses po té havárce probral a poprvé otevřel oči, na cos myslel? Blesklo ti třeba hlavou, že se nemusíš už nikdy dostat na můstky?
Nic takového, člověk je v šoku. Žádná bolest, jen sem hned věděl, že musím někoho zavolat. Mobil jsem měl naštěstí v kapse.

V březnu jsi vytvořil český rekord a tak jsi měl na jaře, předpokládám, plnou hlavu skoků a plánů na další posun. Skoky byly na prvním místě. Přeskládal se ti teď žebříček hodnot?
V téhle chvíli jsou skoky zase na prvním místě. Ale člověk si uvědomí, že jsou i důležitější věci. Vážím si toho jak vše skončilo protože jsem mohl přijít o mnohem víc než jen sportovní kariéru. Hodnoty mám teď trochu jiné.

Velké životní zlomy s sebou přinášejí také nový pohled na svět a budoucnost. Jak ty nyní vidíš svou budoucnost?
Vidím to stejně jako dřív. Pokud to půjde, chci co nejlépe skákat, dodělat školu. Přání si nechám pro sebe…

Na závěr chci poděkovat všem, kteří mi pomohli a kteří mi fandí. Hodně mi to pomáhá. Zdravím do redakce a všechny fanoušky skoku a doufám že vás budu moct v budoucnu potěšit dobrými výsledky.
Mějte se.
Tonda Hájek

foto: Antonín Hájek (zdroj: skijumping.pl)