Alexander Herr: Chci se vrátit už na GP.

Německý server o skocích na lyžích skisprung-web.de přinesl exluzivní rozhovor s návrátilcem do německého týmu, s třicetiletým „přeběhlíkem“ Alexandrem Herrem. Herr se po rebélii na OH v Turíně zřekl svého místa v německé reprezentaci a pokoušel se prosadit ve Švédsku. Proti byly úřady. Letos Herr oznámil svůj comeback do německého manšaftu…

Před několika týdny jste oficiálně ohlásil svůj comeback. Proč jste se pro tento nečekaný krok rozhodl?
Roli hrálo více faktorů: jeden z nich byl, že minulost už nezměníme a člověk se musí dívat dopředu. Člověk se nesmí pořád jen ohlížet na věci, které se staly dříve, ale musí se jednoduše dívat do budoucna. Druhým faktorem bylo ujištění, že se cítím ještě natolik fit, abych se mohl vrátit na závodní můstky. Co vím, tak mám stále ještě dobrou kondici, která mi umožní být znovu úspěšný. A ten třetí faktor byl, že jsem zaměstnán v oboru zdravotního managementu jako poradce v schwennigerském BKK, což spojuje dvojí – vrcholový sport a profesní život, a je mi takovou základnou.

Jaké cíle si před vaším návratem kladete?
Cílem, kterého chci dosáhnout, je pro mě proniknutí mezi světovou špičku. Žádná osobní přání. Jediným cílem je sportovní úspěch.

V poslední době je poměrně časté, že mají ve Světovém poháru šanci na úspěch mladí závodníci. Máte ve svých třiceti letech vůbec šanci rovnocenně se utkat se Schlierenzauerem a spol.?
S tímhle nemůžu tak úplně souhlasit. Trend je totiž kromě toho takový, že taky starší skokané jsou dobří. Vezněme třeba takového Wolfganga Loitzla, Noriakiho Kasaie, Takanobu Okabeho nebo taky Janne Ahonena, který loni ohlásil svůj návrat. Taky Simon Ammann není zrovna nejmladší. Myslím, že trend je momentálně ten, že skokani umí dobře skákat i ve vyšším věku.

Už jste se kontaktoval s týmovým trenérem a dalšími německými skokany? Jak reagovali na vaše comeckové plány?
Přirozeně jsem se už bavil se svazem, před celým tím oficiálním oznámením. Muselo se objasnit, jestli pro mě vůbec existuje ta možnost za Německo startovat. S německým manšaftem jsem minulý týden trénoval v Hinterzartenu. Tedy ne že bych trénovával přímo s týmem, ale měli jsme nějaké tréninkové soustředění a k tomu takový malý závod v rámci tréninkové skupiny. S tím nejsou v tuto chvíli žádné problémy. Zatím se setkávám jen s pozitivními reakcemi a ohlasy, co se návratu týče, a taky s obnovováním vztahů po příhodě na olympiádě v Turíně 2006 (pozn. red. Herr se tam rozkmotřil prakticky s celým německým svazem).

V plánu máte start na letním mistrovství Německa v Garmisch-Partenkirchenu. Plánujete start také na letní Grand Prix – anebo se koncentrujete v první řadě na zimní sezonu?
Jasným cílem je účast na Grand Prix. Německé mistrovství je pro mě důležité proto, abych se nominoval na GP.

ČTĚTE O HERROVĚ NÁVRATU.

Ahonen inspiruje? Návrat hlásí Němec Herr
Celý rozhovor v německém znění čtěte na skisprung-web.de

Zdroj: skisprung-web.de
Foto: Alexander Herr (zdroj: skijumping.pl)