Ammann: Náš tým je menší,ale kvalita lepší.

Bezprostřední štěstí i zadržované zklamání, obojí v press centru kuusamského areálu Ruka v sobotní podvečer. Za stůl před mikrofony usedla pětice závodníků, kteří právě před několika minutami dobojovali o pódiové umístění, nesoucí s sebou i, pro některé nemilou, povinnost zpovědi novinářům. Simon Ammann však mohl jen zářit, vždyť si první vítězství letošního SP vydobyl poté, co měl spolu s týmovým kolegou Andreasem Küttelem (7.místo) v nohách jen tři skoky na sněhu.

„Je skvělé být tady a jsem po tomto výsledku velmi šťastný,“ začal svou „zpověď Ammann. „Náš tým je teď menší, ale kvalita je lepší,“ připomněl dvojitý odchod švýcarských zástupců z aktivního skoku. „Mým cílem pro tuto sezonu je tvrdě pracovat každý den a udržovat se v dobré formě. Vrcholy letošní zimy jsou pro mě Turné čtyř můstků a obhajoba titulu světového šampióna,“ poodhalil své sny.

Rakušané skrývali mírné zklamání

Rakušané zabili na konferenci dvě mouchy jednou ranou. Dva zástupci stříbrného kuusamského týmu totiž také stanuli na pódiu závodu jednotlivců. Wolfgang Loitzl nejprve kladně ohodnotil svůj individuální počin: „Tohle byl pro mě perfektní start do sezony. Byl jsem teď půlku sezony docela dobrý a tento rok, doufám, dobrou formu udržím na takové úrovni co nejdéle budu schopen.“ Aby se po celý rok udržel v našlapaném rakouském kádru, tak bude muset.

Gregor Schlierenzauer si „to své“ splnil tak napůl. „Výsledek byl dobrý, můj výkon ne tak docela,“ hodnotil. „Ačkoliv moje skoky byly už předtím dobré, schází jim ještě nějaké drobnosti. Třeba v nájezdovém postavení se necítím ještě stoprocentně, ale to se jistě po dalších skocích na sněhu spraví. Se sezonou to ale vypadá velmi slibně, když si člověk vezme, že jsem nepředvedl perfektní skoky a stejně to stačilo na bednu. Navíc je to pro mě nejlepší výsledek, jakého jsem kdy na začátku sezony dosáhl. Předtím to bylo čtvrté místo, takže je to letos zlepšení,“ snažil se nedat najevo menší zklamání. „Byl to dlouhý den, je velmi těžké soustředit se tak dlouho,“ připustil také.

Loitzl se Schlierenzauerem poté společně zhodnotili také rakouský výkon v týmech. „S druhým místem jsme spokojeni. A to i přesto, že jsme byli favority,“ prohlásili. „Finsko dnes mělo velmi dobrý tým. Minulá sezony byla pro Rakousko perfektní, takže se nedá pořád předpokládat, že budeme první. Tým je silný a my se zaměřujeme na vítězství v celkovém hodnocení SP v družstvech, takže to pro nás byl dobrý začátek,“ míní.

Němci s Finy umístěním zaskočeni

Vítězný tým, sestavený navíc z domácích borců, neskrýval nadšení a o protiklad se nepokoušel ani jejich zástupce na tiskové konferenci Ville Larinto. „Dnes jsme vítězství neočekávali. Mysleli jsme, že by tak druhé místo mohlo být dosažitelné,“ prozradil finské ambice před startem. „Bylo těžké zaskákat dvě soutěže v jeden den, navíc jen s krátkou přestávkou. Ale náš tým je úžasný, takže bylo snadné zkoncentrovat se na oba závody,“ ocenil manšaft.

Snad ještě větším překvapením bylo třetí místo pro jeho držitele Němce. Michael Neumayer připustil: „Nepředpokládali jsme, že skončíme třetí, mysleli jsme, že dosáhneme tak na šesté, sedmé místo.“ V Kuusamo se ale na němcích přesně potvrdil, že není závod jako závod a že soutěž družstev má své vlastní kouzlo. „Byli jsme v týmech lepší než na tréninku a individuální soutěži, asi vedeni vírou v celý kolektiv.“

Zdroj: skispringen.ch, nordicopening.com, oesv.at
Foto: Simon Ammann (zdroj: skoky.net)