Andreas Widhölzl nepojede do Sappora

Rakouský skokan Andreas Widhölzl, který byl po dlouhá léta oporou rakouského skokanského týmu na mezinárodních soutěžích, se dobrovolně zřekl svého potenciálního místa v reprezentaci pro světový šampionát v Sapporu.

„Vyčerpal jsem všechny možnosti, jak se zase dostat do své formy,“ tvrdí jednatřicetiletý závodník z lyžařského klubu Fieberbrunn, kterého přezdívají Swider, „bohužel nic nefungovalo. Nechci, abych byl nominován jen kvůli svému jménu na úkor šancí svých kolegů. Ostatní si to bohatě zaslouží, tvrdě o svoje místo v reprezentaci bojovali. Teď si musím trochu vyčistit hlavu a potom se budu soustředit na zbývající skoky při Severském turné a v Planici.“ Na ukončení kariéry ale vítěz Turné čtyř můstků z roku 2000 nemyslí. V roce 2008 se totiž bude konat letecké mistrovství světa v německém Oberstdorfu, tedy v těsném sousedství jeho rodné země. „Už jsem byl dvakrát leteckým vicemistrem světa. Titul šampiona v letech na lyžích je pro mě dostatečnou výzvou do budoucnosti,“ ujišťuje.

Na Alexandera Pointnera, trenéra rakouských skokanů, udělalo Widhölzlovo rozhodnutí dojem. „Je to už podruhé, co se Andreas letos zachoval takhle sportovně. Kvůli špatné zimě nebyly tréninkové podmínky zrovna růžové, s Andreasem jsme vyzkoušeli snad všechno. Andreas teď ukázal, že má v srdci místo pro fair-play, i když v našem týmu bude chybět jeho sportovní i lidský faktor.“

Andreas Widhölzl pomohl rakouskému týmu dvakrát k titulu mistrů světa ve skocích na lyžích – v roce 2005, v sezóně 2004 byl členem bronzového družstva na mistrovství světa v letech na lyžích a na olympiádě v Naganu se podílel na bronzových medailích Rakušanů na obou můstcích.

V našlapané rakouské reprezentaci mají své místo pro mistrovství světa v Japonsku jistí zatím jen Morgenstern a Schlierenzauer. Ostatní – Martin Koch, Andreas Kofler, Martin Höllwarth, Wolfgang Loitzl, Arthur Pauli a Mario Innauer – se o zbylé letenky utkají na nadcházejících podnicích Světového poháru.

zdroj: skispringen.com
foto: Andreas Widhölzl (zdroj: swider.at)