Arttu Lappi – Mission possible?

Na pozadí fenomenálních výkonů mladých skokanů z Rakouska, Norska a Švýcarska se potutelně usmívá další hráč, jenž by rád promluvil do celkového pořadí Turné – Arttu Lappi. Příslovím tichá voda břehy mele by se dalo výstižně popsat jeho dosavadní působení na Turné.

Na lavičce na věži si správně srovná kombinézu, upraví brýle a po pokynu Tomiho Nikkunena se razantně odrazí do nájezdové stopy. Má svůj styl a je jedním z té hovornější a usměvavější půlky finského družstva. Po závodě v Innsbrucku se potichoučku propracoval na druhé místo pořadí v Turné a je jedním z nejžhavějších aspirantů na celkový titul. Přitom ještě v Oberstdorfu by si na něj vsadil málokdo.

Arttu Lappi letos sportovně rozhodně vyrostl. Vyhrál v Kuusamu úvodní závod sezóny a zlí jazykové tvrdili, že se svezl na vlně neregulérních podmínek. Další umístění takovým pochybám nahrávala, byla velmi průměrná – jednadvacáté místo v Lillehammeru obsadil v obou závodech. V Engelbergu se přiblížil nejlepší desítce – jedenácté a dokonce deváté místo. A jeho forma stoupala stále dál. V Oberstdorfu byl šestý, v Ga-Pa pátý a v Innsbrucku po nevděčné bramborové pozici zčásti díky výpadku soupeřů proklouzl na druhé místo v průběžném hodnocení Turné. Okamžitě se stal černým koněm soutěže a sázkové kanceláře bleskově přehodnotily kurzy pro sázení na vítěze Turné. Dokonce ještě po závodě v Ga-Pa německé sázkové kanceláře řadily z hlediska šancí na celkové vítězství výš Janneho Ahonena než Arttu Lappiho, přestože Lappi byl první příčce očividně blíž. Definitivní důvěru sázkařů si získal až po závodě v Innsbrucku, kdy Ahonena v kurzech předhonil. Na vedoucího muže Anderse Jacobsena ztrácí před závodem v Bischofshofenu 10.7 bodu, což znamená kolem pěti bodů na jeden závodní skok a to rozhodně není ztráta, kterou by finský sportovec z Rovaniemi nemohl stáhnout.
Jeho motto mluví za všechno: „Slovník je jediné místo, kde sklizeň přichází dřív než úsilí.“ Vtip mu určitě neschází a skoky na lyžích obzvlášť neřeší. Na otázku, co se mu vybaví při slově „lyže“, odpovídá s úsměvem: „Bez nich je dost těžké skákat.“ Zemí, kterou by chtěl navštívit, je Austrálie a při zmínce o jeho službě u armády, kterou ukončil, se směje: „Konečně si můžu nechat narůst dlouhé vlasy.“

Nechme se překvapit, zda mu zítra po závodě nezmizí z tváře jeho široký úsměv a jestli v Bischofshofenu bude platit – když se Schlierenzauer, Jacobsen, Küttel a Amman perou, Lappi se směje.

foto: Arttu Lappi (zdroj: finnjumping.info)