B. Sedlák: „Prioritou je účastnit se závodů.“

Na uplynulé Turné čtyř můstků přivál vítr několik těžkých chvil nejen pro skokany, ale také pro organizátory a vedení závodů. Právě jejich někdy sporná rozhodnutí vyvolala vlnu nevole a kritiky. Tu ale k radosti českých fanoušků přebily výborné výkony českých reprezentantů.

Mezi nimi na můstku chyběl Borek Sedlák, který si vyzkoušel roli komentátora Turné na české verzi Eurosportu a formou krátkého rozhovoru i pro web skoky.net.

Jak bys zhodnotil rozporuplné jubilejní 60. Turné čtyř můstků a celkové vítězství Gregora Schlierenzauera?
Letošní Turné bylo hodně ovlivněno počasím a podmínkami, které panovaly na můstku a snad kromě závodu v Ga-Pa bylo k opravdu vidění hodně diskutabilních závodů. Bezesporu patřil Gregor Schlierenzauer k největším favoritům na celkové vítězství v Turné a i přes některé sporné okamžiky v průběhu Turné skákal ve vynikající formě.

Velmi diskutované bylo údajné protěžování některých skokanů… Jak Ty to vidíš z pohledu přihlížejícího skokana? Podmínky nebyly očividně jednoduché stejně jako pozice pořadatelů a vedení závodů…
Pozice pořadatelů a vedení závodu, v těchto těžkých podmínkách, není opravdu jednoduchá. Ale i přes tento fakt bylo očividné, že některé národnosti jsou z hlediska dobrých podmínek a úspěšného závodu, více preferované. Bohužel tato skutečnost je dlouhodobým trendem a není tedy otázkou jen právě skončeného Turné.

Turné se na výbornou povedlo českým reprezentantům, o čemž svědčí trojnásobná účast v TOP 13 celkového hodnocení Turné. Očekával jsi stálou pozici Romana Koudelky v elitní desítce a nakonec výtečné 5. místo v pořadí Turné?
Výsledky kluků byly vynikající – krásně se kouká na trojnásobnou účast v TOP 13. Navíc celkově 5. místo Romana je fantastické. Na Romanovi je vidět, že si závodění užívá a že je ve vynikající formě, upřímně mu přeji, ať se mu tak daří i v dalších závodech. Nechtěl bych ale také zapomenout na vynikající výkony Lukáš Hlavy, ze kterého se stává vynikající a hlavně vyrovnaný závodník v SP a také pak Jakuba Jandy, který mě velice mile překvapil svým vystoupením na Turné.

Nejlepší desítku výsledkové listiny atakoval také Lukáš Hlava, jehož potkala podobně jako Toma Hildeho velká smůla a nevyhnul se mu pád…
Je mi líto, že nejúspěšnější „Hlávkovo“ Turné skončilo nepříjemným pádem, po kterém utrpěl zranění v oblasti obličeje. Byl jsem ale rád, že se Lukáš nezranil vážněji a věřím, že bude brzy na můstku zpět a že bude pokračovat ve výborných výsledcích, které v této sezóně předváděl.

Ty sám ses Turné zúčastnil v roli spolukomentátora, jak se Ti tato pozice líbila?
Ano, je pravda, že si občas „střihnu“ roli spolukomentátora na české verzi Eurosportu, když mi to časový plán dovolí. Moje první zkušenost s touto profesí byla na MS v Sapporu 2007 a od té doby jsem v kontaktu s Honzou Homolkou, který je hlavním komentátorem skoků na lyžích. Tuto roli si dokážu užít, protože skoky komentuji i v soukromí, ale stále je pro mě prioritou se závodů účastnit, né je komentovat.

Foto: Borek Sedlák (autor: Michaela Vondrášková)