Borek Sedlák: „Jsem velmi spokojený.“

Letošní letní sezona Borka Sedláka, který se jako jediný Čech zúčasnil všech podniků LGP, nebyla tou nejlepší. Chuť si ovšem zástupce TJ DUKLY Liberec spravil na uplynulém mistrovství České republiky ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde vybojoval svou premiérovou zlatou medaili. Nejúspěšnější český reprezentant loňské LGP se k dobrým výkonům odpíchl závodem v kazašském Almaty, kde bral výborné 11. místo.

Jak jsi spokojen se svými skoky na mezinárodním mistrovství ČR ve Frenštátě pod Radhoštěm?
Výsledky ještě neznám, ale tak jako tak, jestli budu první nebo druhý (pozn. red.: rozhovor proběhl ještě před vyhlášením vítězů), tak jsem velmi spokojený. Pro mě to bude, jestli to dopadne, jak myslím, snad první seniorská individuální medaile na mistrovství republiky. Takže jsem si na ni počkal dlouho a o to víc si ji budu vážit, protože ta letní sezona pro mě není dobrá. A doufám, že tím Kazachstánem jsem odstartoval lepší fázi sezony, která bude gradovat hlavně v zimě, kdy je to pro mě nejdůležitější.

Mistrovství České republiky se vrátilo zpět do Frenštátu, bereš to jako příjemnou změnu?
Určitě a hlavně pro ty mladé kluky je dobře, že byl zdejší můstek opraven, protože ten hrb, který byl před hranou, byl dost rapidní a na ty skoky – odraz se nedalo stoprocentně soustředit. Každý nový můstek v České republice, na kterém se dá trénovat, je přínosem hlavně pro mladší kluky a já jsem za to pro ně rád a doufám, že to jim a vůbec Frenštátu pomůže. Odsud vždycky pocházeli dobří skokani, takže až tady budou vyrůstat nějaký noví Jakub Janda, Sakala, tak na tomhle můstku budou moct v dalších letech trénovat.

Jak hodnotíš svůj výkon v závodě letní Grand Prix v kazašském Almaty? Konkurence byla sice slabší, ale 11. místo a také přímý souboj s Tomem Hildem jistě člověka potěší..
To mě těšilo asi ještě víc. Hodně lidí se ohradilo na tu konkurenci. Já jsem si vědom, nejsem slepý a znám ta jména, která tam startovala, ale i tak bylo vidět, že pro některé závodníky bylo těžké dostat se do třicítky. Takže s 11. místem jsem spokojen, hlavně tedy s předvedenými skoky, protože jsem se během jednoho dne – jednoho tréninku rapidně zlepšil po diskuzi s Davidem (pozd. red.: trenérem české reprezentace Davidem Jiroutkem). Něco jsme vymysleli, co se týče nájezdu, a já doufám, že to bude fungovat. Zkoušel jsem to tady, kde je pro mě trošku horší nájezd v tom, že je rádius ostřejší a s tím mám problémy. Ale doufám, že na dalších můstcích budu pokračovat v tom, co jsem začal v Kazachstánu a že to bude pro mě dobré.


Foto: Borek Sedlák (autor: Simona Horká)

Další závody letní Grand Prix se odehrají až za měsíc v Hinzenbachu a Klingenthalu. Budeš se jich účastnit?
No já nevím. Pro mě to je daleko. Teď potřebuju trénovat. Nevím, jestli 8, 9 dní jsme byli v Asii a teď mám trošku časový posun. Už jsem spal, takže se cítím chvílemi, jako kdybych z toho Kazachstánu neletěl, ale šel pěšky. Takže mé nohy potřebují teď trošku zatrénovat, aby se do nich dostala trochu síla. Jestli budeme směřovat k Hinzenbachu a Klingenthalu, nebo jestli budeme trénovat až na zimu, to nechám na Davida.

Máte s týmem v plánu teď během měsíční pauzy mezi závody ještě nějaké soustředění nebo speciální přípravu?
Já jsem se s Davidem ještě moc nebavil, abych pravdu řekl. Nějaké soustředění proběhne. Myslím, že tam je něco v Liberci na K-120 takže doufám, že nám vyjde počasí a že si tam pěkně skočíme.

Čím si zpestřujete v létě trénink?
Tak kluci jsou golfisti a já s Danem Švecem, což je náš fyzioterapeut, jsme si šli pár krát zahrát tenis. Těšíme se, že si teď ještě spolu pinknem před zimou. Takže pro mě tenis a nějaké doplňkové sporty jako in-line brusle a běh, který mi vyčistí fantasticky hlavu. To je pro mě to, co potřebuju ke skoku.

Léto se pomalu chýlí do konce. Stihl jsi nějakou dovolenou?
Dovolenou jsem zvládl na přelomu dubna a května. Byl jsem v Egyptě s přítelkyní. To léto pro mě bylo náročnější, s tím že jsem stále někde jezdil po závodech, protože jsem potřeboval dojet kvótu a nějaké body ve Světovém poháru to byl důvod. Taky asi, že ta forma nebyla stoprocentní a byl jsem obsazen do závodů, abych vyjel pro Českou republiku jedno místo na zimu. Takže to léto bylo víceméně sportovní a nevím, jestli zvládnu ještě nějakou dovolenou nebo relax. Jako dárek jsem dostal welness pobyt na víkend a myslím si, že příští týden si dám dvojenku welnessu na Lipně a tam trošku zrelaxuju.

Hlavní foto: Borek Sedlák s Jiřím Raškou (autor: Stanislava Lisová)