Čeští mladíci po třetím závodě RAW Air

Zástupci české skokanské nastupující generace v dnešním závodě bohužel nebodovai. Zatímco Viktor Polášek byl poměrně zklamaný, Vojtěch Štursa si zachoval optimismus i spokojenost. Následující článek obsahuje jejich názory na dnešní den i zítřejší přesun do Lillehammeru.

Jako první Čech se dnes z věže spustil [b]Viktor Polášek[/b]. Po ne zcela zdařilém těžko hledal slova: [i]„Vůbec nevím, co se na tom můstku děje, přijde mi to v pohodě. Ale je tam nějaká chyba, kterou já nedokážu poznat a tím pádem ani odstranit.“[/i] Měly na horší délku skoku vliv i větrné podmínky? [i]„Měl jsem tady zatím spíš smůlu, ale v tom to nebude, hlavně je to v tom skoku. Moc nevím, co se tam děje,“[/i] krčil rameny Polášek. Šanci na lepší zítřky vidí v Lillehammeru: [i]„Tam jsem, stejně jako tady, ještě neskákal a už se těším, tady mi to nešlo, doufám, že tam to bude lepší,“[/i] podotkl 43. skokan dnešního klání.

Podobně jako Roman Koudelka byl zaskočen zdejší atmosférou: [i]„Jsou to tady takové polské závody, překvapilo mě, když hlasatel začal hecovat hlavně polské diváky, když měl skákat Polák, a ne norské před Nory. Je to takové divné, když jsme v Norsku a tady je to úplně polský závod,“[/i] žasl Polášek. Nelituje, že se v mládí nedal na v Česku podobně populární biatlon? [i]„Ne, to vůbec ne. Zrovna biatlon, to fakt ne (smích),“[/i] má jasno letošní juniorský mistr. Rovněž závod družstev pro něj znamenal spíš zklamání: [i]„Včera mě to trošku mrzelo, že jsem zaskákal špatně, to už je podruhé, co jsem pokazil závod do družstev, takže je mi to líto. Myslím, že kdybychom všichni skákali tak, jak umíme, tak kolem toho pátého místa se můžeme pohybovat,“[/i] věří českému týmu jeho momentálně nejmladší člen.

O poznání lepší náladu měl po prvním kole [b]Vojtěch Štursa[/b]: [i]„Nejlepší skok do závodu, co jsem tady udělal, bohužel mě tam pustilo a nedalo mi vůbec šanci. Vítr se točí a nedalo se nic dělat, ale se skokem jsem spokojen,“[/i] popsal složitosti prvního kola skokan z Březin. Větrné podmínky tedy dnes byly složitější? [i]„Určitě, dneska jak se zatáhlo, tak se to tady trošku točí a neovlivníme to. Ale mám radost z toho skoku, který jsem udělal, to je pro mě nejdůležitější,“[/i] nelámal si z podmínek hlavu Štursa. V celkovém pořadí RAW Air je výše než například Ahonen nebo Schlierenzauer, je to také povzbuzení? [i]„Je to začátek, počítá se do toho úplně každý skok z toho turné, takže se to ještě může hodně změnit,“[/i] nechtěl předjímat jedenadvacetiletý český reprezentant.

Na skokanské vzory Štursa příliš nehledí: [i]„Měl jsem hrozně rád Ammanna jako mladý, ale já si vzory moc neberu. Spíš jsem takový, že si člověk stejně musí všechno udělat sám, takže se podle nikoho neřídím,“[/i] má jasno třicátý pátý skokan dnešního dne. V Lillehammeru již v letošní sezoně úspěšně závodil, chtěl by své výkony z prosince napodobit? [i]„Byla to moje první desítka letos, ale uvidíme, nechci se vázat na výsledky a chci hlavně udělat dobré skoky,“[/i] přidal Vojtěch Štursa tradiční skokanské přání na závěr rozhovoru.

[i][b]Foto: Viktor Polášek [/b](autor: Jan Štěrba)[/i]