Čestmír Kožíšek: „Komunikace v týmu není ideální“

Svůj debut v letošní sezoně Světového poháru prožil v Klingenthalu Čestmír Kožíšek. Ač se lomnický skokan nedostal do nominace pro tři úvodní víkendy, v Německu ukázal, že potenciál na body jeho výkony rozhodně skýtají. V závodě se nakonec vešel alespoň do elitní čtyřicítky, vzápětí nám poskytnul rozhovor o svých aktuálních pocitech, které zdaleka nejsou jen pozitivní.

[b]Letošní sezonu jsi ze zdravotních důvodů zahájil později, jaký to mělo vliv na přípravu?[/b]
Vliv to mělo maximálně v tom, že jsem nezačal ve svěťáku, ale v konťáku, což mně asi bylo jedno. Já jsem ke konci přípravy neskákal úplně dobře, i když u mě závody vždycky vypadají líp než tréninky.

[b]Byl to tedy hlavní důvod toho, proč jsi nezačal ve Světovém poháru?[/b]
To ani snad ne, rozhodování je spíš na trenérech, jak oni komu věří.

[b]K bodům až tak daleko nebylo, co k nim chybělo?[/b]
Určitě důvěra ve skoky, pořád je to na vážkách. Jeden vyjde, druhý nevyjde. Chybí mi stabilita v nájezdu, pak dělá každá chybička velký rozdíl. Hodně dělá i můstek, s Fandou Holíkem a Ráďou Selcerem jsme byli na soustředění v Lillehammeru. Tam jsem dělal na mě super skoky, pak jsem ale spadl a nedokázal to přenést na menší můstek ve Vikersundu, tady to naštěstí bylo lepší.

[b]Letošní český start sezony je hodně vlažný, co je podle tebe hlavním důvodem?[/b]
Tohle bych já nehodnotil, to je na analýze pro trenéry. Sezona je pořád dlouhá a my jsme na začátku, takže to, že nevyšel začátek, ještě nemusí moc znamenat.

[b]Jak tedy vnímáš negativní komentáře „fanoušků“? A myslíš, že je český skok skutečně až v tak špatném stavu?[/b]
To je česká nátura, když se bude dařit, tak fanoušků bude najednou milion, ať si to každý přebere sám. Já to řešit nechci, skáče nás sice pár, ale komentáře píšou lidi, co na tom nikdy ani nestáli.

[b]Ostatní týmy letos hodně novinek ve vybavení, jak je na tom český tým?[/b]
U nás vývoj není žádný, takže tam nějaký rozdíl určitě bude. My můžeme kopírovat to, co vidíme, ale pořád je to kopírování a nikdy nevíme, jestli je to ta správná cesta.

[b]Jak to vypadá se zimní úpravou můstků v Harrachově a Liberci?[/b]
Včera jsme se bavili s Honzou Baierem, že FIS Cup v Liberci bude, ale kdy bude upravený můstek na trénink, to ještě nevíme. Přece jen, je to byznys, takže nejdřív se budou řešit sjezdovky a my přijdeme na řadu až potom. V Harrachově by snad měla být sedmdesátka, ale větší můstky určitě nebudou.

[b]Tenhle víkend většina týmu místo SP zvolila trénink, do Klingenthalu jsi tedy odcestoval na vlastní žádost?[/b]
Tohle je vždycky o nás bez nás… Já tohle rozhodnutí moc nechápu. Říkali, že je špatná předpověď a nic se neodskáče, přitom nakonec z toho byly super závody. Za mě se mohlo vynechat něco, co je dál a je to náročnější, nebo se naopak dá jet dřív a dát tam jeden dva tréninky. Teď v úterý nás pojede šest do Seefeldu na soustředění a pak se uvidí.

[b]Jaké jsou tvé cíle pro zimu?[/b]
Vrcholem je MS v letech, tam to směřuju. Začátek sice nevyšel, ale vrchol je až na konci.

[b]Poměrně překvapivě ukončil nedávno kariéru Tomáš Vančura, už vám chybí?[/b]
Chybí nám, je nás tu málo a trenéři si to pořád neuvědomují. Zacházejí s námi, jako by nás bylo milion, přitom to ale bez nás nepůjde – když skončíme my, tak oni taky. Je potřeba to nějak nastavit a aktuálně komunikace v týmu není úplně ideální. Tomáš se mezi námi chvíli pohyboval jako trenér, ale nakonec bude dělat něco úplně jiného. Sice si sem tam napíšeme a potkáme se, ale na můstku nám bude chybět.

[i][b]Foto: Čestmír Kožíšek [/b](autor: Jan Štěrba)[/i]