Čestmír Kožíšek: „Musím se adaptovat na změny“

Čestmír Kožíšek zaznamenal v minulé sezoně jasný krok kupředu, na který by chtěl navázat také pod novým vedením českého skoku. Jak přiznal v rozhovoru po dnešním závodě, na změny si stále zvyká. Nejen o změnách, ale také o památných přilbách či leteckých schopnostech se dočtete v následujícím rozhovoru.

[b]Start letní sezony není ve tvém podání úplně ideální, jaké jsou tvé dojmy?[/b]
To je pravda, není to úplně ideální. Trošku se pořád hledám v nájezdu, to je taková moje klasika. I trénink je pro mě horší, pořád se s tím teď v létě nemůžu srovnat. Na závody se to vždycky zlepší, ale pořád je to málo.

[b]Loni ses usídlil ve čtvrté desítce a objevily se hlasy, že to je tvé maximum. Jak to vidíš ty?[/b]
Já doufám, že ne, že se to zlepší. Doufám, že budu standardně skákat někde okolo dvacátého místa ve svěťáku, ale je to teď těžký. Zase proběhly nějaké změny, tak trvá, než se na to člověk adaptuje a naladí na novou myšlenku trenéra.

[b]Zmínil jsi změny, jaká je ta největší?[/b]
Hlavně trenér, kterým je teď David (Jiroutek, pozn. red.), který má zase trošku jiný přístup. Chce se na to chvíli adaptovat, ale u mě je to složitější, hledám se. Hlavně v technice.

[b]Vyhovuje ti přístup Davida Jiroutka víc než ten předchozí?[/b]
Já trénoval spíš s Kubou, teď spíš s Davidem, kteří nás sice trénují spolu, ale Kuba se ke skokům zatím moc nevyjadřoval. Nechával to spíš na Davidovi, tak uvidíme. Trošku nám sem donesl a je to zase něco jiného, každá změna je dobrá.

[b]Zatímco na letech se ti poměrně daří, na velkých můstcích jsi zatím bodoval jen dvakrát. Čím to?[/b]
Nevím no, těžko říct (smích). Ve finále je to o technice a o maličkostech. Jak je to tady vyrovnané, tak každá maličkost je hodně znát.

[b]Od Antonína Hájka jsi přebral pozici specialisty na lety na lyžích, věříš si i na atak českého rekordu (236 m, pozn. red.)?[/b]
Doufám, že jo. Můstky jsou teď trošku jiné. V té době to byl veleskok a jeden z nejdelších skoků vůbec, teď už jsou můstky větší. Mělo by to být lehčí.

[b]Jaký je tvůj nejoblíbenější můstek mimo ty letecké?[/b]
Mám rád Almaty, ale tam teďka nic není. Hakubu mám taky rád, ale je dost specifická. Pěkné můstky jsou i Neustadt a Bischofshofen, ten už je dost směrem k letům.

[b]Hodně se řešily vaše růžové přilby Vola, kterým jsi snad jako jediný zůstal věrný. Tobě tedy vyhovují?[/b]
Mně je jedno, co je na hlavě. Vypadá to tak, jak to vypadá, helma je prostě helma. Tam šlo spíš o tu vizuální stránku než o to, jak to funguje.

[b]Léto je pro tebe spíš o tréninku, nebo o boji o body a startovní kvóty?[/b]
Chtěl jsem to letos brát spíš tréninkově, ale spíš to má opačný směr, takže se jezdí hodně závody. Přijde mi, že jsme toho moc nenatrénovali a závody jsou hnedka tady.

[b]A jaké jsou tvé další letní plány?[/b]
Uvidí se po tomhle víkendu, příští týden je další svěťák, ale ještě nevím, jestli tam pojedeme.

[b]Memoriálu Jiřího Rašky se zúčastníš?[/b]
Měl bych snad skákat, ale je to na trenérovi. Není tam tolik míst, na kterých bychom mohli skákat všichni, takže někdo bude muset vynechat.

[i][b]Foto: Čestmír Kožíšek [/b](autor: Jan Štěrba)[/i]