Čestmír Kožíšek: „Pořád se něco mění“

Jedním z tria českých skokanů, kteří se představili ve Wisle, byl Čestmír Kožíšek. Na body na rozdíl od loňské letní sezony zde tentokrát nedosáhl, z čehož byl samozřejmě zklamaný. V rozhovoru, který nám poskytl po sobotním závodě, byl však rozladěn zejména z neustálých změn trenérů a tréninkových metod. Více v obsáhlém rozhovoru níže!

[b]Jak bys zhodnotil víkend ve Wisle?[/b]
Pro nás to nevypadá moc dobře, skoky nevychází. Vloni to bylo dvakrát ve druhém kole, takže je to určitě neúspěšné.

[b]Jaké jsou hlavní nedostatky ve tvých skocích?[/b]
Technika, pořád je to stejné… Každý rok se tu snaží něco měnit, času je málo a závody jsou brzo, takže to pak není vyladěné a standardní. Pak je těžké v tom skákat.

[b]A ta hlavní rezerva?[/b]
Hrana, tam to teďka nevychází, v letu to ještě tak nějak funguje, ale vše to vychází z hrany.

[b]V jaké jste teď fázi přípravy, šlo by říct, že je pro vás moc brzy na závody?[/b]
Závody jsou vždycky stejně, ale každý rok přijde někdo jiný, něco se zkouší a jsou tam pořád změny. Pořád se něco mění a nejde se na to tak rychle aklimatizovat.

[b]Od začátku roku 2020 už máte čtvrtého trenéra, přispívá to k této nejistotě?[/b]
Určitě, každý má úplně jiný pohled na tenhle sport a techniku, takže jdeme vždy jinou cestou. Loni to tu bylo dobré a zima za nic nestála, tak snad to letos bude naopak.

[b]Tvá nejlepší sezona byla asi 2018/2019, od té doby je to spíš stagnace, myslíš, že časté změny jsou tím hlavním důvodem?[/b]
Myslím si, že ano, koncepce tu celkově chybí. Určitě na to doplácíme, pořád se tu někdo snaží něco vytvořit, ale za ten rok, co na to většinou mají, to nejde.

[b]Jak zatím vnímáš působení Vasji Bajce?[/b]
Jak říkám, je to zas úplně něco jiného. Zatím to vypadá dobře, kondiční tréninky se teď dělají úplně jinak. Doufám, že ví, co dělají a na zimu to vyladí.

[b]Zlepšila se s příchodem zahraničního trenéra i celková podpora od svazu?[/b]
Zatím jsme nic nepocítili, ale je to o tom, že Vasja má kontakty. Když je potřeba něco zařídit, tak se to zařídí. Nešlape jen po nás, ale i po vedení, takže i oni teď musí fungovat trochu jinak.

[b]Myslel jsi po několika letech bez posunu i na konec kariéry?[/b]
To je tu pomalu každý rok, že se na to vykašlu… Ale vždycky se nakonec motivace najde a pořád věřím, že se to zlomí. Pořád chybí takové maličkosti, ale nedaří se je zlomit, aby to bylo lepší.

[b]Co je pro tebe tedy teď ta hlavní motivace?[/b]
Dostat se na olympiádu a po olympiádě se uvidí. Nejsem nejmladší, už to tu pomalu táhnu, takže po olympiádě uvidíme. Může se stát, že už tu polovina lidí skákat nebude.

[b]Jaké máte teď plány na příští týdny?[/b]
Po Wisle jsme na 14 dní doma po dlouhé době, takže si od skoků trochu odpočineme, ale zase bude potřeba makat na fyzičce.

[b]Během loňské sezony se spekulovalo, že do tréninku a skoků se ti někdy příliš nechce. Co bys k tomu řekl?[/b]
To jsme přijeli do Harrachova, nájezd stál úplně za pět a to se mi fakt skákat nechtělo. Začal jsem skákat dobře, přijel jsem do Harrachova, můstek byl upraven tak, jak byl a úplně jsem se tam rozhodil. Pak jsem se z toho tři týdny dostával, znova jsme přijeli do Harrachova, zase to stálo za pět a zase jsem se z toho dostával. A takhle pořád dokola.

[b]Otevření můstku v Harrachově tedy není až takovým úspěchem?[/b]
Úspěch to je, ale my jsme na to asi neměli štěstí a vždycky tam byl nějaký problém, počasí neovlivníme. Ale určitě je dobré, že ten můstek máme.

[b]Minulé roky jste hodně trénovali v Liberci, letos to mu tak ale není?[/b]
Vůbec, vloni jsme museli být zavření v Liberci, byl to víceméně příkaz. Letos je tady Vasja a všechno je úplně jinak… Pro nás je celkem jedno, kde jsme, ale hodně teď jezdíme do Planice, i na kondiční tréninky. Má to hlavu a patu a na jednu stranu se toho možná dělá méně, ale kvalitněji.

Děkujeme za rozhovor a přejeme vydařenou další fázi přípravy!

[i][b]Foto: Čestmír Kožíšek [/b](autor: Jan Štěrba)[/i]