Čestmír Kožíšek: „Už se těším na lety.“

Čestmír Kožíšek se řadí ke skokanům, kteří v minulé sezoně zůstali za očekáváním. Jeho letní výkony ale naznačují příchod lepších časů. Léto navíc lomnický reprezentant ukončil pěkným 16. místem v silně obsazeném závodu v Klingenthalu. Právě po tomto klání jsme se ho zeptali na hodnocení letní sezony a cíle na tu zimní.

[b]V Klingenthalu se Ti povedl druhý závod, v prvním jsi ale nestartoval. Proč tomu tak bylo?[/b]
Bylo to tak nastavené dopředu kvůli kvótám, abychom je vyjeli. Tomáš Vančura měl šanci vyjet 4. místo v Kontinentálním poháru a já s Lukášem (Hlavou) jsme to museli udržet. Takže se to muselo takhle protočit. My s Lukášem jsme to nakonec udrželi, ale Tomáš tam bohužel neskočil. Takže na zimu jsme zůstali na svém (3 místa v Kontinentálním poháru).

[b]A jak bys své letní výkony?[/b]
Skoky v Klingenthalu byly určitě povedené, ale řekl bych, že Frenštát byl asi lepší. Ve Stamsu se mi moc nedařilo, Oslo bylo úplně tragické a v Klingenthalu jsem opět navázal na tréninkové skoky a bylo to mnohem lepší.

[b]O Tobě je známo, že Ti svědčí velké můstky, je to tedy pro Klingenthal výhoda?[/b]
Větší můstky mám určitě rád, ale ani malé mi nevadí. Jen jsem se minulou sezonu nemohl vůbec potkat s technikou. Odrážel jsem se pozdě a taky tam byly daleko větší chyby, než teď.

[b]Poslední dvě letní sezony Ti vyšly ještě mnohem lépe, změnila se letos příprava více směrem k zimě?[/b]
To bych ani neřekl, spíš se snažilo udělat místo pro mladé a bojovalo se o kvóty na zimu. Na začátku jsem Kontinentální pohár vlastně vůbec neskákal, naskočil jsem až v Kuopiu a začalo se dařit. Ale pořád se jede tak nějak stejně, jen jsem vlastně změnil trenéra.

[b]Trénuješ teď s Michalem Doležalem, svědčí Ti jeho přístup víc?[/b]
Myslím, že mi to svědčí. Zatím jsme všichni spokojení.

[b]V týmu ale nemáš v podstatě žádné vrstevníky, proč vznikla taková „ztracená generace?“[/b]
Trošku je to asi naším systémem, když to tak řeknu. Prostě tam není podpora od svazu, aby tam ty kluky udrželi. Jakmile se pohybují na výkonnosti na Kontinentální pohár, tak už je to taky hodně o penězích. Když dostudují, už musí jít někam pracovat a s tím je to u nás těžké.

[b]Junioři ale v létě předváděli slibné výkony, jde to tedy k lepšímu?[/b]
Řekl bych, že je to pořád stejné. I když se udělalo víc míst, aby dostali podporu ti mladší a trochu to možná k lepšímu jde. Ale i tak je to těžké.

[b]Zimní sezona se rychle blíží, co Tě čeká do jejího začátku?[/b]
Po Klingenthalu a týdnu doma jedeme na týden na skokanské soustředění do Bischofshofenu. Pak jsme zase zhruba týden doma a jedeme na poslední přípravu před zimou do Oberstdorfu, už na ledovou stopu. Pak už zima..

[b]A jaké jsou Tvé zimní cíle?[/b]
Chtěl bych co nejvíc skákat Světový pohár, ale hlavně Mistrovství světa v letech! Na lety se těším.

Čestmíru Kožíškovi moc děkujeme za rozhovor a přejeme mu, ať se mu splní všechna jeho přání jak na můstku, tak mimo něj.

[i][b]Foto: Čestmír Kožíšek[/b] (autor: Simona Horká)[/i]