Chedal: Každý skokan sní o medaili

První pódium na světové scéně: srpen 2009, italské Pragelato, 3. místo. Od druhého umístění v pódiové trojce nechybělo mnoho ani v závěrečném klání léta v Klingenthalu. Na začátku října obsadil Emmanuel Chedal čtvrtou příčku, celkově v Grand Prix šestnáctou. Navázal na zimní představení, v hodnocení Světového poháru 2008/2009 vydobyl 17. pozici. I proto mohl šestadvacetiletý Francouz pro server skijumping-france.com říct: „Jsem spokojený.“

Jste spokojený se svými výsledky v letní sezoně?
Bylo to zajímavé léto ve všech ohledech. V létě je vždycky těžké najít správnou rovnováhu mezi tréninkem a závody, ale zvládl jsem udělat nějaké výsledky a zároveň dobře potrénovat na příští zimu, takže jsem spokojený.

Znamená to pro vás hodně, že jste v létě předváděl své vůbec nejlepší výkony?
Pro mě jsou pouze důkazem toho, že jsem konečně schopný takové výsledky udělat. A není žádný důvod, proč bych je nemohl zopakovat…

Co čekáte od zimní sezony? Myslíte si, že je reálné dosáhnout na pódiové umístění?
Moje představy jsou takové, abych skákal, jak nejlépe dokážu. A jak už jsem řekl, předvedu, že když jsem byl mezi nejlepšími v létě, tak můžu být dobrý i v zimě.

A co očekáváte od olympijských her?
Podívejte, Hry jsou pořád poměrně daleko. Teď se chci soustředit na první závody Světového poháru a až po nich objektivně zhodnotím, co jsem ve Vancouveru schopný předvést. Každý skokan sní o medaili, ale jen tři z nich ji skutečně získají.

Kdo bude podle vás bojovat o celkové vítězství ve Světovém poháru a o olympijskou medaili?
Nejlepší skokan sezony…

Jaký je váš názor na návrat Janne Ahonena?
Myslím si, že je to dobré pro náš sport. On je jedním z nejlepších závodníků v historii skoků na lyžích a já si myslím, že chce skutečně dosáhnout na olympijskou medaili.

Váš přítel Pierre-Emmanuel Robe ukončil kariéru. Co si o tom myslíte? Rozumíte mu, nebo si myslíte, že měl ve skákání pokračovat?
Bylo to jeho rozhodnutí a já to respektuji. Myslím, že o tom netřeba diskutovat. Když se sportovec rozhodne, je to jen on sám, kdo ví, jestli měl dostatek motivace pokračovat.

Zdroj: skijumping-france.com
Foto: Emmanuel Chedal (autor: Michaela Vondrášková)