D. Prevc: „Musím skákat opravdu daleko!“

Nedělní individuální závod v německém Klingenthalu nabídl velmi napínavou podívanou, na jejímž konci se radoval Domen Prevc. Pojďme se podívat, co měl po závodě na srdci nejen on, ale také ostatní úspěšní skokané z nedělního klání.

[b]Domen Prevc[/b] si v SP připsal již druhou výhru, dá se na ten pocit zvyknout? [i]„Doufám, že si na to zvyknu, musím se dívat dopředu a tvrdě trénovat, vítězství nepřichází samo od sebe, ale musíte pro něj něco udělat,”[/i] neusíná na vavřínech nejmladší pravidelný účastník SP. Očekával po prvním kole vítězství? [i]„Ano, stále jsem v něj doufal, ale po druhém skoku jsem si nemyslel, že se dostanu na pódium. Jsem rád, že to nakonec klaplo,“[/i] popisuje své pocity Prevc. O cílech na zbytek sezony ještě otevřeně mluvit nechtěl: [i]„Stále jsme ještě na začátku, ale myslím, že jen musím skákat opravdu daleko, dělat skvělé skoky a být s nimi spokojený. Protože to je to, co mě ke skokům na lyžích přivedlo,“[/i] uzavřel své dojmy vítěz a lídr SP.

Ačkoli [b]Daniel-Andre Tande[/b] neobhájil loňský primát, i se druhým místem byl spokojen: [i]„Samozřejmě jsem za druhé místo šťastný, první skok nebyl tak dobrý jako druhý, ale bylo hezké vyšplhat po žebříku vzhůru ve druhém kole.“[/i] Co si myslí o výkonech polských skokanů? [i]„Hlavně po prvním kole jsem nečekal, že ani jeden neskončí na pódiu. Oba skákali dobře už včera a také celý víkend, takže to pro mě byl celkem šok,“[/i] netajil příjemné překvapení Tande. Jeho dobrá forma je důležitá i pro celý tým: [i]„Tento výsledek je velmi důležitý pro náš tým, protože všichni vidí, že mě mohou následovat. Trénovali jsme spolu celé léto a mé výsledky jim ukazují, že mohou také skákat na pódium a na vysoké úrovni,“[/i] vyjádřil se dvaadvacetiletý skokan.

Jaké jsou jeho cíle pro letošní sezonu? [i]„Samozřejmě chceme být jako národ mezi nejlepšími skokanskými týmy, zatím se to úplně nedaří, ale to přijde. Mé osobní cíle pro tuto sezonu jsou samozřejmě Mistrovství světa v Lahti a turnaj Raw Air v Norsku.“[/i] Chybět nemohla ani otázka na zraněného Kennetha Gangnese: [i]„Už se připravuje s námi a je velmi silný, v posilovně toho zvedá víc než my. Takže se mu daří velmi dobře, postupně je čím dál více stabilní a doufá, že bude skákat v SP na konci února,“[/i] vidí budoucnost pozitivně Tande.

Poprvé se v letošní sezoně na stupně vítězů podíval [b]Stefan Kraft[/b]: [i]„S výsledkem jsem samozřejmě velmi spokojen, byl to velmi těsný a zajímavý závod. Začalo to už včera a dnes to bylo také extrémně těsné. Když jsem byl třetí před skoky Poláků, tak jsem opravdu nečekal, že na pódiu zůstanu,“[/i] zářila spokojeností rakouská jednička. Jak jsou současné výsledky důležité pro tým? [i]„Tohle byl velmi důležitý víkend pro celý rakouský tým, zaznamenali jsme dva velmi dobré výsledky. Během prvního víkendu v Kuusamu to tak dobře nešlo, ale tyto výsledky nám samozřejmě dodávají sebevědomí pro další týdny.“[/i] Co Kraft očekává od zbytku sezony? [i]„Hlavním cílem je být schopen bojovat o medaile na velkých závodech. Když budu stabilně v top 10, tak ty medaile přijdou. Ale samozřejmě chci být připraven o ně bojovat,“[/i] ukázal bojovnou náladu čtvrtý skokan průběžného pořadí SP.

Mezi poraženými tentokrát skončil [b]Peter Prevc[/b]. S dvaadvacátou pozicí vskutku spokojen nebyl: [i]„Můj dnešní výkon nebyl na úrovni, jaké jsem schopen, minulé dva dny jsem se tu trápil. Mé skoky se ani nepřiblížily ideálu, takže teď jsem na sebe naštvaný a zklamaný. Ale život jde dál a vždy nabízí dobré i špatné momenty,“[/i] nedělal si z neúspěchu velkou hlavu suverén loňské sezony.

[b][i]Foto: Stefan Kraft a Domen Prevc[/b] (autor: Jan Štěrba)[/i]