Damjan: „Neměl jsem co ztratit…“

Jernej Damjan prožil svou dosud nejúspěšnější sezonu. A to do zimy vstupoval s nevelkými ambicemi. Nakonec si však vylepšil svá maxima hned v několika měřítkách. Poprvé zvítězil v závodě Světového poháru a v jeho celkovém pořadí skončil na třinácté pozici. Také na olympijských hrách dosáhl svých nejlepších výsledků, devátého a sedmnáctého místa.

První závody, respektive kvalifikace, velkým úspěchům rodáka ze slovinské Lublaně nenapovídaly. Po návratu z Kontinentálního poháru na severu Evropy, kde se umísťoval na stupních vítězů, začala však jeho forma pomalu stoupat. V Turné čtyř můstků ještě třicetiletý skokan mezi špičkou nefiguroval, pak ale přišlo týmové prvenství v Zakopanem, po němž se probojoval na stupně vítězů ještě třikrát v individuálních kláních.

Větší kaňkou na letošní bilanci byla snad jen až 33. příčka na leteckém šampionátu v Harrachově. I tak je Jernej se sezonou velmi spokojen, i když si je dobře vědom, že je stále co zlepšovat. Mimo jiné Jernej pro skoky.net prozradil, co stálo za jeho letošním úspěchem.

V sezoně 2012/2013 jste v individuálních závodech Světového poháru nezískal ani bod. O rok později nastal naprostý obrat. Co stálo za vzestupem Vaší formy a následnými úspěchy?
Po minulé sezoně jsem věděl, že budu muset udělat nějaké změny. Začal jsem pracovat s novým trenérem Simonem Podreberškem a kvůli tomu jsem musel změnit svůj domovský klub. Teď jsem hrdým členem SSK Sam Ihan. S novým trenérem jsme nastavili zcela jiný tréninkový plán oproti tomu, podle kterého jsem se řídil v minulých letech. Neměl jsem co ztratit a dal jsem do každého tréninku 100%.

To se očividně vyplatilo. Sezona 2013/2014 byla Vaší dosud nejúspěšnější ve Světovém poháru. Jak s odstupem času hodnotíte své výsledky?
Po sezoně 2012-13 jsem na začátku sezony neměl velké cíle, ale plánem bylo kvalifikovat se do týmu pro Soči. Musím být upřímný, nečekal jsem, že tak rychle dosáhnu dobrých výsledků, ale jsem šťastný, že přišly. S právě skončenou sezonou jsem velmi spokojený, ale vím, že jsou stále věci, které můžu vylepšovat.

Jakého výsledku v právě skončené sezoně si nejvíc ceníte?
Každý výsledek je pro mě svým způsobem důležitý, ale pokud bych si měl vybrat, tak všechna umístění na stupních vítězů ve Světovém poháru byla skvělá.

Jak jste prožíval své premiérové vítězství v individuálním závodě Světového poháru v Sapporu?
Během sezony jsem to viděl jen jako jeden ze závodů, při kterém jsem skákal na své nejvyšší úrovni, ale teď, když se dívám zpátky, jsem opravdu šťastný. Na své první vítězství jsem čekal dlouhou dobu a doufám, že nebylo také mé poslední.

Účastnil jste se již svých třetích olympijských her. Byly pro Vás Hry v Soči 2014 něčím specifické, kromě toho, že jste tam dosáhl svého nejlepšího olympijského výsledku?
Ze závodního hlediska to bylo zcela odlišné od Vancouveru a Turína. Věděl jsem, že mohu předvést dobré skoky, s trochou štěstí i výborné, takže tlak byl mnohem větší než předtím. Ale cílem v mé hlavě bylo udělat maximum a doufat v to nejlepší. Musím říct, že jsem šťastný, že jsem v Soči dosáhl svého nejlepšího olympijského výsledku a už teď se těším na další hry.

Na druhou stranu Mistrovství světa v letech na lyžích v Harrachově Vám nevyšlo tak dobře. V čem jste tam měl problém?
Můstek v Harrachově jsem neměl nikdy rád. Nenašel jsem na tom můstku dostatečně rychle ten správný pocit a v tom to bylo.

Harrachovu opět nepřálo počasí a vítr zhatil část mistrovského programu. Užil jste si letecký šampionát i přes nepřízeň počasí?
Pro mě se to moc nelišilo od ostatních závodů Světového poháru v Harrachově. Všichni chválili pořadatele. I přes teplé počasí odvedli fantastickou práci. A všichni fanoušci byli úžasní. Byl jsem překvapený, když jsem viděl tolik lidí u můstku i v tak hrozném počasí.


Foto: Jernej Damjan (autor: Michaela Vondrášková)

Finále Světového poháru se konalo na novém můstku v Planici. Někteří skokani říkali, že nájezd je tam odlišný od ostatních můstků. Jak Vám tento můstek vyhovuje?
Nájezd má obvyklou délku, možná je trochu plošší ve srovnání s jinými můstky (teda vyjma Bischofshofenu). Moc mi ten můstek nesedí. Letíte tam trochu výše a já jsem skokan, který má rád ostrý radius a zdejší nájezd má nižší kompresi.

Vedle nového můstku prošel testem v Planici také nový typ kombinéz. Co na ně říkáte? Dokážete si představit, že by FIS nařídila tyto kombinézy jako povinnost pro všechny?
Ne! Myslím, že by tím udělali obrovskou chybu. Ta kombinéza je dost složitá a umožnila by hodně manipulace. Kontrola správné velikosti by byla nemožná. A víme, že svět je ve finanční krizi. Náklady na novou kombinézu by se zvýšily až o 30 – 40% a to by byla obrovská rána pro všechny kluby i pro národní svazy. Myslím, že jsou mnohem jednoduší způsoby, jak zpomalit let, což je to, čeho se teď FIS snaží dosáhnout.

V Planici se pracuje také na rekonstrukci leteckého můstku. Mělo by se tam létat ještě dál než ve Vikersundu. Co myslíte, vrátí se rekord zpět do Planice? A bude létání tam ještě vůbec bezpečné?
Doufám, že bude. Létat daleko je ta nejlepší věc na skocích. Myslím, že to může být stále bezpečné.

Slovinský tým byl letos opravdu silný a vyrovnaný. Kromě toho, Peter Prevc dosáhl i velkých individuálních úspěchů. Pomůže to celkově dobré atmosféře v týmu?
Jsme silný tým, protože jsme všichni dobří přátelé. Jsme soupeři, ale v dobrém slova smyslu a každý dobrý výsledek týmového kolegy jen ukazuje, co můžete také dokázat.

Prozradíte na čem budete přes léto pracovat?
Haha, to je dobře střežené tajemství 🙂

Hlavní foto: Jernej Damjan (autor: Michaela Vondrášková)