David Rygl: „Skoky jsou zatím nejlepší, co kdy vůbec byly“

Zatímco přítomní na tiskové konferenci čekali na příjezd Romana Koudelky, nejmladší člen dospělé reprezentace 18letý David Rygl už byl připraven na svém místě. „Já vždycky jezdím dřív, jsem tu tak přibližně o tři čtvrtě hodiny dříve,“ začal těmito slovy rozhovor závodník liberecké Dukly. V rozhovoru hodnotí, jaká byla uplynulá sezona, či jaké cíle si David stanovil do té příští.

Vraťme se ještě k uplynulé sezoně, jaká ta pro tebe byla?

Začnu nejprve hodnotit zimní sezonou.  Z hlediska výsledku a cestování nebyla až tak dobrá. Jezdil jsem na všechny závody Alpen Cupu, FIS Cupy nebo „konťáky“. Kvůli tomu toho bylo na mě už opravdu hodně a už jsem to nezvládal fyzicky. Navíc nebyl čas na trénink, což také nepomohlo. Nicméně teď s příchodem Gaje a Jureho to vypadá velmi dobře.

Co ti udělalo radost během zimy, co bys za sebe vypíchnul?

Hmmm (přemýšlí). Umístění na dvou Alpen Cupech v Liberci a Oberstdorfu, ale to bylo během léta. Byl jsem tam na bodech. Potom FIS Cup ve Frenštátu, ale tam nebylo zase tolik lidí, takže si spíše více vážím výsledku na FIS Cupu ve Szczyrku (Rygl tam byl 29., pozn. red.).

Hodně se toho změnilo s příchodem trenérů, je tam jiná motivace, jiný trénink? Jak to vypadá?

Získali jsme úplně nová cvičení, něco, co jsme dříve nikdy neviděli. Všichni v tom tak trochu ještě plaveme, nicméně Jure Šinkovec jich má ještě v zásobě dost. Hlavně těch těžších cvičení. Obecně se věnujeme hodně protahování a mobilitě, které jsou pro nás potřebné.

Jak se cítíš? Myslíš, že jsi dobře připravený na sezonu?

Ještě je trochu času před zimou, ale řekl bych, že skoky jsou zatím nejlepší, co kdy vůbec byly. Takže doufám, že to dokážu předvést na závodech.

Co tě čeká do ostrého startu sezony?

V neděli bychom měli jet do Planice a Kranje na ledovou stopu, přičemž tam budeme asi do čtvrtka a potom absolvujeme trénink na sněhu. Pro většinu z nás, až na Koudyho, který pojede na „svěťák“, bude první závod na FIS Cupu v Kanderstegu.

David Rygl při týmovém focení (autor: Jiří Korbel)

A jak se cítíš v týmu s Romanem Koudelkou, který je věkově odskočený od zbytku týmu? Jak to za sebe vnímáš?

Koudy je zkušený, ví svoje, vždy se ho můžu zeptat na radu. Jinak s ostatními se bavíme normálně, řekl bych, že máme stejné smýšlení.

Jaké máš přání pro nadcházející sezonu?

Udržet si umístění v Alpen Cupu (aktuálně 15. místo), případně ho ještě vylepšit. A potom bych chtěl předvést nějaký dobrý výsledek na mistroství světa juniorů.

Co je podle tebe dobrý výsledek?

Zatím se nedá odhadovat podle mých skoků. Uvidíme. Chtěl bych být do dvacítky.

V létě jsi zmiňoval, že se potýkáš se třemi problémy – váha, postavení lyží a odraz. Pociťuješ zlepšení oproti létu?

Postavení lyží jsem určitě zlepšil, ještě sice ne tak, jak by to bylo úplně ideální, ale je tam velká změna. Odraz je stabilnější a váha je ještě stále trochu nižší.

Přijde čas Vánoc a vánočního cukroví, a možná se zlepší, ne?

To určitě (smích).

Děkujeme mockrát za rozhovor a přejeme hodně štěstí v nadcházející sezoně!

Foto: David Rygl (autor: Jiří Korbel)