Dojmy českých reprezentantů po sobotním závodě v Klingenthalu

Za sobotní výkony se čeští skokani rozhodně stydět nemusí. V kvalitně obsazeném poli se na body dostal Roman Koudelka, jen těsně se do druhého kola nevešel Radek Rýdl a v tréninku předvedl kvalitní pokus také Benedikt Holub. Právě s prvními dvěma jmenovanými vám nyní přinášíme rozhovor pořízený bezprostředně po závodě.

Roman Koudelka po závodě rozdával úsměvy, spokojenost asi musí převládat? „Já jsem určitě spokojen, protože bodovat ani v Kontinentálním poháru není dneska jednoduché. Zvlášť v takové loterii. První kolo mi co se týče větru vyšlo ideálně, ale bohužel jsem tam hodně zpozdil odraz. Ve druhém kole jsem měl pocit, že byl o dost lepší skok, ale tam zase chyběla trošku podpora větru nahoře a pak to i při odečtu bodů není ono. Ale je to můj první závod letošního léta, takže to musím hodnotit pozitivně,“ popsal své dojmy dvaadvacátý muž dnešního klání. Vnímá letošní nový směr přípravy jako nadějný? Řekl bych, že je víc než nadějná (smích). Jsem strašně spokojen, i díky trenérům máme výbornou partu v týmu, je u nás velká zábava. Když ale nastane trénink, tak je to hodně přísné. Hlavně Jure Šinkovec je na nás hodně tvrdý, ale takhle to má být. Jsem rád, že tu jsou a že nás mohou posouvat,“ zhodnotil nejzkušenější člen áčka dosavadní práci dua Gaj Trček a Jure Šinkovec.

Ve srovnání s minulostí jde tedy o jasný krok vpřed: „Systém tréninku je určitě promyšlenější, to, co jsem tu zažil minulé roky, bylo hrozné. Teď se dá vše lépe naplánovat a funguje to,“ usmíval se Koudelka. Jedním z cílů bylo dostat jej blíže zbytku týmu, daří se to? „Určitě se to daří. Samozřejmě to není vždycky, protože mám rodinu. Vyšli mi vstříc a mohl jsem za kluky do Planice přijet o trochu později. I tak jsem mimo už tři týdny. Ale tak to je, celé léto jsme byli relativně hodně doma a teď se musíme kousnout a trávit nějaký čas i mimo domovy, ale má to hlavu a patu a to je důležité,“ uzavřel s optimismem 34letý reprezentant.


Radek Rýdl před závodem naznačoval, že nepostup po slušném skoku by ho až tolik netrápil, vnímal to tak i poté? To úplně ne, člověk chce vždycky postoupit. Lépe se ale žije s tím, když se nepostoupí se 125 metry než třeba se 100. Beru to tak, že kdybych udělal svůj optimální skok, tak na body stoprocentně mám, ale když je to lehký podprůměr jako teď, tak to na body prostě není,“ vyjasnil letošní republikový šampion. Jak ovlivnil skoky českých závodníků dosavadní náročný program? „Teď jsme byli měsíc pořád pryč, takže si myslím, že toho máme za sebou fakt hodně. Jsou to takové skoky v únavě. Myslím, že nějaký vliv to má, ale spíš myslíme na zimu, protože tam se budou výsledky počítat.“ I nejmladší z českých startujících zmínil zapeklitost dnešních podmínek: „Je to takové nervózní, když člověk ví, že tam fouká, ale jakmile sedí na lavičce, tak je mu to jedno,“ nelámal si s rozmary přírody hlavu 34. závodník dnešního programu.

Radek Rýdl (autor: Jan Štěrba)

Nešlo si nezvyknout nezvyklého pohybu rukama na nájezdu, Radek Rýdl nás však ubezpečil, že nejde o novou techniku nájezdové pozice, ale o chybu, kterou je potřeba odstranit. Co bylo naopak dnes pozitivní? Asi nájezdovou rychlost. Tam jsem se hodně zlepšil, i díky tomu, že jsme měli hodně strečinku a mobility. To si dovolím říct, že bylo slušné. Pořád mám ale problém s timingem, jdu hodně pozdě. U tohoto skoku jsem navíc na konci hodně tlačil na lyže a padal z výšky, místo toho, abych to ještě o pár metrů natáhnul a na body by to asi stačilo,“ zanalyzoval svůj skok harrachovský závodník. Na závěr ocenil týmovou náladu: „Parta je určitě dobrá a je to všechno super. Jak je vidět, jsme na dobré cestě, jsme docela blízko. Na zítřek jsem naladěný bojovně!“ Ať je tedy zítřejší český skokanský boj úspěšný!

Foto: Roman Koudelka (autor: Jan Štěrba)