Ač se závody v Titisee-Neustadtu konaly bez české účasti, naše redakce na místě nechyběla a pořídila rozhovory s několika zahraničními závodníky. Tím prvním je americký mladík a stříbrný juniorský medailista Erik Belshaw, který je jednou z hlavních nadějí zámořského skoku. Svůj talent ukázal již v loňské sezoně a letos by chtěl udělat další krok směrem ke světové špičce. Po závodním víkendu jsme si povídali o jeho dojmech z úvodu sezony, situaci v nadějném americkém týmu či o tom, zda by chtěl norské občanství.
Americký tým prožívá zejména zásluhou Tata Frantze vydařený start, Belshaw zcela spokojený není: „Ano, nebylo to úplně dobré. Ale to se stává, tak to ve skocích chodí. Teď se musím dostat zpátky do rytmu a pak jít postupně nahoru. Ale jsem rád za ostatní kluky, sezonu začali skvěle,“ pochválil týmové kolegy závodník ze Steamboat Springs. Před závody v Titisee-Neustadtu si dal závodní pauzu, na co se během ní soustředil? „Snažil jsem se věci zjednodušit a moc o všem nepřemýšlet. Je snadné to překombinovat, když se vám nedaří. Hlavně jsem se chtěl dostat do psychické pohody a technicky postupovat krok za krokem. V Neustadtu už to bylo lepší než na začátku sezony. Sice nejsem tam, kde bych chtěl být, ale dá se na tom stavět,“ přiblížil americký rekordman v délce skoku.
Jak se mu líbí stále ještě poměrně nový formát závodu dvojic? „Myslím, že to je hodně zábavné. Diváky to dokáže rychle vtáhnout do děje, závody jsou rychlé, často nepředvídatelné a to baví i nás,“ usmíval se pětatřicátý skokan loňské sezony Světového poháru. Američané již třetím rokem spolupracují s Nory, což si Belshaw velmi pochvaluje: „Už na papíře je jasné, že nám to hodně pomáhá. Závodíme sice pod jinými vlajkami, ale trénujeme spolu a sdílíme všechno, co se dá. Za minulý rok jsme se hodně zlepšili a doufám, že to bude pokračovat.“ Tate Frantz dokonce v jednom z rozhovorů prozradil, že uvažuje o získání norského pasu, je to něco, co by chtěl i jeho o rok starší parťák? „To by bylo skvělé, rád bych bydlel v Norsku celý rok. Miluju to tam, podle mě je to ideální místo, kde trávit sezonu. Sice je náročné být tak dlouho z domu, ale není to pro nás nic nového, všichni to zažíváme už minimálně pět let. Takže se na to dá v pohodě zvyknout.“
Foto: Erik Belshaw (autor: Jan Štěrba)
Stříbrný medailista z juniorského šampionátu v Planici získal díky svému úspěchu extra startovní kvótu pro mladé Američany na celou zimu, jistotu své pozice však nevnímá: „Máme hodně kvalitní tým a víc než jednoho juniora, který skáče dobře. Neřekl bych tedy, že mám úplnou jistotu. Všichni se snaží do týmu dostat a doufám, že budu moct pokračovat. Určitě to ale nebude automatické,“ přemítal osmý závodník z planických letů.
A na kterou událost v letošní sezoně se americká naděje těší nejvíc? „Je těžké vybrat jednu. Mistrovství světa je rozhodně velká událost, na kterou se všichni připravují a mělo by to být dost vzrušující. Těším se ale i do Oberstdorfu na lety, je toho celkově hodně skvělého, co nás v zimě čeká. Kdybych ale měl vybrat jednu akci, bylo by to mistrovství světa v Trondheimu,“ uzavřel Belshaw.
Hlavní foto: Erik Belshaw (autor: Jan Štěrba)
Kvalitní tým mají. Zajímalo by mě, co vše sdílí s norským týmem.