Filip Sakala: „Teď jen najít uvolněnost a rytmus v letu“

Letos podruhé a v kariéře potřetí zasáhl do víkendu Světového poháru Filip Sakala. Po nadějných skocích v závodě týmů se mu ten kvalifikační bohužel nepovedl, navíc byl po něm diskvalifikován za nevyhovující obuv. Přesto nám Sakala po rozporuplném pátku poskytl rozhovor, který je k dispozici níže.

[b]Loni jsi říkal, že SP pro tebe zatím není. Jak to vidíš teď?[/b]
Teď už tam nějaká šance je, ale prostě se zatím nechytám. Potřeboval bych se asi trošku v SP vyskákat, nevím. Nemám tušení, co se zatím děje. Družstva jdou, ale jednotlivci prostě ne.

[b]Vnímáš rozdíly mezi závody jednotlivců a týmů?[/b]
Beru to stejně. Ve družstvech je tlak trošku větší, protože tam jsou i jiní, takže to chci podržet a nechci nic pokazit. Když už to pokazím sobě, tak OK, ale nechtěl bych to pokazit i ostatním. V tomhle je ten tlak větší, ale tam to zvládám, u sebe ne.

[b]Zažil jsi dvě destinace s pověstnou atmosférou – Zakopane a Willingen. Jak bys je srovnal?[/b]
Zakopane je asi větší, ale tady je taky pěkná atmosféra. Diváci jdou slyšet, je to podobné, ale Zakopane je pořád nejhlučnější.

[b]Už neskáčeš na lyžích Sporten, ale jako jediný máš Kästle. Jak bys je srovnal?[/b]
Sporten umí udělat dobré lyže, Kästle taky, s těmi lyžemi je to takové ošemetné. Když skáču dobře, tak je mi jedno, co mám pod sebou, ale když mi skok nevyjde, tak ani lyže nepomůžou.

[b]Vnímáš po nástupu nového vedení úseku skoků změny?[/b]
Asi ne, přijde mi to pořád stejné, soustředím se na to svoje. V A týmu jsem teď podruhé, takže abych do toho nějak pronikl, to se neděje. V B týmu je vše při starém, nějaké změny nevnímám.

[b]Posuny ve tvých skocích stále probíhají?[/b]
Jojo, pořád tam jsou. Myslím, že čtyři roky mám každou sezonu lepší a lepší, rostu a skoky se taky zlepšují. Teď je na čase ten poslední rok, abych se uchytil v SP a byl schopný učit se i tady. Zatím to není možné.

[b]V čem tedy ten poslední krok z hlediska techniky spočívá?[/b]
Určitě letová fáze, pak by samozřejmě měla jít dolů i váha. Ale musí mi přitom zůstat i nohy a nějaká dynamika, takže to je taky práce na rok. Nájezdové postavení, rozjezd a odraz jsem vyřešil. Teď jenom najít uvolněnost, rytmus a v letu si najít tu pravou pozici, která mi bude vyhovovat, a budu moct vytěžit maximum z mé výšky, která je na skokana nadprůměrná.

[b]Konečně jsi letos pořádně zažil Světový pohár. Zvedla se tím i tvá motivace se do něj vracet?[/b]
Jo, to určitě jo, ale dokud nebudu mít odpovídající úroveň, tak mě to ani nemůže těšit. Sice něco skočím ve družstvech, ale skoky mě baví nejvíc, když lítám daleko. Zatím mě to tady nebaví.

[b]A jaké jsou tvé ambice, co se výsledků týče?[/b]
Pro mě bylo cílem pravidelně bodovat na COC, což se mi letos až na výjimky daří. Teď chci udělat další krok, což je vystoupat na stupně vítězů a posouvat se dál, aby můj horší skok byl třeba patnácté místo. Pohybovat se od patnáctého do prvního by bylo asi nejlepší (smích).

[b]Po neúspěšné kvalifikaci máš volný víkend, jak ho strávíš?[/b]
Asi si tam dám nějaký kondiční trénink a určitě budu fandit klukům, ale celkově nic extra.

[b]Jaké jsou tvé další plány, proběhne návrat do COC?[/b]
To teď ještě vůbec netuším, je to možné.

Filipu Sakalovi děkujeme za poskytnutí rozhovoru a přejeme mu rychlý nárůst sebedůvěry v závodech té nejvyšší kategorie.

[i][b]Foto: Filip Sakala [/b](autor: Jan Štěrba)[/i]