František Holík: „Chce to zůstat trpělivý“

František Holík se zatím do letošního ročníku letní Grand Prix nezapojil, starty však pilně sbíral v Kontinentálním poháru. Tam se bohužel české juniorské jedničce nedařilo tolik, jak by si František představoval. Po Memoriálu Jiřího Rašky se s námi podělil o své dojmy z letní sezony a plány pro zimu.

[b]Zúčastnil ses letošní novinky Beskydského turné. Jak jsi byl spokojen se svými výkony? [/b]
Určitě nespokojen. Skoky nebyly dobrý, v červenci jsem skákal mnohem líp. Měli jsme volno a teď mně připadá, že jsem po něm trochu rozhozený, nebylo to dobrý.

[b]Je tedy předpoklad, že se to po nějaké době zase vylepší na červencovou úroveň? [/b]
Věřím tomu, že už třeba příští týden to na můstku bude vypadat líp. Teď potrénujeme v Liberci, vrátíme se k tréninkům, co jsme dělali předtím včetně nějaké gymnastiky. Myslím, že to zas bude dobrý. Chce to zůstat trpělivý.

[b]Jaké závody Tě ještě čekají v letní sezóně? [/b]
Měl bych jet FIS Cup v Kanderstegu ve Śvýcarsku, kde mě v zimě čeká Mistrovství světa juniorů, pak možná přejezd do Rumunska, kde bude také FIS Cup a Kontinentální pohár. Dál bude záležet na tom, jak se bude dařit, zda ještě někam pojedu nebo bude trénink.

[b]Letos to je pro Tebe poslední Mistrovství světa juniorů? [/b]
Letos to je pro mě poslední rok, tak bych tam chtěl uspět, je to takový zimní cíl. Loni jsem skončil 30., tak je kam se posouvat.

[b]Co říkáš na novinku, že nyní se musí do závodu kvalifikovat všichni skokané? [/b]
Myslím, že je to lepší, nikdo není zvýhodněný. Může se to trochu zamíchat, někdo z desítky se nemusí dostat do závodu a bude větší šance pro ty za desítkou.

[b]Ti z desítky se budou muset zúčastnit kvalifikace a něco předvést. [/b]
Musí něco předvést, nemohou to brát tak, že si jdou jenom skočit nebo to úplně vynechat. Myslím, že to může být zajímavější.

[b]Vraťme se zpět k Beskydskému turné. Co bys mohl říct o zdejším můstku ve Frenštátu? [/b]
Můstek ve Frenštátu dobře znám, poprvé jsem tady skákal v sedmi letech. Má starší profil, teď se můstky dělají trochu jinak. Když člověk přejde z Wisly ze stodvacítky, tak nájezd je úplně jiný. Bylo vidět, že ten první skok se s tím téměř všichni srovnávali. Myslím, že právě tím je Beskydské turné zajímavé, tři dny po sobě tři jiné můstky, každý můstek má jiný profil. Klobouk dolů před Klemensem, ten prostě skáče výborně. Vyhrál ten nejlepší. Myslím, že celé Beskydské turné je dobrý nápad.

[b]Doufejme, že vydrží do dalších sezón. [/b]
Kéž by to vydrželo, dobrý nápad, závody jsou super zorganizovaný. Jak ve Frenštátě, tak i Szczyrk a Wisla, tam moc rozdílů nebylo. Je to na vysoký úrovni a doufám, že to tak bude pokračovat.

[b]Ve Szczyrku a ve Wisle mně připadaly výsledky podobné a dnes to dopadlo jinak. Takže to asi bylo i tím profilem? [/b]
Určitě a přece jenom před tím závodem jsme spali všichni v Polsku, ráno se přejíždělo, to taky může zamíchat, že ne každému to sedne. Hlavně ten můstek je jiný a je tam přejezd a už třeba únava po těch dvou závodech, včera se skákalo od sedmi, na pokoj jsme se dostali v půl desáté, v deset, pak ještě třeba nějaké cvičení, masáž. Ráno se člověk balí, je to náročnější. Tak to pak někdo nezvládne jak ten Klemens, který to zvládl a skákal zde hezky.

Františku Holíkovi děkujeme za rozhovor a přejeme mu úspěšný závěrečný rok mezi juniory.

[b][i]Autor rozhovoru: Jan Štěrba st. [/b] [/i]

[b][i]Foto: František Holík [/b](autor: Katarzyna Sluzewska) [/i]