František Holík: „Skoky jsou individuální sport a každý potřebuje něco jiného.“

Skokan na lyžích s velkými ambicemi, letošní sezónu se mu bohužel vůbec nedaří. Co nám k tomu může říct talentovaný osmnáctiletý skokan na lyžích? František Holík se s námi po návratu z Mistrovství světa juniorů podělil o své zkušenosti.

[b]V letošní sezóně se Ti bohužel moc nedaří. Mohl by ses k tomu vyjádřit? Jaká je podle tebe příčina?[/b]
To je pravda, bohužel už dva roky se mi moc nedaří… Letošní sezóna má totiž relativně podobný průběh jako ta loňská. Těch faktorů, proč se mi nedaří, bude určitě více. Ale mně jako největší problém připadá, že jsem v létě málo skákal. Vlastně poslední dvě léta jsem udělal pokaždé shodně 293 skoků. Od kamarádů ze zahraničí vím, že skáčou v létě mnohem více (450 – 500 skoků). V létě se kladl důraz především na posilování nohou, takže se fyzicky cítím perfektně, ale k čemu mi to je, když to pak na můstku nedokážu pořádně a správně využít. Skoky jsou individuální sport a každý potřebuje něco jiného, takže některým klukům to možná sedí, ale mně očividně moc ne. Dále si myslím, že mi moc neprospělo, že jsme v létě měli v Liberci k dispozici sněžná děla, proti kterým jsme „létali“. Trávil jsem na tom nejvíce času ze všech a byl jsem z toho akorát rozhozen tak, že jsem měl problém skočit normálně z můstku na přelomu září a října. Od té doby se to postupně zlepšuje a jsou vidět náznaky, že už to jde správným směrem. Musím se ale každopádně z určitých chyb poučit.

[b]Nedávno jste přijeli z MSJ. Jak se cítíš?[/b]
Po MSJ jsem samozřejmě dost zklamaný. Věřil jsem v lepší skoky a s tím i v lepší umístění. Škoda, že jsem pokazil druhé kolo v individuálním závodě, kde jsem to měl poměrně dobře rozjeté, protože mi chyběly necelé 4 m na TOP 10. Ale druhým skokem jsem si to celé pokazil… Družstva nám vůbec nevyšla a Mixy taky ne a hlavně ani v jednom případě jsem tým bohužel nijak nepodržel, což mě hodně mrzí. Jediný, kdo tam skákal tak, jak umí, byl Viky Polášek a to bylo asi takové jediné potěšení na můstku, když jsme viděli, jak vyhrál, a hrála česká hymna.

[b]Co osobní život? Škola, vztahy… Jak to všechno zvládáš?[/b]
Zvládat školu je těžké a člověk tomu občas musí obětovat pár hodin spánku, ale jde to. Na Gymnáziu F. X. Šaldy v Liberci jsou už na mě zvyklí a vychází mi naštěstí vstříc, za což patří všem profesorům velké poděkování. První pololetí je vždycky hodně těžké, protože už na podzim vrcholí příprava na zimu a přes zimu ve škole opravdu moc nejsem. Takže pak přijde duben a musím všechno dohnat. Bohužel tohle období se už zase blíží…

[b]Čeho bys chtěl v nejbližší budoucnosti dosáhnout?[/b]
V nejbližší budoucnosti… Tak hlavně bych chtěl skákat dobře a s radostí, což mi v poslední době chybělo. No a potom bych taky chtěl v pohodě ukončit třeťák! (smích)

[b]Jak by sis představoval další průběh sezóny a co bys chtěl zase vylepšit do příští sezóny?[/b]
Tak do konce sezóny už moc závodů bohužel nebude, takže jen doufám, že ještě pojedu na nějaký Kontinentální pohár. Jinak zbývá snad jen jeden víkend Lotos Cupu v Zakopanem.

Do další sezony je potřeba vylepšit skoro všechno, protože spokojit se s 30. místem na MSJ a dosavadním nejlepším 49. místem na Kontinentálním poháru nejde. To bych to mohl rovnou zabalit… Takže bych chtěl určitě udělat pár změn a věřím, že to bude k lepšímu.

V životě máme každý své úspěchy a neúspěchy. I přesto, že se Františku Holíkovi již dlouhou dobu nedaří, věříme, že překoná svoji pomyslnou bariéru, která mu nedovoluje předvádět lepší skoky a konečně se vyšvihnout mezi české jedničky! Přejeme mu hodně štěstí do zbývajících závodů sezóny a také do osobního života!

[link=https://www.facebook.com/FrantisekHolikOfficial/?fref=ts]Facebooková stránka Františka Holíka[/link]

[b][i]Foto: František Holík [/b] (Autor: Simona Horká) [/i]