Freitag: „Vítězem je Klingenthal!“

Úspěšný start sezony 2015/2016 je již za námi. V úvodním závodě triumfoval tým Německa před Slovinskem a Rakouskem. Složení pozávodní tiskové konference tedy mohlo být teoreticky navlas stejné, jako v pátek. To se pochopitelně nestalo a šanci dostali také další skokané. Pojďme se podívat, jaké jsou jejich dojmy z prvních skoků na sněhu.

Jako první byl vyzpovídán [b]Gregor Schlierenzauer[/b]. [i]„Samozřejmě jsem rád za pódium, s týmem je to ještě lepší,“[/i] líčil nepříliš přesvědčivě tentokrát nejslabší článek rakouského týmu. [i]„Ve skocích je stále spousta prostoru ke zlepšení, ale konečně za sebou mám první skoky na sněhu,“[/i] dodal Schlierenzauer. A sdílel populární „Schlieri“ názor jeho parťáka Krafta, že se závod uskuteční? [i]„Ano, již v pátek jsem o tom byl přesvědčen, vím, že místní organizátoři umí vždy udělat maximum. Chovám velký respekt k jejich noční práci na přípravě můstku. Navíc je to dnes mé desáté podium v Klingenthalu, což pro mě hodně znamená,“[/i] dodal Rakušan. A jaký je cíl pro letošní sezonu? [i]„Samozřejmě mým skokům chybí ještě mnoho maličkostí, budu se tedy snažit najít mou optimální formu. Skoky na lyžích jsou velmi citlivým sportem, vše je tedy možné. Rád bych byl plně připraven na Turné,“[/i] uzavřel své povídání Rakušan.

Slovinsko zastupoval [b]Anže Lanišek[/b], který na světové pódium vystoupal vůbec poprvé: [i]„Samozřejmě je to skvělý pocit, s dnešním výkonem jsem velmi spokojen. Myslím, že jsem ukázal své nejlepší skoky, ale Němci ve druhém kole skočili nejlépe, jak mohli,“[/i] posteskl si slovinský junior. Pro Laniška bude hlavním cílem pravidelně se objevovat na bodech: [i]„Doufám, že hned zítra získám body a pak v tom budu celou sezonu pokračovat. Rád bych se kvalifikoval na letecký šampionát do Kulmu a vydržel v týmu až do Planice!“[/i].

Německým představitelem byl [b]Richard Freitag[/b], který především vyzdvihoval práci organizačního výboru: [i]„Největším dnešním vítězem je Klingenthal! Samozřejmě, vítězství je fantastické, ale to, co zde organizátoři dokázali v poslední fázi příprav, je fenomenální. Nemám pro to slov a jsem stejně jako zbytek týmu nesmírně vděčný, že můžeme zahajovat sezonu doma a navíc v takových podmínkách. To nás nabilo pozitivní energií,“[/i] pochvaloval si skokan z nedalekého Aue. Freitag musel vynechat říjnové mistrovství Německa kvůli zranění, doufal v tak dobrý start sezony? [i]„Zranění samotné nebylo až takovým problémem, dlouho jsme ale nevěděli, co je příčinou. Nebylo to nic velkého, ale je mi líto, že jsem přišel o německé mistrovství, tam jsem hodně chtěl startovat. Nakonec jsem se ale cítil dobře a začátek sezony mi zatím vychází. Jsem zvědav, jak se to v příštích týdnech bude dále vyvíjet,“[/i] nastínil Freitag.

A co očekává Richard Freitag od zítřejšího závodu? [i]„Myslím, že jestli někdo chce uspět, musí nejdříve porazit Petera Prevce. Kdo viděl jeho dnešní skvělé skoky, musí mi dát za pravdu. Stále je to ale jeden ze čtyřiceti závodů a doufám, že bude napínavý a úspěšný pro německé barvy,“[/i] odhalila své tipy jedna z největších německých nadějí. Freitag je příznivcem nových pravidel kontroly vybavení, má k nim ale výhrady: [i]„Nápad je to samozřejmě dobrý, FIS se vždy snažila podporovat férovost a myslím, že teď se jim to povedlo. Někdy mi to ale přijde až moc striktní, třeba ve větrných podmínkách, když musíme z lavičky slézat a nesmíme se kombinézy ani dotknout. Co když nás třeba něco zasvědí (smích)? Ale celkově myslím, že je to krok správným směrem,“[/i] zakončil dnešní den Freitag.

V napínavý průběh samozřejmě doufáme také. Dnešní individuální závod začíná již v 14:00 a bude živě přenášen na Eurosportu!

[b][i]Foto: Richard Freitag[/b] (autor: Jan Štěrba) [/i]