Německá skokanská jednička Severin Freund bojuje za diváky na stadionech. Podle něj jsou skoky pro fanoušky pod můstkem nepřehledné, a proto tak málo lákavé. Zlepšení transparentnosti by se podle Freunda měla týkat zobrazení „wind and gate faktoru,“ čili změny nájezdu pro jednotlivé skokany v závislosti na síle a směru větru.
Jedním z plánů světové lyžařské federace FIS byl laserový paprsek, který by svítil na místě, na které musí skokan přistát, aby překonal vedoucího závodníka (na takzvanou délku „best-to-beat“). Avšak již fyzika na základních školách učí o tání, proto federace tento návrh zamítla s tím, že roztávání sněhu na již zmíněné délce pro překonání vedoucího závodníka by nebylo nejlepším řešením.
Turné čtyř můstků v sezoně 2010/2011 bylo ideální pro pokus FIS, jak zobrazit divákům ideální délku skoku pro první místo, kterou vidí lidé v televizi jako počítačem přidělanou virtuální čáru. Vytvořili proto z LED svítidla téměř třicet metrů dlouhý světelný pruh. Avšak nyní se tato technika používá jen velmi vzácně. Kvůli tomu se musí diváci spolehnout na připravenost komentátora na stadionu. Avšak Severin Freund podotýká, že: „V rychle měnících se podmínkách je velmi těžké pro komentátora podat aktuální informace o situaci, a proto jsou diváci zmatení a není v jejich silách zjistit, co se děje.“ Freund proto doufá v napravení této obtížné situace pro fanoušky pod můstkem.
Zdroj: skijumping.de
Foto: Severin Freund (autor: Michaela Vondrášková)