Freund: „S Peterem bychom oba zasloužili titul.“

Po dlouhé sezoně a napínavém závěrečném víkendu v Planici čeká všechny skokany dovolená. Také Severin Freund si užívá zaslouženého odpočinku. Vítězství ve Světovém poháru mužů oslaví cestováním po exotických zemích – podívá se například do Barmy nebo Thajska. Nejen o tom se Němec rozpovídal v posezónním rozhovoru.

Severine, gratulujeme k vítězství ve Světovém poháru. Finále v Planici nemohlo být napínavější. Povíš nám něco o momentu, kdy ses dozvěděl, že jsi vyhrál?
V Planici to nebylo tak snadné. Předtím, na Skandinávské tour, šlo vše extrémně dobře – vždy mi stačil jen jeden tréninkový skok a už jsem věděl, jak na můstku ideálně skočit. Toto však v Planici nebylo – proto jsem se v závodech snažil vytěžit ze skoků maximum. S prvním závodem jsem byl vlastně docela spokojený. Za cíl na neděli jsem měl doletět co nejdál, což mi nevyšlo. Po druhém skoku jsem měl pocit, že je konec, že to Peter zvládl. Musel bych zůstat v nejlepší sedmě, ale mezi mnou a sedmou pozicí byl ještě jeden skokan. Proto jsem byl zpočátku trochu nespokojený a otrávený, jelikož se mi o tom víkendu nedařilo. Nakonec se pocit změnil na výborný.

Byla tam chvíle, kdy jsi s Peterem soucítil? Měl stejně bodů jako ty a odešel domů s prázdnou.
Určitě. Nepřemýšlel jsem moc o těch bodových rozdílech. Zaslechl jsem tam, že musím být do sedmého místa a Peter do druhého, ale netušil jsem, že to znamená shodný počet bodů. Upřímně, poté co se toto stalo, si myslím, že by měla být změna pravidel a že by měli být dva celkoví vítězové. Pro nás oba byla tato sezona výborná a oba bychom si vítězství zasloužili. I když jsem měl více vítězství, Peterovy výsledky byly neskutečně konzistentní během celého roku.

V Planici to vypadalo, že se celý tým moc snaží, že jste jeli na poslední zbytky sil. Jakou roli hrála v závěru sezony vůle?
Ukázalo se, že se člověk musí snažit vydat ze sebe maximum v každém závodě. Pro mě osobně to šlo dobře až do závodu na Kulmu. Každá série jednou končí a je škoda, že to bylo o posledním víkendu v sezoně. I proto bylo důležité dát se dohromady a o to víc se v závodech snažit. Peter létal extrémně dobře a bylo těžké ho dohnat. Na závěrečný víkend budeme dlouho vzpomínat. Na celkovém hodnocení Světového poháru je dobré, že dobré a špatné výsledky se navzájem vyrovnají a na konci máte výsledek.

Werner Schuster prohlašoval, že je jeho cílem vyhrát Pohár národů. Jak moc je tato trofej důležitá pro skokany?
Hodně důležitá. Již dříve jsem říkal, že bych ji chtěl někdy vyhrát. Byly tu ročníky, kdy jsme byli kritizovaní za špatné výsledky. Proto je skvělé, že jsme tu trofej vyhráli právě letos – značí to totiž, že jsme se jako tým posunuli dál. Po zlatu z loňské Olympiády jsem říkal, že týmová trofej v SP by byla ještě lepší. Nicméně ne vše v týmu letos klapalo – já jsem byl úspěšný, ale ostatní ne tak docela. Ztratit ihned na začátku sezony Andrease Wellingera byla rána, čili jsme do toho museli dát všechno.

Vždy jsi říkal, že tvým hlavním cílem je titul vítěze SP, ale teď už ho máš. Když si vezmeš za příklad Noriakiho Kasaie, tak máš před sebou ještě 15, 16 let kariéry. Co máš nyní za cíl?
(smích) Nemám v plánu skákat tak dlouho jako Noriaki, ale stále mám cíle. Je hodně věcí, které můžu na svých skocích vylepšit. Každý rok člověk skáče trochu odlišně, čili jsou zde věci, které pak fungují lépe jak ostatní – proto se chci všeobecně dále rozvíjet. V letošních klíčových závodech mi to klaplo. Vždy bude mým cílem vyhrát Turné. A také bych chtěl zlepšit celkové skóre v hodnocení dalších Světových pohárů. Bude to těžké, ale to jsem si myslel i loni. (smích)

Co podnikneš nyní, po náročném konci sezony? Pojedeš na dovolenou
Chceme jet na dva týdny do Thajska a Barmy. Nechám tělo odpočinout si od skoků. Mám velkou motivaci, ale potřebuji oddych, abych do další sezony vlétl naplno. A bude super vidět zase slunce.
Přejeme příjemný odpočinek a pěkné léto!

Zdroj: fis-ski.com
Foto: Severin Freund (autor: Michaela Vondrášková)