Novopečený slovinský šéftrenér českého skoku Gaj Trček již od začátku říkal, že první sezona bude především o seznamování. Jako první test reálné výkonnosti skokanů si zvolil závody Kontinentálního poháru v Klingenthalu. Po nich jsme se jej tedy zeptali nejen na jeho dojmy z tohoto víkendu, ale také na situaci kolem zbylých skokanů české reprezentace a plán pro další závodní víkend.
Jaké je tvé hodnocení víkendu v Klingenthalu?
Jsem opravdu šťastný za Romanův přístup a skoky. Stále sice nejsou na takové úrovni, jaké bychom chtěli, ale v této fázi tréninkového procesu nám to musí stačit, chceme body. Radek a Ben v tréninku ukázali, že můžou skákat o body, ale v závodech tomu ještě něco chybělo, možná i po psychické stránce. Ale máme body, takže celkově je to možná ještě o něco lepší, než jsme čekali. Možná ne všichni, ale z pozice trenéra týmu musím říct, že zatím jdeme dobrým směrem a na konci tunelu není tma, ale opravdu hodně světla.
Zmínil jsi psychickou stránku, mají kluci přístup k psychologovi?
Myslím, že ano. Ale teď to není to nejpodstatnější, tahle sezona je o seznamování, je to možná téma spíš na příští sezonu. Já jsem každopádně také trochu psycholog, takže by to neměl být takový problém. Potřebujeme jeden nebo dva závody, kde budou výsledky a pak to skokan vnímá úplně jinak.
Jak vypadá srovnání závodních skoků s těmi ze soutředění?
Toto je hlavní důvod mojí spokojenosti, protože víceméně skáčeme stejně jako na trénincích. Tady v Klingenthalu se do závodu vyloženě nepovedl skok jen Benovi v sobotu, v neděli už tam byla i smůla na vítr. Roman skáče pořád stejně, a to je pro mě důležité, protože nemá žádný vyloženě špatný skok. Pak se forma buduje o mnoho snáz. Jak jsem říkal, tento rok nezávodíme. Musíme pořád vylepšit spoustu základních věcí, takže toto je pro nás stále hlavně trénink a ne závod. Za rok nebo dva to bude o něčem jiném, teď to ale musíme brát takto. Máme rezervy také ve vybavení, ale celkově je náš směr správný.
V COC mají Češi kvótu čtyř skokanů, zde ale startovali jen tři. Proč?
Protože David Rygl má práci v Alpen Cupu. V Liberci se mu dařilo, a i teď v Kanderstegu skákal dobře (ve všech čtyřech závodech skončil mezi 10. a 16. místem, pozn. red.). Zatím ještě potřebuje skákat v závodech s nižší konkurencí, aby získal motivaci a sebevědomí. Tady v COC už žádné exotické země nevidíme, všichni jsou tu schopni skákat na body a úroveň je velmi vysoká.
O víkendu se dařilo také Kryštofu Hauserovi, který vyhrál Orlen Cup…
Poslali jsme ho na Orlen Cup, protože úroveň Kontinentálního poháru je teď pro něj trochu příliš vysoká. A dařilo se mu skvěle. Takhle se snažíme budovat formu závodníků, někdy je lepší vrátit se o úroveň níž abychom viděli. Úroveň Orlen Cupu také není úplně nízká, porazit všechny závodníky už něco znamená. Myslím, že budoucnost je růžová, je potřeba mít na paměti, že spolu trénujeme jen něco málo přes dva měsíce.
Naopak úplně zmizel Petr Vaverka, jak to vypadá s ním?
Petr se rozhodl, že teď dá přednost škole. Osobně si myslím, že profesionál musí podřídit sportu i školu. Ale je to jeho osobní život, je dostatečně starý na to, aby si o něm rozhodoval sám. Jsem zklamaný, že se nepřipojil na naše soustředění ve Slovinsku, ale je to jeho rozhodnutí. Až se rozhodne, že chce skokům věnovat minimálně 100 %, má dveře otevřené. Ale nemáme tolik prostředků, abychom je věnovali někomu, kdo není rozhodnutý. Vrátit se snaží i František Holík, který už s Dominikem (Ďurčem, pozn. red.) trénuje na suchu. Bylo by skvělé mít pro zimu větší tým, protože je vždy lepší, když je konkurence i uvnitř.
Příští víkend vás oproti původním plánům čeká GP v Hinzenbachu, jaká jsou očekávání?
Pro mě to bude první Světový pohár v roli trenéra. Roman chtěl jet, protože jeho skoky jsou na poměrně slušné úrovni a proto jsme se rozhodli, že zkusíme ještě jedno porovnání s okolní realitou. Myslím, že pokud Roman i Radek předvedou opravdu dobré skoky, mohou pomýšlet i na postup do druhého kola. Ale pokud ne, nevadí. Pro mě jakožto trenéra je hlavní vidět porovnání se světem a identifikovat, jaké máme rezervy.
Foto: Gaj Trček (zdroj: osobní archiv)