Jakub Janda a Roman Koudelka po úvodním prologu

Nejúspěšnějšími českými skokany v osloském prologu byli ti nejzkušenější. Roman Koudelka obsadil osmnácté místo, Jakub Janda o místečko zaostal za elitní třicítkou. Po svých skocích se s námi podělili o své dojmy.

[b]Jakub Janda[/b] podobně jako organizátoři doceňuje náročnost turnaje RAW Air: „Turnaj je určitě zajímavý, řekl bych, že to bude hodně náročné, každý den je něco. Já absolvuju pouze Oslo a Lillehammer a pak odlétám na COC do Ruska.“ Jsou důvodem absence neoblíbené lety? „Ne, to není ten důvod. Chybí mi pár bodů do „konťákové“ kvóty, tak jsme se domluvili, že to pro někoho vyskočím. Takže to odjedu a snad se podaří ty body udělat, ať je tam o místo víc,“ odtajnil Janda. Náhradou by od Trondheimu měl být Jan Matura. Jakub Janda se po MS nechal slyšet, že budou další, plánuje tedy napodobovat Noriakiho Kasaie? „Ne, to bylo v žertu (smích). Uvidíme, co bude před námi, tahle sezona vlastně končí, bude příští, teď nevím, co vůbec bude, každopádně v Lillehammeru svěťákovou sezonu končím,“ upřesnil své vyjádření skokan z Frenštátu.

Se svými skoky v Oslu nebyl zcela spokojen: „Není to ono, mám tady problémy s nájezdem, nemůžu se posadit z lavičky. Druhý skok jsem měl hodně velký problém za hranou, už to vypadalo, že to dopadne špatně. Naštěstí se to ještě podařilo nějak zkorigovat a odletěl jsem s tím i nějaké metry, čemuž se všichni smáli. Teď je důležitý postup do závodu, tenhle můstek mám rád, měl jsem rád starý můstek a mám rád i nový. Jsem rád, že to jakž takž jde, není to na tak vysoké úrovni, ale není to nejhorší,“ hledal český nejzkušenější skokan dnešní pozitiva. Tradičním strašákem je na Holmenkollenu mlha: „Včera, když jsem se byl proběhnout a podívat se tady na můstku, tak byla hodně velká mlha. Dnes to je paráda a předpověď na zítřek je taky slušná, ale má i trochu sněžit, tak uvidíme.“

Janda by, na rozdíl od jiných, kombinézy nejraději neřešil: „Já na to žádný názor nemám, já říkám, že je zbytečné se tím zabývat. Co řekl Richie (Schallert, pozn. red.) na schůzi bylo úplně zbytečné, Sepp Gratzer se na mě bude teď dívat úplně jinak. Řekl jsem něco ve smyslu, že Forfang dostal tři šance. Richie to pak vytáhl na schůzi a použil moje jméno, to se nedělá a v tom je pro mě Richie slaboch,“ neskrýval zlost vítěz SP ze sezony 2005/2006.

Na post české jedničky se v průběhu sezony vrátil [b]Roman Koudelka[/b]. V Lahti sice prožil zklamání, dnes to však opět vypadalo dobře: „No, ono to vypadalo dobře i při tréninku v Lahti a do závodu to pak nevyšlo. Dneska jsem v kvalifikaci skok taky pokazil. Odrazil jsem se dřív, což se mi skoro nestává a pak mi tam chyběly metry. Tréninky ale byly solidní a mám z toho radost,“ usmíval se Koudelka. Na RAW Air je také zvědavý: „Je to docela tvrdé, dneska bylo hodně lidí diskvalifikovaných nahoře, třeba přede mnou Fannemel, který už asi na celkové vítězství nemá šanci.“ Byla tedy dnešní přísnost krok správným směrem? „Teď už asi ne, mělo to přijít na začátku sezony a hlavně na Mistrovství světa, tam to bohužel nepřišlo a je to až teď. Zaplaťpánbůh za to, že aspoň teď, ale na můj vkus už je to moc pozdě,“ není lomnický skokan spokojen s benevolencí kontrolorů.

Koudelka zažije takový skokanský nápor premiérově: „Deset dnů skoků v kuse jsem nezažil, vždycky byl aspoň jeden den volno, ale nevadí mi to. Mám rád, když není pauza a můžu skákat, fyzicky jsem na tom dobře. Těším se i na lety, což bude letos moje premiéra a doufám, že počasí vydrží až do konce, dneska to bylo úplně luxusní. Strašně jsem si to užíval, když ráno člověk vstane a vidí azurovou oblohu, tak z toho má neskutečný pocit. Doufám, že to vydrží po celou dobu,“ říká spokojeně sedmadvacetiletý skokan. Názor Jakuba Jandy na trenéra Richarda Schallerta Koudelka nesdílí: „Nevím, co s ním má za problém, protože on s ním netrénuje. Myslím, že já i mladí jsme s ním spokojení,“ zakončil pozitivně pozávodní rozhovor osmnáctý skokan dnešního prologu.

[i][b]Foto: Jakub Janda [/b](autor: Maja Gara)[/i]