Jakub Janda: ,,Chtěl jsem si skočit s paragánama a padákem“

Jakub Janda vybojoval na mezinárodním mistrovství České republiky pěknou stříbrnou pozici za Romanem Koudelkou. Proto jsme ho po závodu zastihli v dobré náladě. I přes to, že měl trochu na spěch – rozhovory a domlouvání odjezdu do Klingenthalu – se dostalo i na nás. Život skokana na lyžích není jistě jednoduchý. Skokům musí ledasco podřídit. Příprava zabere mnoho času, jak prozradil sám Jakub Janda, nestíhá vše co, by si přál..

Hned na začátek se nabízí otázka, co říkáte na změny FIS ohledně větrného vzorce, které byly aplikovány v závodech letní Grand Prix a nadále mají být v pozměněné podobě zkoušeny?
Tak já jsem někde četl na internetu, že budou zkoušeny na olympiádě. Ale ty změny tam vlastně nebudou, protože co není dva roky před olympiádou, tak se na olympiádě nesmí praktikovat. Co na to říkám? Tak určitě se něco zkouší, je to asi kvůli televizním přenosům a tak, aby se to všechno urychlilo. Je to zajímavý a spravedlivější. Na druhou stranu ten sport ztrácí krásu, protože dřív člověk potřeboval i štěstí, teď když to štěstí má, tak mu strhávají body, tak těžko říct. Hlavní je, jak se na to budou dívat diváci. Pro nás prostě přišla změna, stejně tak jak to bylo s kombinézama, lyžema a váhama, takže my s těma změnama problém nemáme. Všechno záleží na divácích..

Ale určitě není příjemné skočit daleko a nevědět, jak to tom vlastně budete. Zda vám zrovna fouklo proti nebo do zad..
No to je další taková věc. Teď kolikrát člověk skočí, čeká na body a řekne si, tak měl jsem tam proti, tak mi budou odčítat body a nebo skočí málo a řekne si, joo super body. Takže do poslední chvíle, než tam ty body naskočí, vůbec netušíte, jak na tom jste.

V příští zimní sezóně jsou na programu olympijské hry. Někteří skokané jím podřídili třeba i letní Grand Prix. Byla vaše příprava na olympijskou sezonu něčím odlišná?
Ne, nijak výjimečná nebyla.

Zdokonalovat se chce asi každý a stále. Ale je něco, na čem jste se snažil obzvláště zapracovat?
Zapracovat? Tak já na tom pracuju do dneška. Mám problémy ve vzduchu. V letové fázi hrozně ztrácím. Myslím, že hrana už je dobrá, ale letová fáze mi pořád nejde, takže na tom pracujeme. To co byla dříve moje přednost, teď už bohužel není. Pojedeme do Klingenthalu a po závodech tam ještě dva nebo tři dny zůstanu na trénink a budeme na tom makat.


Foto: Jakub Janda (autor: Michaela Vondrášková)

Preferujete během přípravy nějaké adrenalinové sporty nebo tréninkové metody?
Tak letos jsem na ten adrenalin moc času neměl. Na jaře jsem si chtěl jsem si skočit s paragánama a padákem, ale nevyšlo mi to. Tak snad mi to vyjde příští jaro. Letos jsem také nestihl bohužel ani jeden závod formulí. Pokaždé, když se o víkendu nějaký jel, tak jsem byl někde pryč. Tak toho adrenalinu moc není. Takže největší adrenalin je asi manželství (smích).

Příprava byla tedy náročná. Byl vůbec čas na dovolenou a relax? Tak přiznám se, že na dovolené jsem nebyl nějaké tři nebo čtyři roky. Ale plánuju dovolenou teď na říjen, že bych ještě před začátkem sezóny odletěl někam do teplých krajů. Uvidím, jak to časově výjde. Ten plán dá se říct měníme ze dne na den. Budu to vědět až tak v půlce října, jestli někam odletím. Ideální by bylo vypadnout někam na týden regenerovat.

A máte nějakou oblíbenou destinaci, kde se vám líbilo a kam byste se zase rád vrátil?
Tak to nemám. Ale hodně se mi líbilo na Kubě, ale nechce se mi sedět dlouho v letadle. Neboť cesta byla hodně dlouhá. Nevim, uvidim. Vyberu něco tady poblíž. Chtěl bych se vyhnout Tunisu a Egyptu, to jsou destinace, které mě absolutně nelákají. Takže těžko říct.

Zajdete si někdy rád na horskou túru, nebo vám horské vrcholky stačí během sezony a dáváte přednost slunným plážím?
Tak já když jedu na dovolenou, tak jedu na dovolenou hlavně odpočívat. Takže je pro mě nejlepší lehnout si na pláž, ležet a regenerovat. Maximálně se jít proběhnout a kdyby bylo s kým, jít si zahrát tenis, ale to se mi ještě nepovedlo.

Máte nějaký talisman nebo rituál, který provádíte před skokem?
Tak to si myslím, že má asi kažký skokan.

Vytyčil jste si nějaké konkrétní cíle do nadcházející olympijské sezony, které byste mohl prozradit?
Vytyčené cíle.. No tak samozřejmě nějaké cíle mám, ale nikdy o nich nemluvím.

Hlavní foto: Jakub Janda (autor: Michaela Vondrášková)