Jakub Janda nemá místo v reprezentaci jisté

Nová sezóna s sebou vždy přináší několik novinek. Jednu z nich vytasilo i vedení českého skoku. Sestava reprezentačního áčka už nemá být za zásluhy, ale její nominaci si každý závodník musí „poctivě vybojovat“.

Jak uvedl internetový server Týden.cz, mají se v nejbližší době uskutečnit kvalifikační závody a podle jejich výsledků bude sestaveno reprezentační družstvo. Podle citovaného Leoše Škody se toto klání uskuteční „ … v nejbližší době až napadne sníh. Okamžitě uděláme kvalifikační závody, jež určí členy reprezentačního družstva. Místo nemá v národním týmu předplacené nikdo, tedy ani Jakub Janda.“

Už neplatí situace z let minulých, kdy trenér sám vybral dle dlouhodobé výkonnosti skokany, kteří bojovali o body ve světovém poháru. Manažer Jakuba Jandy František Jež myšlence nového modelu nakloněn není. Dle jeho slov se v závodě může stát cokoliv: „Do výkonu závodníků mohou promluvit různé vlivy. Rozhodovat na základě jednoho dvou skoků je nesmysl, navíc se kvalifikační závod bude jezdit ve vyšší nájezdové rychlosti než závody Světového poháru. To je klíčové. Nezkušený závodník totiž z nižší nájezdové rychlosti bude nekonkurenceschopný a troufám si tvrdit, že ani neprojde kvalifikací, zatímco zkušený harcovník se s tím dokáže vypořádat. „

V této situaci se musím postavit na stranu Františka Ježe. Skoky na lyžích jsou, jak bylo historií už nesčetněkrát potvrzeno, velmi vrtkavou disciplínou. V každém jednotlivém závodě je možnost, že někdo překvapí, že mu zkrátka foukne a on udělá dobrý výsledek. Teprve na základě dlouhodobé výkonnosti se dá zhodnotit, zdali tento výsledek byl náhodný nebo ne. Proto pokládám za nesmyslné a nespravedlivé vybrat sestavu na základě jednoho závodu.

Jak uvedl Leoš Škoda, sestava se může průběžně měnit i v průběhu sezóny, záležet bude jen na aktuální výkonnosti. To je určitě správné, ale je tedy nutné dělat předsezónní kvalifikační závod? Vždyť trenér by mohl závodníky nominovat sám, podle svého svědomí, tak jak je tomu třeba ve fotbale, a pokud by se někomu nedařilo, tak ho v sestavě prostě nahradit někým, kdo se mi jeví lépe.

Foto: Jakub Janda – vítěz SP 2005/2006 (zdroj: postimees.ee)