Jan Matura: „Vždy je potřeba mít trochu štěstí“

Poprvé od únorových závodů na mamutím můstku v Oberstdorfu dnes nakoukl do SP Jan Matura. V prologu zaznamenal devětatřicáté místo, jenž také znamenalo bezproblémový postup do zítřejšího závodu. Bezprostředně po absolvování kvalifikačního kola jsme si s dnes nejzkušenějším českým reprezentantem popovídali.

[b]Jan Matura[/b] se po delší době podíval do Světového poháru, nijak zvláštně to ale neprožívá: [i]„Já už to neřeším, jestli jsem ve Světovém poháru nebo v „kontinentálu“. Prostě závod je závod a je to úplně jedno, jaká je to liga,“[/i] nedělal rozdíly Matura. Je mu tedy milejší bojovat o přední příčky v COC, nebo o holé body ve Světovém poháru? [i]„Jsme venkovní sport a ke skokům vždycky patří štěstí. Třeba dneska tím, že fouká nárazově, tak jsem měl takové pološtěstí, že mě tam dvakrát poponeslo a pak je to trošku jednodušší skočit dál, než když tam nemáte nic jako v tom prvním tréninkovém kole. Co se týče COC, když jsem měl štěstí, tak jsem byl kolem šestého místa v tom kole. A když ne, tak jsem bojoval o ta svoje patnáctá místa,“[/i] zhodnotil své působení v Kontinentálním poháru sedmatřicetiletý český skokan. Z dnešního nevlídného počasí si hlavu rovněž nedělal: [i]„Já jsem za svou kariéru zažil všelicos, takže mě, myslím, už nic nepřekvapí. To, že občas sněží, prší a fouká vítr, k tomu prostě patří.“[/i]

Matura se k českému týmu připojil až ve druhé polovině turnaje RAW Air, je tedy rád, že si aspoň odpočinul? [i]„Tohle jsem vůbec neřešil, měl jsem jasný úkol – odjet Kontinentální poháry a vyjet kvótu, aby tam mohlo pak jezdit víc kluků. To se mi povedlo, takže jsem za to rád a že se můžu vrátit do SP je hezký. Samozřejmě byl bych rád, kdybych konečně urval nějaký ten bod,“[/i] má pro zítřek jasný cíl dvojnásobný vítěz závodů SP. V Trondheimu se mu loni dařilo, patří můstek Granasen mezi jeho oblíbené? [i]„No, ty oblíbené můstky… Dřív jsem si to trošku rozlišoval, ale většinou je to o tom, jak vám to konkrétně jde a jak říkám, musí tam být trošičku to štěstí.“[/i] Největším Maturovým fanouškem je momentálně syn Matěj: [i]„Malý je nadšený a dělá mi velkou radost, že je do toho tak zapálený. Samozřejmě na druhou stranu jsem mu říkal, že by bylo možná lepší, kdyby si vybral jiný sport, ale když ho to bude bavit, tak ať to klidně dělá,“[/i] má ze svého syna pochopitelnou radost ostřílený český reprezentant.

Janu Maturovi přejeme do zítřejšího závodu hodně štěstí a zisk prvních bodů sezony!

[i][b]Foto: Jan Matura [/b](autor: Maja Gara)[/i]