Jan Mazoch měl těžký pád, je v bezvědomí

Kvůli silnému a proměnlivému větru, jenž byl příčinou těžkého pádu Čecha Jana Mazocha, nedokončili skokané závod Světového poháru v Zakopaném. Po dvaceti pokusech jury druhé kolo kvůli bezpečnosti závodníků zrušila a z vítězství se radoval překvapivě Slovinec Rok Urbanc, jenž v prvním kole dopadl na značku 136 metrů.

Jednadvacetiletý Mazoch skákal jako patnáctý a po těžkém pádu ho odvezla sanitka do nemocnice. Mazocha v soutěži sfoukl vítr a při pádu se udeřil do hlavy a poté bezvládně klouzal po doskočišti. Český skokan je podle informací z české výpravy stále v bezvědomí, ale první vyšetření ukázala, že nemá žádná vážnější zranění.

Zdravotníci vnukovi skokanské legendy Jiřího Rašky zafixovali hlavu a krk a na saních ho dopravili do sanitky, jež ho pak odvezla do nemocnice v Zakopaném. „Podle rentgenů nemá žádné zlomeniny,“ ujistil z polského střediska Jakub Jiroutek, asistent trenéra Richarda Schallerta, že by Mazoch měl být mimo největší nebezpečí. Další testy budou následovat a skokan zůstane v nemocnici.

Už podle televizních záběrů bylo jasné, že český reprezentant nebyl při vědomí. „Z bezvědomí se od pádu zatím neprobral,“ stojí v oficiální zprávě českého týmu.


Foto zdroj: dziennik.pl

Zprávy z nemocnice jsou zatím pouze kusé, Mazoch se v těchto chvílích podrobuje další vyšetřením hlavy, jejíž levou stranu má podle oficiální zprávy Mezinárodní lyžařské federace (FIS) pohmožděnou. „Mohl hýbat nohama,“ řekl agentuře DPA bezprostředně po závodě mluvčí FIS Kurt Henauer.

V závodě se poté pokračovalo, ale po dalších pěti skocích jury přece jen druhé kolo zrušila. „Začínat druhé kolo v tak náročných podmínkách byla jednoduše hloupost,“ zlobil se loňský vítěz Světového poháru Jakub Janda.

Naopak domácí favorit Adam Malysz mínil, že Mazoch doplatil na svou nezkušenost a nikoli na povětrnostní podmínky. „Byla to Mazochova chyba. Hodilo mu to lyže na stranu, ale místo aby to srovnal, položil se na ně a ztratil rovnováhu,“ řekl slavný polský závodník serveru gazeta.pl.

více (včetně výsledků) se dočtete na Sport.cz

Video: komentář Adama Malysze zde: gazeta.pl

Foto: Jan Mazoch a jeho pád v zakopaném (zdroj: gazeta.pl)
Více fotografií pádu Jana Mazocha můžete vidět zde: gazeta.pl