Janda skutečně spolupracuje s Bajcem?

Zatímco v Zakopanem se okolo tréninku Jakuba Jandy mlžilo, zpravodajové Sportovních novin TV Nova vystopovali „zaručenou“ aktualitu – Jakub Janda opět trénuje s českým extrenérem Vasjou Bajcem. A právě Slovinec, momentálně koučující turecké začátečníky, by měl stát za rostoucí formou frenštátského skokana.

„Janda ožívá,“ šuškalo se po soustředění české reprezentace v polském Zakopanem týden před tamní Grand Prix. Zlepšená forma se měla projevit i při harrachovském závodu k stoletým oslavám klubu TJ Jiskra. Přesto se Jakub na letní závody GP příliš nehnal a rozhodl se namísto soutěžení pokračovat v úspěšném tréninku. Tady vzestala první propíraná otázka: proč ještě nenastoupil, když forma konečně přišla? Druhá však následovala hned vzápětí a tou se také zabýval „novácký“ sport. Co stojí za náhlou změnou?

Údajně návrat ke spolupráci s Vasjou Bajcem. Spekulace kolovaly týden, dva, „zaručená“ zpráva však přišla až z úst Leoše Škody v reportáži úterních Sportovních novin (video zde). V ní například připouští, že se za každou cenu snaží o rozšíření nadějí pro liberecký šampionát, a údajně podporuje „vymývaní mozků“, které by dík „psychologickému mágovi“ Bajcovi mohlo Jakubovi pomoci zpět mezi elitu.

Sám Bajc připouští, že Janda na návrat na vrchol rozhodně má. „Říkal jsem mu, že věřím, že by mohl skákat dobře,“ přiznal turecký kouč v rozhovoru pro deník Sport. Informace o vážné spolupráci však vyvrací. „To vůbec není pravda. Kdo říká, že spolupracujeme? Jednou jsme se potkali, když jsem byl s Turky na tréninku v Ramsau. Strávili jsme spolu tři dny na můstcích. To je všechno,“ vysvětloval. Z toho nic však Jakub vytěžil mnoho. Co se tedy přesněji v Ramsau odehrálo? „Podíval jsem se na něj a diskutovali jsme o jeho skocích. Ale nebyl to ten pravý trénink, co by měl být. Jakub je členem reprezentačního béčka, trénuje ho David Jiroutek. A hlavní trenér je Ritchie Schallert. Ten je zodpovědný za všechno.“

Bajc: „Já mám svoji práci.“

Připouští však, že o spolupráci nějaké slovo padlo. „Vím, že se mnou chtěl Jakub trénovat. Já jsem mu říkal, že nemám čas. Vím, že on by rád… Poté, co jsme se potkali v Rakousku, začal skákat normálně. V Zakopaném vyhrál kontrolky. Dalo mu to dobrý pocit.“ Vasja Bajc je skutečně zaměstnanou osobou, právě se snaží zkvalitnit skoky v exotickém Turecku a vážnější spolupráci nevidí reálně.

„Já mám svoji práci s Turky a smlouvu s nimi do roku 2011. Pracujeme s dětmi. Já chci být fér. Musím se koncentrovat na svou práci a svěřence připravit na univerziádu. Co se týká Jakuba a spolupráce s ním, je to těžké. Mám svou práci. A nechci rušit systém přípravy, která teď je v Česku. Také by se mezi sebou musela domluvit spousta lidí. Měl bych na to ale málo času. Abych něco dělal na dvacet procent, to nemá smysl. Já jsem profesionál a trénuju na maximum. Něco jiného by nebylo dobré ani pro mě, ani pro Kubu,“ objasňoval.

Server idnes.cz však přinesl výpověď manažera Jakuba Jandy a ta líčí věc jinak. František Jež řekl: „Už teď spolu absolvovali desetidenní kemp. Jakub se hodně zlepšil. Vypadá, že je zase tak pozitivní jako před dvěma lety.“

Vlastně to vypadá, že je Vasja Bajc jen neoficiálním, nezávislým moudrým přítelem, který s Jakubem spolupracuje čistě z kamarádství. Ale ať už je pravda na jakékoli straně a Bajcova „funkce“ bude mít jakýkoliv název, důležité je stejně jen jedno. Že Jakub bude zase spokojeným skokanem, který bude dělat radost sobě i fanouškům.

Odkazy na související články:
* článek na tn.cz a video s L. Škodou: Trenér Bajc se vrací k Jandovi
* článek MF Dnes na idnes.cz: Skokan Janda znovu trénuje s Bajcem. A také..