Jandovi nesedí trénink pod Schallertem

Jandovi se mistrovství světa v Japonsku nevyvedlo a záhy po něm se hledají příčiny. Hlavním problémem se zdá loňská změna v trenérském postu. „Opravdu Vasja Bajc Jandovi tak moc chybí?“ spekuluje se.

Mistrovství světa v Sapporu v neděli skončilo, ale naše republika se mohla z medailí radovat jen díky běžkařům. Ačkoliv máme v našem reprezentačním týmu vítěze SP za minulou sezónu, vítěze Turné čtyř můstků 2006 a medailistu z Oberstdorfu 2005 v jedné osobě, nejlepším umístění naší reprezentace bylo 18.místo ze středního můstku zásluhou Jakuba Jandy. Právě toho muže, který před rokem zářil. Ale kde se poděl ten dravec lovící senzační umístění? Forma začala Jandu opouštět již při vystoupení na OH v Turíně 06 a vina se dávala funkcionářům, kteří se nepohodli s reprezentačním koučem. Jandova pohoda byla narušena a při té nejnevhodnější chvíli začal pád. Vasja Bajc odešel od reprezentace k národnímu týmu své domoviny – Slovinska, a na jeho místo přišel Rakušan Richard Schallert.

Už od začátku se tušili problémy mezi trenérem a svěřencem, ale všichni doufali, že si oba na sebe časem zvyknou a vše bude tak, jak má být. Ještě v letní sezóně se celému českému týmu dařilo a očekávala se další úspěch v sezóně zimní. V prvním „větrném“ závodě neuspěl snad nikdo z favoritů a tak se nad ne příliš povedeným startem jen mávlo rukou. Však on se teprve předvede, říkalo se. Všichni se začali zlepšovat, objevili se i nové mladé hvězdy, ale Janda se pořád ne a ne dostat do té vítězné formy. Čekalo se do prosince, pak do Turné, nakonec všichni věřili, že alespoň na mistrovství světa v Japonsku ukáže opět své kvality.Ale nestalo se.

V deníku Sport vyšly v pondělí, dva dny po posledním závodě na MS, dva krátké rozhovory týkající se této problematiky. Na jedné straně skokan, který, ač to jako správný diplomat neříká nahlas, by zase rád na trénincích potkával Slovince. Ač byl tvrdý a měl velký respekt, Jandovi vyhovoval a Janda tvrdí, že právě respekt je u trenéra důležitý. Na straně druhé je demokratický kouč zastávající moderní praktiky a který by nejraději „naučil starého psa novým kouskům“. Není Janda na změny starý? ptal se redaktor deníku Sport Richarda Schallerta ve svém interview.“Taky jsem o tomhle problému slyšel. Jakubovi je osmadvacet let a nedostane druhou šanci, aby se dostal na vyšší úroveň. Jsem přesvědčen, že se může zlepšit. Trénink je pro něj samozřejmě nový a on potřebuje čas, aby se ho naučil. Protože dřív se v Česku trénovalo stylem čím víc, tím líp.“ tvrdí Schallert.

Jandovi teď víc vyhovuje užší spolupráce s asistentem trenéra Jakubem Jiroutkem, ale Vasja to prostě není. A není to už ani náš starý dobrý Janda, který loni dával lyže až kamsi za uši. Šlo to s Bajcem, ale že by to šlo i bez něj? Asi ne…

Foto: Jakub Janda s Vasjou Bajcem (zdroj: jakub-janda.com)