Jandu děsil po závodě odběr krve na doping

Předvolání na dopingový odběr krve po sobotním závodě na mistrovství světa v Sapporu vystrašilo Jakuba Jandu mnohem více než lety na mamutích můstcích. Nejlepší český skokan na lyžích přitom rozhodně neměl strach z pozitivního výsledku zkoušky, děsila ho však už sama představa injekční jehly.

„Najdou mi pouze vitamíny C a B, které užívám. Odběr moči mi nevadí, ale odběry krve nemiluji. Bojím se jich,“ řekl novinářům Janda, jemuž letošní světový šampionát nevyšel podle představ: k obhajobě stříbrné a bronzové medaile z Oberstdorfu 2005 měl na míle daleko. Na středním můstku v sobotu skončil osmnáctý. „Moje výsledky v Sapporu odpovídají současné realitě. Musím se dívat na situaci s otevřenýma očima. Věřit v zázraky se nedá,“ prohlásil Janda.

Propadem formy se prý zabývá takřka neustále a problémy hledá hlavně v nabourané psychice. „I když běh je také o psychice, ale skok je v tomto směru mnohem horší. Pokud chci něco dokázat, a jsem v křeči, tak v tom zůstávám. Problém je v setině sekundy při odrazu na hraně. Běžci se z psychické krize mohou vyhrabat snadněji,“ řekl Janda. Poslední šanci k nápravě nevýrazných výsledků v letošní sezóně bude mít v závěrečné části Světového poháru.

Janda v souvislosti se svými současnými výsledky nechce hodnotit práci rakouského trenéra českých skokanů Richarda Schallerta. „Někomu systém sedí, někomu nesedí. Nevím, co k tomu dále říci. Tečka,“ uťal Janda rázně debaty na trenérské téma.

Jednoznačnou odpověď nedal loňský vítěz Světového poháru ani na dotaz, zda by se nechtěl vrátit ke společné přípravě s trenérem Vasjou Bajcem, pod jehož vedením zažil největší úspěchy. „Ani nevím, zda je Vasja momentálně volný a co dělá. Na toto téma nechci odpovídat. Už mám jednu žlutou kartu,“ odvětil Janda, jenž si prý nechce zadělávat na další problémy.

Pomyslnou žlutou kartu mu udělil sportovní ředitel úseku skoků Rostislav Jozífek za to, že skokan neměl při rozhovoru na hlavě čepici s reklamami. „Měl jsem na sobě ale bundu, kde byly také reklamy. Na jaře mám dostat pokutu v rozmezí od pěti až do padesáti tisíc korun,“ řekl Janda.

více se dočtete na Sport.cz

Foto: Jakub Janda na můstku HS100 v Sapporu