Jandu trápila viróza,Kuusama se ale nevzdá

Jakuba Jandu čeká ve čtvrtek spolu s Romanem Koudelkou a dalšími skokany světové třídy první kvalifikační boj letošní zimy. Ovšem Jakub musí v Kuusamu bojovat nejen s větrným počasím. Po příjezdu ze soustředění v Lillehammeru se cítil bez sil a navštívil raději doktora. Ten potvrdil, že za malátnost může virus, a naordinoval ostře sledovanému skokanovi české výpravy medicínu. Účinnou. „Už je to lepší,“ prozradil Janda pro ČTK telefonicky z Kuusama. Start v úvodním, sobotním závodě SP08/09 tedy oběma českým borcům může znepříjemnit už jen „pověstný“ kuusamský vichor.

Po úspěšném týdenním tréninku na můstcích v Lillehammeru se Jakub Janda vrátil minulý pátek domů s velkým uspokojením. Ale najednou se ozval vysílený organismus, který zahnal Jakuba k doktorovi. „Neměl jsem ucpaný nos, nebolel mě krk, ale byl jsem dva dny bez energie,“ popisoval Jandys pro ČTK. Nebyl to špatný tah, lékař totiž odhalil v krvi vir, který tělo oslaboval, a mohl včas zabránit vypuknutí nemoci.

Vir zahání vitamíny

Zpráva o výsledcích testů jej dostihla už na cestě do Finska. „Zastavil jsem v lékárně a nakoupil, co mi řekli,“ vyprávěl dál, ale vyloučil, že by myslel na odvolání svého startu v SP. „Není to ještě stoprocentní, ale špatné to také není. Snad se ten pocit formy do zítřejší kvalifikace vrátí,“ zadoufal. Prozatím polyká naordinované medikamenty a pojídá vitamíny a vyčkává na tréninkové skoky.

„Dneska mě odvolali z můstku, protože začal padat sníh,“ řekl Jakub poté, co ve středu stihl odskákat tři pokusy. Ty další by rád zvládl ještě večer, pokud se podmínky zlepší. Na trénink nečeká sám, kromě Romana Koudelky odcestoval také David Jiroutek, trenér B-týmu, a samozřejmě Vasja Bajc, který Jakuba „cepoval“ i před týdnem v Lillehammeru. „Trénink byl místy docela drsný,“ připoustil Janda. Ale vzápětí dodává, že mu právě takový způsob přípravy sedí.

Společně s Vasjou také probírali zdravotní indispozici. „Říkal, že kdyby to bylo špatné, abych to zabalil. Ale já věřím, že to bude v pohodě,“ doufá. Byl by to opravdu pech, kdyby se slabost znovu vrátila. Jakub se prý výkony vyrovnává výtečnému závěru letní sezony. „I když na sněhu je to něco jiného, dá se říct, že jsem navázal na svou výkonnost a pocity ze skákání na konci léta,“ zakončil.

Opravdu nadějná vyhlídka. Zdá se, že se mají příznivci českého skákání na co těšit. A do Kuusama posíláme klukům přání: Ať to lítá!

Program pro SP Kuusamo naleznete v sekci Kalendář.

Zdroj: ČTK
Foto: Jakub Janda (zdroj: archiv)