Janne Ahonen se vrací na můstek…

…bohužel právě jen proto, aby mu definitivně zamával. Na pozvánce k jeho skokanskému rozloučení stojí Lahti HS 97 – 9. července 2008, půl osmé večer místního času. Pozvánku s takovou hlavičkou rozeslal svým přátelům skokanům z Finska i hodně širokého okolí. Na můstku v Lahti se totiž objeví i skokané, kteří mají svou slavnou éru také za sebou.

V první řadě mezi ně patří Andreas Goldberger, Ville Kantee a Noriaki Kasai, kteří se v přátelském utkání pokusí vrátit do své výborné formy, aby Jannemu Ahonenovi jeho loučení pořádně „osladili“. Mezi dalšími pozvanými se skví jména jako Adam Malysz, Martin Schmitt, Georg Späth, Thomas Morgenstern, Andreas Widhöelzl, Roar Ljökelsöy, Björn-Einar Romören nebo Andreas Kuettel. Z finských kolegů Janneho na věž doprovodí Matti Hautamäki, Tami Kiuru, ale například i Janneho bratr Passi Ahonen.

„Lavička“ rozhodčích naproti tomu bude výhradně v režii Finů. Hodnotit výkony skokanů budou Kari Ylianttila, Hannu Lepistö, Mika Kojonkoski, Käri Pätäri a Tommi Nikunen.

Hned na začátku tiskové konference k této pro fanoušky velmi významné události (z 9. 5. 2008) bylo vysvětleno, proč se rozloučení Janneho s můstky vůbec koná:

„Když Janne jako mladý kluk sledoval rozlučkový závod Jense Weissfloga, řekli jsme si, že když se blíží ke konci Janneho kariéra, bylo by dobré udělat něco podobného. Když se podíváte na listinu přihlášených, všechna ta jména jsou Janneho volbou. Janne chtěl pozvat svoje přátele a samozřejmě i skokany, kteří s ním trénovali. Někteří s ním startovali ve stejném týmu, například Tami Kiuru a jako posledního jsme pozvali Ville Larinta, jednoho z našich budoucích skokanských nadějí.“

Organizátoři klání natočili s Janne Ahonenem krátký rozhovor a my vám nabízíme jeho krátký výňatek:

Janne, jak bys charakterizoval dobrého sportovního reportéra?
Dobrý sportovní reportér je ten, který ví, na co se zeptat, nebo na co by se zeptat měl. To je dobrý začátek, někdy to reportér neví. Opravdu to pomůže, když ten reportér zná alespoň základy toho sportu.

Stalo se někdy, že by z tvých odpovědí reportér nejraději snědl mikrofon?
Ne, nikoho jsem k tomu snad nedohnal, ale někdy k tomu bylo blízko. Řekl bych ale, že to bylo zaviněno novinářskou ignorací.

Německý tisk ti dal přezdívku Maska – možná ze dvou důvodů – nosil jsi obličejovou masku a nebyl jsi příliš pohotový.
Byl jsem mladý a vyjukaný, lepší bylo koncentrovat se na skoky než na rozhovory. Bylo mi 15, když jsem začal skákat v Poháru. Když jsem něco řekl, znělo to jako vtip, ale já jsem to myslel vážně. Reportér se mě zeptal: „Proč se nikdy nesmějete?“ Já odpověděl: „Protože tu jsem proto, abych skákal, ne abych se smál.“ Dnes to zní jako vtip, ale já to tenkrát myslel opravdu vážně.

Spřátelil jsi se někdy s nějakými skokany, se kterými jste objížděli Světový pohár?
Ano, například s Widhölzlem, Romörenem. Prakticky jsme byli kamarádi se všemi, ale s těmito dvěma i mimo můstky.

Jako mladý jsi měl vzory – Nykänena, Weissfloga, ve svém seznamu pro tento závod máš hodně mladíků, například Thomas Morgenstern uvedl, že je to pro něho velká čest, že byl také pozván, uvědomuješ si, že třeba tito mladí teď vzhlížejí k tobě?
Možná někteří. Před několika lety, když Morgi přišel do Světového poháru, mi stranou řekl, že byl víc unešený tím, že skáče se mnou, než vlastním výkonem. Měl jsem stejný pocit, když jsem začínal s kariérou.

Během tohoto závodu se bude hodně vzpomínat a pokusíme se, aby si tento závod hodně lidí zapamotavalo. Poslední otázka a prosím o upřímnou odpověď. Kdyby jsi šel teď na věž támhletoho můstku, jaké by byly tvoje pocity?
Řekl bych, že ty pocity by byly rozporuplné, protože jsem na něm nikdy neskákal přes léto takhle brzy. Většinou jsem začínal trénovat takhle na začátku května, ale ne na můstku, jiný trénink. Většinou jsem začínal skákat až koncem května. Kdybych šel skákat teď, nebylo by to o moc jiné než kdykoliv v létě, myslím, že z TOHOTO můstku bych mohl skákat kdykoliv.

Jak budeš na tenhle závod trénovat?
Plánuju si párkrát skočit na konci června. Jen pro to, abych se ujistil, že ještě stále umím sjet dolů z můstku. Jiné přípravy bude jen ježdění na kole a hraní si s mým synem doma.

Můžeš touto cestou ujistit, že to opravdu bude tvůj poslední závod?
Janne (smích): K tomu tam bude můj bratr, aby tohle pojistil.

foto: Janne Ahonen (archiv)
zdroj: lahtiskigames.com