Joakim Aune po vítězství na Memoriálu Jiřího Rašky

Už i norský skok má zásluhou Joakima Auneho vítěze závodu ve Frenštátu pod Radhoštěm. Norský závodník ovládl osmý ročník Memoriálu Jiřího Rašky, po kterém nám poskytl rozhovor. V něm zmínil i těžké období, kterým si prošel, a prozradil nám také, zda preferuje RAW Air, nebo tradičnější Turné čtyř můstků.

[b]Ve Frentštátu jsi zaznamenal dvě pódia ve dvou závodech, jaké jsou tvé pocity?[/b]
Je to opravdu dobré, včera to bylo moje první vítězství a dvě pódia ve dvou dnech, to je super. Se svými skoky jsem hodně spokojen.

[b]Na tomto můstku jsi startoval poprvé, jak se ti tu líbí?[/b]
Můstek se mi opravdu líbí, navíc Jaroslav Sakala mi začátkem týdne pomohl, takže jsem tu mohl trénovat před závodem. Byly to moje první závody tady, můstek mám rád, je sice jiný než na co jsm e zvyklí, ale je to zábava.

[b]V čem spočívají největší odlišnosti frenštátského můstku od těch běžných?[/b]
Má prudší nájezd a prvních 50 po odrazu metrů je velmi plochých, takže tlak na lyže je trochu jiný. Nejtěžší je ale ten nájezd, protože je hodně prudký a rychlý. Je to pro mě nová výzva a navíc zábava, takže se mi moc líbí.

[b]Od závodů letní GP v Hinterzartenu ses hodně zlepšil, udělal jsi nějaké změny?[/b]
Kvalifikace v Hinterzartenu byla docela dobrá, ale potom jsem v závodě udělal několik velkých chyb. Trochu jsem pak změnil nájezdovou pozici, takže můžu využít víc síly na odrazu. Potom jsem navíc týden trénoval v klidu doma.

[b]Loni jsi v březnu ukončil kariéru, již v srpnu jsi ale byl zpět. Čím to?[/b]
Měl jsem složité období jak finančně, tak v životě mimo skoky. Potom jsem ale našel cestu jak dál pokračovat a norská federace mi hodně pomohla. Mám kolem sebe spoustu skvělých lidí, trenérů a kolegů z týmu, kteří mi také dost pomáhají. Uvidíme, jak silný dokážu být s touhle podporou.

[b]Norský tým decimují zranění, vidíš v tom šanci pro sebe?[/b]
Na tohle se těžko odpovídá, protože se špatně kouká na to, jak se týmoví kolegové trápí. Ale co se týče mě osobně, může se stát, že budu skákat v různých typech závodů. Teď se ale soustředím jen na svoje skoky, aby byly co nejlepší. Když mi to půjde jako tady, tak můžu časem skákat i v lepších závodech, uvidíme (smích).

[b]Jaké jsou tvoje další letní plány a cíle na zimu?[/b]
Ještě přesně nevím, co bude dál, je to na trenérech. Ale když jsem tady skákal tak dobře, tak možná pojedu na Grand Prix do Hakuby, pak mě čeká COC v rumunském Rasnově. Co se týče zimy, mým cílem bylo vyhrát mezinárodní závod, což se mi ale povedlo už tady (smích). Takže si budu muset vytyčit nové cíle. Asi skákat častěji ve Světovém poháru a být tam na nové úrovni, to by bylo dobrým cílem.

[b]Je pro tebe coby Nora výš RAW Air nebo Turné čtyř můstků?[/b]
Určitě je to RAW Air, protože na Turné jsem ještě neskákal a RAW Air je navíc doma, kde mám hodně přátel a také podporu rodiny, která vše sleduje. Hodně se mi líbilo, jak RAW Air v těch třech letech vypadal. Určitě by bylo super zkusit si i Turné, ale RAW Air je opravdu dobrý závod a ještě větší zábava.

[i][b]Foto: Joakim Aune [/b](autor: Jan Štěrba)[/i]